Запізнілі податкові накладні — у рядку 10.1 декларації з ПДВ
Податкову накладну отримано платником податків «із запізненням» (пізніше періоду виписки). Як її відобразити в декларації з ПДВ?
(м. Сімферополь)
Насамперед, відразу зауважимо: у минулому податківці тривалий час погоджувалися з можливістю відображення податкового кредиту за запізнілими податковими накладними тільки «за умови» документального підтвердження їх запізнення (бажаючи бачити як таке, наприклад, рекомендований лист з повідомленням про вручення, див. лист ДПАУ від 22.02.2011 р. № 4905/7/16-1517-10 ). Проте вимога, що висувалася, була надуманою та не відповідала законодавству. Тому згодом контролюючі органи змушені були відійти від такої своєї позиції, роз’яснюючи вже сьогодні, що документального підтвердження запізнення запізнілих податкових накладних не потрібно (спершу такий висновок простежувався з листа ДПСУ від 13.01.2012 р. № 1120/7/15-3417-22 // «Податки та бухгалтерський облік», 2012, № 13, а в подальшому було закріплено на рівні Узагальнюючої податкової консультації, затвердженої наказом ДПСУ від 16.02.2012 р. № 127, див. «Податки та бухгалтерський облік», 2012, № 17). Отже, сьогодні контролюючі органи вже прямо зазначають, що підтверджувати «запізнілість» запізнілих податкових накладних платнику податків не потрібно.
При цьому, як роз’яснювалося в Узагальнюючій податковій консультації № 127:
— податкові накладні, отримані в періодах, наступних за періодом виписки, уключаються до Реєстру виданих та отриманих податкових накладних і декларації з ПДВ того звітного періоду, на який припадає їх отримання;
— уключені в Реєстр поточного звітного періоду (періоду отримання) запізнілі податкові накладні формують податковий кредит поточного періоду в загальному порядку та відображаються в рядку 10.1 декларації з ПДВ.
Таким чином, запізнілі податкові накладні (нарівні зі звичайними податковими накладними, що дають право на податковий кредит) відображаються в декларації з ПДВ у загальному порядку. Відповідно, будучи включеними до рядка 10.1 декларації, вони також підлягають розшифровці і в додатку 5 «Розшифровки податкових зобов’язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (Д5)» до декларації з ПДВ у розділі II цього додатка із зазначенням (за графою 3) періоду їх виписки.
І ще один момент. Податківці водночас, посилаючись на норми п. 198.6 ПКУ, як і раніше, говорять про можливість відображення платниками податків податкового кредиту за запізнілими податковими накладними «не старше» 365 днів (тобто за умови, що з моменту їх виписки минуло не більше 365-денного, а для платників податків, які застосовують касовий метод, — 60-денного строку з моменту оплати). Хоча, точно кажучи, такі норми п. 198.6 ПКУ, що «обмежують» строк, насправді покликані регулювати все ж дещо інший випадок (тобто ситуацію, коли, як зазначається в цьому пункті, «отримані» податкові накладні не було включено платником податків до складу податкового кредиту відповідного звітного періоду). Зауважимо: докладніше цей момент розглядався у статті «Податкові накладні із запізненням: вписуємося в межі ДПАУ» // «Податки та бухгалтерський облік», 2011, № 89. Утім, відображати податковий кредит за запізнілими податковими накладними платникам податків, вочевидь, доведеться з урахуванням такої позиції податкових органів.
Людмила Солошенко, економіст-аналітик