Теми статей
Обрати теми

Щодо порядку реєстрації платників ПДВ

Редакція ПБО
Лист від 12.09.2012 р. № 3208/0/71-12/18-3117

Щодо порядку реєстрації платників ПДВ

Лист Державної податкової служби України від 12.09.2012 р. № 3208/0/71-12/18-3117

 

У зв'язку із змінами в Податковому кодексі України (далі — Кодекс), внесеними Законом України від 24 травня 2012 року № 4834-VI «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення деяких податкових норм» (далі — Закон № 4834), які стосуються порядку реєстрації платників ПДВ, Державна податкова служба України повідомляє.

Відповідно до абзацу першого п. 182.1 ст. 182 Кодексу у редакції, що діє з 01.07.2012, якщо особа, яка провадить оподатковувані операції і відповідно до п. 181.1 ст. 181 Кодексу не є платником ПДВ у зв'язку з тим, що обсяги оподатковуваних операцій є меншими від встановленої зазначеною статтею суми (300000 гривень), вважає за доцільне добровільно зареєструватися як платник ПДВ, така реєстрація здійснюється за її заявою.

Попередні норми п. 182.1 ст. 181 Кодексу, які передбачали добровільну реєстрацію платником ПДВ за наявності у особи обсягів постачання товарів/послуг іншим платникам ПДВ, що за останні 12 календарних місяців сукупно становлять не менше 50 відсотків загального обсягу постачання, або за наявності статутного капіталу (балансової вартості активів), що перевищує 300000 гривень, виключено.

У зв'язку з цим, не є обов'язковими для заповнення рядок розділу 7 реєстраційної заяви платника ПДВ за ф. № 1-ПДВ щодо обсягу постачання товарів/послуг іншим платникам ПДВ, а також розділи 8 та 9 заяви стосовно даних про статутний капітал (балансову вартість активів) особи .

Виходячи з вимог п. 183.8 ст. 183 Кодексу, рішення про реєстрацію особи платником ПДВ приймається за результатами розгляду реєстраційної заяви та документів, підтверджуючих постачання товарів/послуг та відповідність вимогам, визначеним ст. 180 (щодо особи — платника ПДВ), п. 181.1 ст. 181 (для обов'язкової реєстрації) та п. 182.1 ст. 182 (для добровільної реєстрації) Кодексу.

Підтвердженням відповідності вимогам п. 181.1 ст. 181 та п. 182.1 ст. 182 Кодексу є будь-які первинні документи бухгалтерського обліку, що засвідчують факт здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню (акт виконаних робіт, касовий чек, платіжне доручення тощо). Ведення зазначених документів передбачено Положенням про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 24.05.95 № 88 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 05.06.95 за № 168/704, із змінами.

Згідно з розділом 4 Порядку взаємодії між структурними підрозділами органів ДПС з питань реєстрації та обліку платників податків, затвердженого наказом ДПС України від 01.08.2012 № 671, реєстраційні заяви платників ПДВ (разом із додатками) подаються до загального відділу (канцелярії) органу ДПС, після чого передаються до підрозділу інформатизації та обліку платників податків для внесення даних із заяви до інформаційного фонду реєстру платників ПДВ засобами ІС центрального рівня «WEB-реєстрація платників ПДВ», перевірки (звірки) реєстраційних (облікових) даних тощо.

Встановлений порядок взаємодії не передбачає будь-який попередній розгляд та/або візування реєстраційних заяв іншими структурними підрозділами органу ДПС, в тому числі шляхом залучення працівників податкової міліції з питань реєстрації платників ПДВ та видачі свідоцтв. Реєстрація платників ПДВ відбувається за результатами розгляду реєстраційних заяв та поданих документів виключно посадовими особами підрозділу інформатизації та обліку платників податків та, у разі необхідності, підрозділу оподаткування юридичних (фізичних) осіб. Листи на адресу заявників із пропозицією подати нову заяву або про відмову у реєстрації платником ПДВ (із обґрунтуванням і посиланням на конкретні пункти та статті Кодексу) складаються та направляються підрозділом інформатизації та обліку платників податків. Інші структурні підрозділи органу ДПС здійснюють заходи в межах своїх функціональних обов'язків виключно після реєстрації платників ПДВ.

Разом з цим звертаємо увагу на нові строки реєстрації (перереєстрації) платників ПДВ — 5 робочих днів (п. 183.9 ст. 183 Кодексу).

