Теми статей
Обрати теми

Заповнення розділу I. ПДВ-реєстрація в середині місяця: заповнення та подання першої декларації з ПДВ

Редакція ПБО
Відповідь на запитання

ПДВ-реєстрація в середині місяця: заповнення та подання першої декларації з ПДВ

 

Суб’єкт господарювання зареєструвався платником ПДВ у середині місяця (з 10 вересня 2012 року). Як заповнити та подати першу декларацію з ПДВ? Яким буде перший звітний період у цьому разі?

(м. Одеса)

 

Згідно з п.п. «а» п. 202.1 ПКУ і п.п. «а» п. 1 розд. II Порядку № 1492, якщо особа реєструється платником ПДВ не з початку календарного місяця (з іншого ніж перший дня), то першим звітним (податковим) періодом для нього є період, який починається з дня такої ПДВ-реєстрації та закінчується останнім днем першого повного календарного місяця. Тобто перший звітний період у цьому випадку є дещо «подовженим» і включає частину неповного першого місяця (в якому власне відбулася ПДВ-реєстрація) та весь наступний за ним повний календарний місяць (наступний за місяцем ПДВ-реєстрації). Тому якщо особа, припустимо, стала платником ПДВ 10 вересня 2012 року (дата ПДВ-реєстрації, зазначена у Свідоцтві), то в такому разі перший звітний період у нього охоплюватиме період з 10 вересня по 31 жовтня 2012 року включно. При цьому першу декларацію з ПДВ (у якій відображатимуться дані такого подовженого першого періоду — «вересня-жовтня») платнику податків доведеться подати у строки, відведені для подання ПДВ-звітності за жовтень, — тобто відповідно не пізніше 20 листопада 2012 року.

На це зверталася увага й у консультації з розділу 130.25 ЄБПЗ, де, зокрема, роз’яснювалося, що:

— особі, яка реєструється платником ПДВ, з іншого дня, ніж перший день календарного місяця, першу податкову декларацію з ПДВ потрібно подати за підсумками першого повного календарного місяця (уключивши до неї дані за період із дня ПДВ-реєстрації по останній день наступного повного календарного місяця). При цьому дані такого першого «подовженого» звітного податкового періоду (постачання/придбання) підлягають відображенню в загальному порядку у відповідних рядках розділів I і II декларації з ПДВ (тобто будь-яких особливостей для відображення, скажімо, постачань першого «неповного» місяця ПДВ-реєстрації не встановлено, тому, наприклад, усі оподатковувані постачання за такий «подовжений» період у першій ПДВ-декларації слід відображати в загальному оподатковуваному рядку 1, із супутньою розшифровкою операцій «вересня/жовтня» у додатку Д5*);

— а от при складанні та поданні Реєстрів виданих та отриманих податкових накладних особі, яка реєструється платником ПДВ, потрібно врахувати свої особливості. Адже згідно з установленими правилами Реєстри складаються щомісячно (у Реєстрі накопичуються дані за місяць). При цьому, як вимагає п. 201.15 ПКУ, платники податків щомісячно у строки, установлені для подання податкової звітності за календарний місяць (у тому числі й платники податків, для яких установлено податковий звітний період «на квартал») повинні подавати податковим органам копії Реєстрів виданих та отриманих податкових накладних за такий (місячний) період в електронному вигляді (електронним способом з використанням електронного цифрового підпису або на електронних носіях: флеш-картах, магнітних дисках, компакт-дисках, консультація в розділі 130.23 ЄБПЗ). Тому, як роз’яснювали податківці, дотримуючись таких вимог п. 201.15 ПКУ, особі, яка реєструється платником ПДВ не з початку місяця, слід подати (у строки, відведені для подання податкової звітності за місяць) до податкових органів:

(1) окремо Реєстр за «неповний» місяць (в якому відбулася ПДВ-реєстрація) та

(2) окремо Реєстр за наступний «повний» календарний місяць (наступний за місяцем ПДВ-реєстрації).

* Зауважимо, що в минулому, у «докодексні» часи податківцями, наприклад, висловлювалася думка, що в рядку 1 першої ПДВ-декларації платнику податків слід відображати тільки постачання першого «повного» місяця, тоді як операції першого «неповного» місяця ПДВ-реєстрації слід нібито показувати в «коригувальному» рядку 8.4 «інші випадки» тодішньої декларації з ПДВ (лист ДПАУ від 03.07.2009 р. № 13995/7/16-1117 // «Податки та бухгалтерський облік», 2009, № 59). Проте, ураховуючи, що такий підхід все одно не дозволяв досягти очікуваної відповідності (в операціях платника податків, який реєструється, із контрагентами) згодом від нього податківці відмовилися. До того ж сьогодні, слід зауважити, детальну картину здійснюваних операцій розкривають Реєстри виданих та отриманих податкових накладних, які подаються щомісячно.

А отже, платник податків, який реєструється, наприклад, 10 вересня, повинен буде подати до податкових органів в електронному вигляді окремо Реєстр за «неповний» вересень (у строк до 20 жовтня 2012 року; якщо, припустимо, протягом першого «неповного» місяця у платника податків не було операцій, то в такому разі порожній Реєстр виданих та отриманих податкових накладних, вважаємо, краще все одно подати податковим органам*) та Реєстр за «повний» жовтень (у строк до 20 листопада 2012 року, як правило, уже разом із ПДВ-звітністю, що подається вперше, п. 9 розд. I Порядку № 1492).

* Так, зокрема, у розділі 130.23 ЄБПЗ на запитання про те, чи потрібно подавати Реєстр в електронному вигляді, якщо, припустимо, декларація з ПДВ подається з прокресленнями, надано ствердну відповідь, оскільки, як зазначали податківці, залежності подання копій Реєстрів в електронному вигляді від стану господарської діяльності платника податків та наявності чи відсутності податкових зобов’язань і податкового кредиту у відповідному звітному періоді чинне законодавство не встановлює (див. п. 201.15 ПКУ). Тому Реєстр, навіть порожній, усе ж краще подати податковим органам.

Отже, на відміну від першої (єдиної) «подовженої» ПДВ-декларації, Реєстри за кожний із місяців перебування в лавах платників ПДВ платнику податків, який реєструється, потрібно подавати окремо.

 

Людмила Солошенко, економіст-аналітик

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі