Теми статей
Обрати теми

Заповнення розділу I. Експорт товару: заповнюємо рядок 2.1 декларації з ПДВ

Редакція ПБО
Відповідь на запитання

Експорт товару: заповнюємо рядок 2.1 декларації з ПДВ

 

Платник податків вивіз товар за кордон (оформлено експортну митну декларацію, що підтверджує право на нульову ставку). Як заповнити «експортний» рядок 2.1 декларації з ПДВ у такому разі: за яким курсом НБУ (на яку дату) відображати постачання товару на експорт?

(м. Харків)

 

Експорт товарів (що обкладається ПДВ за ставкою 0 %) відображають у рядку 2.1 декларації з ПДВ. І хоча цей рядок має загальну назву «Експортні операції», у ньому наводять виключно операції, пов’язані з експортом товарів (п.п. 195.1.1 ПКУ, п. 3.3 розд. V Порядку № 1492), тоді як для інших операцій, що також оподатковуються згідно з пп. 195.1.2, 195.1.3 ПКУ за нульовою ставкою, у декларації відведено окремий рядок 2.2.

Водночас слід мати на увазі: «пільговий» експорт (для якого нульова ставка не діє, а збережена ПДВ-пільга — зокрема, «пільговий» експорт відходів і брухту чорних металів (п. 23 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ), деяких видів деревини (п. 23 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ), культурних цінностей (п. 210.7 ПКУ) тощо) до «експортного» рядка 2.1 не потрапляє (!), а його слід відображати в «пільговому» рядку 5 декларації з ПДВ.

Заповненню підлягає лише колонка А рядка 2.1, де наводять обсяги експортних постачань (у колонці Б зважаючи на нульовий ПДВ зазначається «0»). Проте, незважаючи на нульовий ПДВ, правильність відображення експортних обсягів може виявитися особливо важлива:

— платникам податків, які підраховують обсяги постачань у цілях розподілу «вхідного» ПДВ за правилами ст. 199 ПКУ (тобто за товарами, послугами, необоротними активами, що одночасно використовуються в оподатковуваній та неоподатковуваній діяльності);

— при перевірці платниками податків — «відшкодуваннями» права на бюджетне відшкодування — при порівнянні суми відшкодування із задекларованим за останні 12 місяців обсягом оподатковуваних постачань (п. 200.5 ПКУ);

— а також, наприклад, особам, які тільки збираються стати платниками ПДВ у майбутньому, — при визначенні граничного 300-тисячного порога ПДВ-реєстрації (п. 181.1 ПКУ).

При здійсненні експортних операцій слід мати на увазі, що:

— отримання попередньої (авансової) оплати вартості товарів, що експортуються, на ПДВ-облік не впливає та не спричинює необхідності нарахування податкових зобов’язань (п. 187.11 ПКУ). Тобто правило першої події при експорті не працює, а в цьому випадку важливим є виключно вивезення товарів, підкріплене експортною митною декларацією;

податкові зобов’язання з ПДВ у експортера виникають на дату фактичного вивезення товарів за межі митної території України, підтвердженого належно оформленою експортною митною декларацією (п.п. «б» п. 187.1 ПКУ). Тобто проставлена в митній декларації відмітка «Задекларовані в цій ВМД товари вивезено за межі митної території України в повному обсязі» із зазначенням дати фактичного вивезення і буде датою виникнення ПДВ-зобов’язань (на підтвердження нульових податкових зобов’язань, що виникають при експорті, платнику податків на цю ж дату також слід виписати «експортну» податкову накладну з типом причини «07»). У зв’язку з цим експорт товарів слід уключити до рядка 2.1 декларації того періоду, в якому відбулося таке фактичне вивезення ;

— база оподаткування при експорті (колонка А рядка 2.1) визначається з урахуванням загальних правил п. 188.1 ПКУ, тобто виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів, але не нижче звичайних цін (консультація в розділі 130.09 ЄБПЗ). При цьому під час перерахунку бази оподаткування у гривні (зважаючи на валютну складову) слід виходити з курсу НБУ, що діяв на дату виникнення податкових зобов’язань з ПДВ, — тобто на дату оформлення експортної митної декларації з відміткою митного органу про фактичне вивезення.