Враховуючи викладене, зобов'язуємо довести зазначене до відома підпорядкованих органів ДПС і забезпечити безумовне дотримання підпорядкованими органами ДПС чинних положень Кодексу щодо порядку, умов та строків реєстрації платників ПДВ (із змінами, внесеними Законом № 4834), а також розділу 4 Порядку взаємодії між структурними підрозділами органів ДПС з питань реєстрації та обліку платників податків.

Визнати такими, що втратили чинність, листи ДПС України від 09.02.2012 № 3944/7/99-3 «Про взаємодію підрозділів органів ДПС при реєстрації платників ПДВ», № 3949/7/07-1217 «Про деякі питання в роботі підрозділів податкової міліції».

 

Голова О. Клименко



коментар редакції

Заповнення форми № 1-ПДВ у разі добровільної ПДВ-реєстрації

Як відомо, з 01.07.2012 р. у п. 182.1 ПКУ не висувається жодних умов для добровільної реєстрації платником ПДВ, за винятком хіба що формальної необхідності здійснення хоча б однієї оподатковуваної операції (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2012, № 55, с. 22). При цьому також відомо, що наразі Положення про реєстрацію платників ПДВ, уключаючи форму реєстраційної заяви № 1-ПДВ, усе ще не приведено у відповідність до оновлених норм ПКУ*. Тому на практиці дуже поширеним є питання про те, чи потрібно «добровольцям» при заповненні заяви № 1-ПДВ указувати відомості, передбачені розділами 7 (у частині постачання іншим платникам ПДВ), 8 (розмір статутного капіталу) і 9 (балансова вартість активів), — адже згідно з п.п. 3.5.3 Положення про реєстрацію платників ПДВ заповненню підлягають усі її розділи. Крім того, ще більшої актуальності це питання набуло у зв'язку з тим, що відсутність нової форми реєстраційної заяви для деяких податківців на місцях стала підставою для відмови (зрозуміло, незаконної) у добровільній реєстрації.

* Судячи зі змісту Плану діяльності Міністерства фінансів України з підготовки проектів регуляторних актів на 2012 рік, затвердженого наказом Мінфіну від 15.12.2011 р. № 1634, унесення змін до цього Положення має відбутися до закінчення поточного року.

У листі, що коментується, податківці надали роз'яснення щодо цього питання: зокрема, вони зробили висновок, що (1) відсутність нової форми заяви № 1-ПДВ не є підставою для відмови в добровільній ПДВ-реєстрації, причому в такому разі (2) у заяві заповнювати названі вище розділи (7 — у частині постачання іншим платникам ПДВ, 8 і 9) не обов'язково. До цього висновку в нас претензій немає, шкода тільки, що він не з'явився раніше. Водночас вважаємо важливим зробити декілька уточнень.

По-перше , якщо вказані розділи все-таки буде заповнено, то це не повинно вважатися помилкою.

По-друге , розділ 7 «добровольці» мають право не заповнювати лише в частині постачання іншим платникам ПДВ, тоді як усі інші передбачені ним дані, як і раніше, обов'язкові до заповнення. Також, зрозуміло, «добровольцям» не потрібно вказувати дату досягнення загальної суми оподатковуваних операцій, визначеної п. 181.1 ПКУ, — цей факт хоча й не відображено в листі, що розглядається, проте є очевидним.

По-третє , як уже зазначалося, формальне прочитання пп. 182.1 і 183.8 ПКУ вимагає для добровільної ПДВ-реєстрації здійснення хоча б однієї, навіть незначної, оподатковуваної операції, що певною мірою підтверджується і листом, що коментується, а також практикою на місцях. Причому зверніть увагу: у цьому випадку йдеться лише про продаж товарів/послуг, що оподатковуються за основною або нульовою ставкою. Такі продажі має бути підтверджено відповідними первинними документами (актами, накладними, розрахунковими документами тощо).

Інші висновки листа не такі суттєві . При цьому серед них можна виділити пряму вказівку ДПСУ на те, що реєстраційна заява розглядається лише підрозділом інформатизації та обліку (за необхідності — підрозділом оподаткування юридичних/фізичних осіб) без залучення, у тому числі для попереднього розгляду або візування, інших підрозділів, уключаючи співробітників податкової міліції.

 

Віталій Смердов

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі