Теми статей
Обрати теми

Заповнення розділу II. Рядок 10.1 декларації з ПДВ може містити від’ємне значення

Редакція ПБО
Відповідь на запитання

Рядок 10.1 декларації з ПДВ може містити від’ємне значення

 

Чи може рядок 10.1 декларації з ПДВ містити від’ємне значення, і якщо так, то в яких випадках?

(м. Харків)

 

Формально Порядок № 1492 не містить вказівок на можливість відображення в рядку 10.1 від’ємного значення: річ у тім, що згідно з п. 4.1 розділу V цього Порядку рядки 10 — 15 декларації можуть містити обсяги придбання, імпорту, отриманих від нерезидента послуг з місцем постачання на митній території України — тобто, як бачимо, ідеться лише про додатні суми «вхідного» ПДВ.

Водночас цей факт не зашкодив ДПСУ зробити висновок, що в цьому рядку можуть фігурувати і від’ємні суми: зокрема, при коригуваннях податкового кредиту за підставами, не пов’язаними з поверненням товарів/авансів згідно зі ст. 192 ПКУ (див. Єдину базу податкових знань, розділ 130.25). Які ж підстави мали на увазі податківці?

Найбільш очевидною з них є визнання заборгованості безнадійною. Зокрема, якщо покупець перерахував передоплату (з уключенням «вхідного» ПДВ до складу податкового кредиту), але товари/послуги так і не отримав, то в подальшому, у разі визнання такої дебіторської заборгованості безнадійною (підстави для цього див. у п.п. 14.1.11 ПКУ), податковий кредит йому доведеться відкоригувати. Причому, на нашу думку, зробити це можна в порядку, запропонованому податківцями. Реєстр при цьому заповнюється на підставі бухгалтерської довідки (у його графі 5 проставляється «БО»), у його графах 9 і 10 вказується обсяг товарів/послуг та ПДВ, за якими не здійснено розрахунок з постачальником, зі знаком «-» (мінус), а у графах 13 і 14 — ця ж сума, але зі знаком «+» (плюс). Щодо заповнення інших граф жодних особливостей немає (докладно про заповнення Реєстру див. «Податки та бухгалтерський облік», 2012, № 71, с. 39).

Водночас нагадуємо, що, на думку ДПСУ, коригувати податковий кредит у зазначеному вище порядку доведеться й у разі визнання заборгованості безнадійною за отриманими, але не оплаченими товарами/послугами (див. лист від 06.04.2012 р. № 10155/7/15-3417-03). Ми, у свою чергу, із зазначеним підходом категорично не згодні, про що докладно див. «Податки та бухгалтерський облік», 2012, № 70, с. 25.

Крім того, вважаємо, що в такому разі аналогічний порядок може застосовуватися і в частині коригування податкових зобов’язань (з унесенням від’ємного значення до рядка 1 декларації): наприклад, з метою коригування податкових зобов’язань у частині авансу, якщо товар/послугу не було поставлено до закінчення позовної давності (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2011, № 86, с. 7). Хоча, слід зауважити, ДПСУ заперечує можливість такого коригування (див. Єдину базу податкових знань, розділ 130.07).

 

Віталій Смердов, економіст-аналітик

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі