Теми статей
Обрати теми

Заповнення розділу II. Пропорційний розподіл «вхідного» ПДВ при придбанні необоротного активу та його відображення у звітності з ПДВ

Редакція ПБО
Відповідь на запитання

Пропорційний розподіл «вхідного» ПДВ при придбанні необоротного активу та його відображення у звітності з ПДВ

 

Наше підприємство — платник ПДВ здійснює як операції, що обкладаються ПДВ, так і пільговані постачання. У вересні 2012 року було придбано вантажний автомобіль. Чи потрібно в цьому разі здійснювати пропорційний розподіл податкового кредиту, і якщо так, то як його відобразити у звітності з ПДВ?

(м. Чернігів)

 

У ситуації, що розглядається, пропорційний розподіл «вхідного» ПДВ згідно зі ст. 199 ПКУ необхідний лише в тому випадку, якщо вантажний автомобіль планується задіювати одночасно в оподатковуваних та пільгованих постачаннях. Якщо ж, як очікується, сферу його використання буде обмежено виключно оподатковуваними або пільгованими операціями, то пропорційний розподіл не застосовується: у такій ситуації «вхідний» ПДВ має бути в повному обсязі спрямовано відповідно або на збільшення податкового кредиту (рядок 10.1 декларації з ПДВ), або на збільшення первісної вартості автомобіля (у декларації з ПДВ при цьому заповнюється рядок 10.2). Докладніше див. «Податки та бухгалтерський облік», 2011, № 40, с. 24.

Проте виходитимемо з того, що у випадку, який аналізується, автомобіль придбано з метою одночасного здійснення оподатковуваних та пільгованих операцій. У зв’язку з цим уже за датою передоплати або отримання автомобіля (незалежно від дати введення його в експлуатацію) підприємство має право відобразити податковий кредит (за наявності коректно оформленої та зареєстрованої за необхідності податкової накладної), але в сумі, пропорційній частці використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях (ЧВ). У декларації ця сума заноситься до рядка 15.1. У свою чергу, про порядок відображення такого розподілу в Реєстрі виданих та отриманих податкових накладних див. у газеті «Податки та бухгалтерський облік», 2012, № 71, с. 39.

Водночас зверніть увагу: відображення податкового кредиту при придбанні необоротного активу не є самостійною підставою для заповнення таблиці 3 додатка Д7. Виходячи з форми цієї таблиці, її необхідно подати на етапі введення автомобіля в експлуатацію. Разом із тим, ДПСУ свого часу пропонувала заповнювати її лише в періоді перерахунку податкового кредиту за підсумками першого, другого і третього календарного року, наступних за роком початку його використання (див. про це далі).

У будь-якому разі після закінчення першого року, в якому було придбано автомобіль (незалежно від факту його введення в експлуатацію), підприємству доведеться перерахувати відображений раніше податковий кредит у загальному порядку, передбаченому п. 199.4 ПКУ. Із цією метою разом із декларацією з ПДВ за грудень (IV квартал для квартальних платників податків) йому доведеться подати додаток Д7 із заповненою таблицею 2 (у свою чергу, таблиця 3 цього додатка в цьому випадку не подається). Сума коригування, розрахована у графі 10 таблиці 2 додатка Д7, зі знаком «+» або «-» переноситься до рядка 16.4 декларації. Відповідний коригувальний запис вноситься і до Реєстру.

Проте це ще не все . У подальшому, як приписує п. 199.4 ПКУ, перерахунок податкового кредиту за автомобілем доведеться здійснювати за підсумками першого, другого і третього календарних років, наступних за роком початку його використання* (введення в експлуатацію), тобто в нашому випадку за підсумками 2013, 2014 і 2015 років. При цьому в цій ситуації перерахунок податкового кредиту супроводжується необхідністю заповнення таблиці 3 до додатка Д7 декларації з ПДВ, а також внесення відповідного коригувального запису до Реєстру.

* Таким чином, якщо автомобіль не вводився в експлуатацію, то формально зазначений перерахунок податкового кредиту здійснювати не потрібно.

 

Віталій Смердов, економіст-аналітик

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі