Теми статей
Обрати теми

Заповнення додатків. Виправлення помилок у додатках до ПДВ-декларації (Д1, Д2, Д3, Д4, Д5, Д6, Д7)

Редакція ПБО
Відповідь на запитання

Виправлення помилок у додатках до ПДВ-декларації (Д1, Д2, Д3, Д4, Д5, Д6, Д7)

 

Яким чином (керуючись яким принципом) виправляють помилки, допущені в додатках до ПДВ-декларації (додатках Д1, Д2, Д3, Д4, Д5, Д6, Д7)? Чи потрібно при їх виправленні, наприклад, подавати повністю заново складені правильні додатки чи достатньо виправлення здійснити на різницю — суму уточнення (суму помилки)?

(м. Рівне)

 

Відразу зауважимо, що все в цьому випадку залежатиме від того, в якому додатку виправляються допущені помилки.

Так, у консультаціях, розміщених в ЄБПЗ, податківці зазначають, що в разі виправлення помилок у додатках Д1, Д2, Д5, Д6 у них відображають лише уточнені показники, тобто заповнюють такі уточнюючі додатки (у шапці яких у рядку 01 у такому разі проставляється відмітка «Х» у полі 013 «Уточнюючий») з відповідним знаком «+» або «-» лише на різницю — суму помилки.

Причому аналогічним підходом слід керуватися й у разі, якщо помилки, допущені в таких додатках, не вплинули на підсумкові суми (рядок «Усього»). У такому разі, як роз’яснювалося, показники також підлягають уточненню (виправленню). Такі уточнення (виправлення) проводяться способом коригування.

Так, зокрема, при виправленні таких помилок, що не впливають на підсумкові суми, у додатку Д1 (якщо помилку, припустимо, було допущено в податковому номері продавця/покупця, консультація в розділі 130.10 ЄБПЗ) дані в «уточнюючому» додатку Д1 коригуються (виправляються) так:

— повторюється помилковий запис — рядок з помилковим індивідуальним податковим номером — при цьому вартісні показники в ньому відображаються зі знаком «-» (тобто сторнуються);

— вноситься правильний запис за операцією з контрагентом з виправленими показниками (уключаючи вартісні дані);

— при цьому в підсумковому рядку, на який помилки не вплинули, проставляється «0» (нуль).

Таким чином, виправляючи помилки, заповнити «уточнюючий» додаток Д1 слід лише на уточнюючі показники (виправивши в ньому лише неправильні записи).

Консультацію зі схожими висновками — про виправлення помилок, що «не вплинули на підсумок», у додатку Д2 — можна зустріти й у розділі 130.25 ЄБПЗ. У ній, зокрема, розглядався випадок виправлення помилок у додатку Д2, в якому платником податків було неправильно заповнено колонки 2 і 3, тоді як на підсумковий рядок «Усього» такі помилки не вплинули і він у результаті виявився заповненим правильно. Як роз’яснювалося в консультації, у цьому випадку платнику податків слід виправити (уточнити) дані додатка Д2. Такі виправлення проводяться способом коригування, коли помилковий запис у додатку Д2 відображається зі знаком «-» (тобто сторнується) і одночасно вноситься правильний запис (при цьому в підсумковому рядку «Усього», на який помилки не вплинули, проставляється прокреслення). А отже, заповнити «уточнюючий» додаток Д2, як випливало з консультації, також потрібно лише на уточнюючі показники (здійснивши в ньому коригування тільки неправильних записів)*.

* Хоча на практиці, за нашою інформацією, податківці згодні, щоб «уточнюючий» Д2 платники податків подавали вірно переписаним повністю.

Аналогічне правило працює й при виправленні помилок, допущених у додатку Д6, що не вплинули при цьому на підсумкові рядки та показники ПДВ-декларації (якщо, наприклад, платником податків було неправильно вказано пункт ПКУ). Помилки в додатку Д6 також виправляють способом коригування, коли помилковий запис в «уточнюючому» додатку Д6, що складається, відображається зі знаком «-» (сторнується), після чого наводиться правильний запис (у підсумковому рядку «Усього» проставляється прокреслення; консультація з розділу 130.25 ЄБПЗ).

До речі, у випадку, що «не впливає на підсумкові показники», порядок виправлення помилок підпорядковується загальним правилам. А отже, під час виправлення помилок у цьому випадку разом з «уточнюючим» додатком також має бути складено уточнюючий розрахунок, в якому показники графи 5 при цьому дорівнюватимуть показникам із графи 4 (тобто дані граф 4 і 5 у такому уточнюючому розрахунку збігатимуться), а у графі 6 проставлятиметься прокреслення (у разі подання звітності в електронному вигляді графа 6 залишатиметься незаповненою, див. консультації з розділу 130.25 ЄБПЗ).

А от стосовно виправлення помилок у додатку Д7 (який, зауважимо, на відміну від додатків, розглянутих вище, містить уже не розшифровки, а розрахунки показників), то з консультації, розміщеної в розділі 130.25 ЄБПЗ, випливало, що при їх виправленні «уточнюючий» додаток Д7 має бути повністю заповнено правильно, тобто переписано так, як нібито в ньому не було допущено помилки. Причому, як зазначали податківці, слід мати на увазі, що виправлення помилок у додатку Д7, які вплинули на долю використання товарів, послуг, необоротних активів в оподатковуваних та неоподатковуваних операціях, спричинює, у свою чергу, необхідність перегляду (перерахунку) показників рядка 15 податкової декларації з ПДВ за звітні періоди з початку року (за процедурою виправлення помилок — шляхом подання уточнюючих розрахунків за відповідні звітні періоди).

Аналогічно виправляють помилки і в додатках Д3 і Д4 — тобто при їх виправленні в «уточнюючих» додатках Д3 і Д4 відображають не різницю (суму помилки), а наводять уже правильні показники (тобто заповнюють ці додатки правильно, як нібито в них не було допущено помилки). Отже, підхід до заповнення «уточнюючих» додатків Д3, Д4, Д7 дещо інший та передбачає подання повністю заново складених («виправлених») додатків з правильними показниками. Відмінність же, мабуть, зумовлена тим, що додатки Д3, Д4 і Д7 (на відміну від розглянутих вище додатків Д1, