Заповнення рядка «Інші» додатка Д5
Для чого в розділі I додатка Д5 до декларації з ПДВ відведено рядок «Інші»? Які дані потрібно відображати в цьому рядку?
(м. Кривий Ріг)
Як відомо, заповнюючи декларацію, розшифровку податкових зобов’язань та податкового кредиту (у розрізі контрагентів) наводять у додатку Д5. Так, зокрема, розшифровка податкових зобов’язань (значення рядка 1 декларації з ПДВ) відбувається в розділі I додатка Д5, де щодо кожного контрагента-покупця (із зазначенням його індивідуального податкового номера) за підсумками звітного періоду платник податків виводить суму ПДВ та загальний обсяг операцій постачання (без ПДВ) за місяць.
Водночас у низці випадків згідно з установленими правилами (п. 8 Порядку № 1379) за операціями з покупцями, які не мають податкового номера або за операціями «без покупця», платник податків також повинен нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ (виписавши при цьому податкову накладну «самому собі» та включивши нараховані за нею податкові зобов’язання також до рядка 1 декларації). Для відображення таких операцій у розділі I додатка Д5 і призначено загальний (збірний) рядок «Інші» (проставляння індивідуального податкового номера при заповненні якого, зауважимо, не передбачено).
Таким чином, у рядку «Інші» розділу I додатка Д5 відображаються податкові зобов’язання з рядка 1 декларації, що сформовані за операціями без покупця або з покупцями, які не мають індивідуального податкового номера, та, зокрема, виникають за такими операціями, як:
— перевищення звичайної ціни над договірною (ПН01).
Звертаємо увагу: хоча при виписуванні податкової накладної на суму перевищення звичайної ціни над фактичною (ПН01) у полі, відведеному для проставляння індивідуального податкового номера покупця, продавцю слід зазначати свій податковий номер (консультація в розділі 130.21 ЄБПЗ), при заповненні розділу I додатка Д5 таку операцію слід відображати за рядком «Інші» (консультація в розділі 130.25 ЄБПЗ);
— постачання неплатникам ПДВ, у тому числі постачання нерезиденту послуг з місцем постачання на митній території України (ПН02);
— натуральні виплати фізичним особам у рахунок оплати праці (ПН03);
— передача товарів (послуг) у межах балансу для невиробничого використання (ПН04);
— ліквідація основних засобів за самостійним рішенням платника податків, що спричинює згідно з абзацом першим п. 189.9 ПКУ необхідність нарахування ПДВ-зобов’язань (ПН05);
— переведення виробничих основних засобів до складу невиробничих (ПН06);
— експорт товарів (ПН07);
— умовні постачання: при використанні товарів (послуг) в операціях, що не є об’єктом оподаткування (ПН08), або пільгових операціях (ПН09); анулюванні реєстрації платника ПДВ (ПН010); використанні не в господарській діяльності, уключаючи викрадення, нестачу, псування (ПН13);
— роздрібні продажі кінцевим покупцям з виписуванням підсумкової податкової накладної (ПН11);
— безоплатна передача товарів (послуг) (ПН12)*.
* Зауважимо: послуги, отримані від нерезидента з місцем постачання на митній території України (за якими платник податків також «самому собі» повинен виписати податкову накладну з типом причини ПН14, п. 8 Порядку № 1379) до рядка 1 декларації та додатка Д5 не потрапляють, а відображаються у спеціально відведеному для цього рядку 7 декларації з ПДВ (з уключенням у наступному звітному періоді до складу податкового кредиту за рядком 12.4 ПДВ-декларації; п. 198.2 ПКУ).
При цьому, як роз’яснювалося в розділі 130.25 ЄБПЗ, дані в рядку «Інші» відображаються одним рядком: у колонці 3 указується загальний обсяг постачання (без ПДВ) у таких випадках, а в колонці 4 — наводиться загальна сума ПДВ.
Людмила Солошенко, економіст-аналітик