Пропорційний розподіл «вхідного» ПДВ при придбанні необоротного активу та його відображення у звітності з ПДВ
Наше підприємство — платник ПДВ здійснює як операції, що обкладаються ПДВ, так і пільговані постачання. У вересні 2012 року було придбано вантажний автомобіль. Чи потрібно в цьому разі здійснювати пропорційний розподіл податкового кредиту, і якщо так, то як його відобразити у звітності з ПДВ?
(м. Чернігів)
У ситуації, що розглядається, пропорційний розподіл «вхідного» ПДВ згідно зі ст. 199 ПКУ необхідний лише в тому випадку, якщо вантажний автомобіль планується задіювати одночасно в оподатковуваних та пільгованих постачаннях. Якщо ж, як очікується, сферу його використання буде обмежено виключно оподатковуваними або пільгованими операціями, то пропорційний розподіл не застосовується: у такій ситуації «вхідний» ПДВ має бути в повному обсязі спрямовано відповідно або на збільшення податкового кредиту (рядок 10.1 декларації з ПДВ), або на збільшення первісної вартості автомобіля (у декларації з ПДВ при цьому заповнюється рядок 10.2). Докладніше див. «Податки та бухгалтерський облік», 2011, № 40, с. 24.
Проте виходитимемо з того, що у випадку, який аналізується, автомобіль придбано з метою одночасного здійснення оподатковуваних та пільгованих операцій. У зв’язку з цим уже за датою передоплати або отримання автомобіля (незалежно від дати введення його в експлуатацію) підприємство має право відобразити податковий кредит (за наявності коректно оформленої та зареєстрованої за необхідності податкової накладної), але в сумі, пропорційній частці використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях (ЧВ). У декларації ця сума заноситься до рядка 15.1. У свою чергу, про порядок відображення такого розподілу в Реєстрі виданих та отриманих податкових накладних див. у газеті «Податки та бухгалтерський облік», 2012, № 71, с. 39.
Водночас зверніть увагу: відображення податкового кредиту при придбанні необоротного активу не є самостійною підставою для заповнення таблиці 3 додатка Д7. Виходячи з форми цієї таблиці, її необхідно подати на етапі введення автомобіля в експлуатацію. Разом із тим, ДПСУ свого часу пропонувала заповнювати її лише в періоді перерахунку податкового кредиту за підсумками першого, другого і третього календарного року, наступних за роком початку його використання (див. про це далі).
У будь-якому разі після закінчення першого року, в якому було придбано автомобіль (незалежно від факту його введення в експлуатацію), підприємству доведеться перерахувати відображений раніше податковий кредит у загальному порядку, передбаченому п. 199.4 ПКУ. Із цією метою разом із декларацією з ПДВ за грудень (IV квартал для квартальних платників податків) йому доведеться подати додаток Д7 із заповненою таблицею 2 (у свою чергу, таблиця 3 цього додатка в цьому випадку не подається). Сума коригування, розрахована у графі 10 таблиці 2 додатка Д7, зі знаком «+» або «-» переноситься до рядка 16.4 декларації. Відповідний коригувальний запис вноситься і до Реєстру.
Проте це ще не все . У подальшому, як приписує п. 199.4 ПКУ, перерахунок податкового кредиту за автомобілем доведеться здійснювати за підсумками першого, другого і третього календарних років, наступних за роком початку його використання* (введення в експлуатацію), тобто в нашому випадку за підсумками 2013, 2014 і 2015 років. При цьому в цій ситуації перерахунок податкового кредиту супроводжується необхідністю заповнення таблиці 3 до додатка Д7 декларації з ПДВ, а також внесення відповідного коригувального запису до Реєстру.
* Таким чином, якщо автомобіль не вводився в експлуатацію, то формально зазначений перерахунок податкового кредиту здійснювати не потрібно.
Віталій Смердов, економіст-аналітик