Також слід мати на увазі, що в разі наявності експортних операцій (заповнення рядка 2.1 декларації з ПДВ) до декларації потрібно додати оригінали митних декларацій (оригінали п’ятих основних аркушів — примірники декларанта). Відповідна відмітка про кількість («шт.» — штук) поданих разом із декларацією експортних митних декларацій проставляється в спеціально відведеному для цього полі заключної частини декларації. Платники податків, які подають ПДВ-звітність в електронному вигляді, оригінали експортних митних декларації подають окремо в порядку, установленому для подання податкової звітності в паперовому вигляді (п. 18 розд. III Порядку № 1492).

А от на випадок, коли самі митні декларації виявляться «електронними» (будуть оформлені в електронному вигляді, що тепер допускає ч. 2 ст. 257 нового МКУ, який набрав чинності з 05.09.2012 р., а також розроблене «під нього» затверджене постановою КМУ від 21.05.2012 р. № 450 Положення про митні декларації), відповідні норми можна зустріти в п. 200.8 ПКУ (який, зауважимо, з 08.07.2012 р. було викладено в новій редакції Законом України «Про внесення змін до Податкового та Митного кодексів України щодо узгодження їх окремих норм» від 07.06.2012 р. № 4915-VI). Так, як тепер передбачає оновлений п. 200.8 ПКУ, якщо митне оформлення експорту товарів здійснювалося з використанням «електронної» митної декларації, то така «електронна» експортна митна декларація повинна надаватися митним органом органу ДПС у порядку, затвердженому КМУ, в електронній формі з дотриманням умов щодо реєстрації електронного підпису. У свою чергу, докладніше механізм такої «передачі» обумовлює зазначене Положення про митні декларації, затверджене постановою КМУ від 21.05.2012 р. № 450. Так, згідно з його п. 32 для підтвердження експорту товарів за «електронною» митною декларацією спеціалізований митний орган не пізніше 5 робочих днів після внесення посадовою особою митного органу в пункті пропуску через державний кордон України до Єдиної автоматизованої інформаційної системи митних органів України відомостей про фактичне вивезення товарів за межі митної території України повинен передати до відповідного податкового органу електронне повідомлення, засвідчене електронним цифровим підписом відповідальної посадової особи, із зазначенням, зокрема, номера митної декларації, номера товару в митній декларації, кількості товарів, вивезених за межі митної території України та дати їх фактичного вивезення.

Таким чином, передбачається, що в «електронному» випадку експортні митні декларації передаватимуться від митних органів податковим органам в електронному порядку централізовано. Тому в цьому разі подавати їх разом із ПДВ-звітністю платникам податків не доведеться (на те, що в цьому випадку передача повинна відбуватися на рівні контролюючих органів зверталася увага і в консультації з розділу 130.25 ЄБПЗ). Хоча, зауважимо, оформлена «електронна» митна декларація, засвідчена електронним цифровим підписом посадової особи митного органу, яка завершила митне оформлення, також при цьому повинна направлятися й декларанту (п. 16 Положення про митні декларації).

Водночас, слід зауважити, наразі процес «електронного» митного оформлення тільки впроваджується на практиці, у зв’язку з чим взаємовідносини щодо електронної внутрішньої передачі документації поки що перебувають на стадії налагодження між контролюючими (митними та податковими) органами (так, на сьогодні систему електронного декларування впроваджено лише в 13 % митних органів). У зв’язку з цим щодо електронного варіанта оформлення експортної митної декларації, платнику ПДВ усе ж краще заздалегідь поцікавитися можливістю подальшої передачі митницею «електронної» експортної митної декларації податковим органам. Інакше — поки що до врегулювання ситуації та налагодження зв’язків податківців з митницею платнику податків усе ж спокійніше, як і раніше, при оформленні митних декларації віддати перевагу паперовому варіанту.

 

Людмила Солошенко, економіст-аналітик

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі