Рядок 10.1 декларації з ПДВ може містити від’ємне значення
Чи може рядок 10.1 декларації з ПДВ містити від’ємне значення, і якщо так, то в яких випадках?
(м. Харків)
Формально Порядок № 1492 не містить вказівок на можливість відображення в рядку 10.1 від’ємного значення: річ у тім, що згідно з п. 4.1 розділу V цього Порядку рядки 10 — 15 декларації можуть містити обсяги придбання, імпорту, отриманих від нерезидента послуг з місцем постачання на митній території України — тобто, як бачимо, ідеться лише про додатні суми «вхідного» ПДВ.
Водночас цей факт не зашкодив ДПСУ зробити висновок, що в цьому рядку можуть фігурувати і від’ємні суми: зокрема, при коригуваннях податкового кредиту за підставами, не пов’язаними з поверненням товарів/авансів згідно зі ст. 192 ПКУ (див. Єдину базу податкових знань, розділ 130.25). Які ж підстави мали на увазі податківці?
Найбільш очевидною з них є визнання заборгованості безнадійною. Зокрема, якщо покупець перерахував передоплату (з уключенням «вхідного» ПДВ до складу податкового кредиту), але товари/послуги так і не отримав, то в подальшому, у разі визнання такої дебіторської заборгованості безнадійною (підстави для цього див. у п.п. 14.1.11 ПКУ), податковий кредит йому доведеться відкоригувати. Причому, на нашу думку, зробити це можна в порядку, запропонованому податківцями. Реєстр при цьому заповнюється на підставі бухгалтерської довідки (у його графі 5 проставляється «БО»), у його графах 9 і 10 вказується обсяг товарів/послуг та ПДВ, за якими не здійснено розрахунок з постачальником, зі знаком «-» (мінус), а у графах 13 і 14 — ця ж сума, але зі знаком «+» (плюс). Щодо заповнення інших граф жодних особливостей немає (докладно про заповнення Реєстру див. «Податки та бухгалтерський облік», 2012, № 71, с. 39).
Водночас нагадуємо, що, на думку ДПСУ, коригувати податковий кредит у зазначеному вище порядку доведеться й у разі визнання заборгованості безнадійною за отриманими, але не оплаченими товарами/послугами (див. лист від 06.04.2012 р. № 10155/7/15-3417-03). Ми, у свою чергу, із зазначеним підходом категорично не згодні, про що докладно див. «Податки та бухгалтерський облік», 2012, № 70, с. 25.
Крім того, вважаємо, що в такому разі аналогічний порядок може застосовуватися і в частині коригування податкових зобов’язань (з унесенням від’ємного значення до рядка 1 декларації): наприклад, з метою коригування податкових зобов’язань у частині авансу, якщо товар/послугу не було поставлено до закінчення позовної давності (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2011, № 86, с. 7). Хоча, слід зауважити, ДПСУ заперечує можливість такого коригування (див. Єдину базу податкових знань, розділ 130.07).
Віталій Смердов, економіст-аналітик