Теми статей
Обрати теми

Заповнення розділу II. Імпорт товару вартістю до 100 євро для ПДВ — не об’єкт

Редакція ПБО
Відповідь на запитання

Імпорт товару вартістю до 100 євро для ПДВ — не об’єкт

 

Наше підприємство періодично (кілька разів на місяць) завозить із Росії невеликі партії товарів: як правило, митна вартість партії не перевищує 100 євро, проте інколи доходить і до 200 євро. Чи обкладається сьогодні такий імпорт ПДВ? Чи потрібно відображати ці операції у звітності з ПДВ?

(м. Харків)

 

1 . Формально, починаючи з 01.06.2012 р. (дата набуття чинності новим МКУ), при імпорті товарів сумарною фактурною вартістю до 300 євро* об’єкт обкладення ПДВ дійсно не виникає, але лише за умови, що такі товари:

1) надсилаються (а) за допомогою міжнародних поштових відправлень (від одного відправника в одній депеші на адресу одного одержувача) або (б) у міжнародних експрес-відправленнях (на адресу одного одержувача протягом доби);

2) не є підакцизними (їх перелік див. у ст. 215 ПКУ);

3) не заборонені до переміщення в міжнародних поштових та експрес-відправленнях (їх перелік див. у ч. 1 — 2 ст. 235 МКУ).

* Фактурною вартістю, мабуть, слід вважати ціну товару, що відображається в рахунку-фактурі (фактурі-проформі, касових та товарних чеках, ярликах чи інших документах роздрібної торгівлі, що містять відомості про вартість такого товару). При цьому перерахунок такої вартості в євро, судячи з усього, слід здійснювати на дату декларування.

Сьогодні це правило повторюється й у п.п. 196.1.17 ПКУ (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2012, № 61, с. 27). При цьому зверніть увагу: подібна імпортна операція не включається до розділу II декларації з ПДВ та, вважаємо, не повинна відображатися в розділі II Реєстру виданих та отриманих податкових накладних. Це пов’язане з тим, що, по-перше , імпорт у звітності з ПДВ може підтверджуватися лише митною декларацією, тоді як у цьому випадку її не буде (ч. 1 ст. 236 МКУ). Що важливо: у докодексний період аналогічні аргументи в частині заповнення декларації висловлювали й податківці (при цьому, на нашу думку, вони справедливі і для Реєстру). По-друге, щодо декларації — у ній для необ’єктного імпорту просто немає місця.

2 . У свою чергу, якщо товар імпортується іншим способом, то здебільшого оподаткування цієї операції відбувається в загальному порядку. Водночас і з цього правила є виняток: зокрема, якщо митна вартість товару невелика (до 100 євро), то його імпорт на підставі п.п. 196.1.16 ПКУ виводиться з-під об’єкта обкладення ПДВ. Слід зауважити: для виведення з-під оподаткування такого імпорту формальні підстави були й раніше (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2007, № 73, с. 19), проте, траплялося, митники незаконно виступали проти (див. лист ДМСУ від 07.04.2009 р. № 11/1-10.15/3198-ЕП), у зв’язку з чим це законодавче доповнення є дуже доречним.

Що стосується звітності з ПДВ, то в розділі II декларації імпорт товарів митною вартістю до 100 євро відображати не потрібно. Також, вважаємо, його не потрібно вказувати й у розділі II Реєстру виданих та отриманих податкових накладних. Аргументи див. вище.

 

Віталій Смердов, економіст-аналітик

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі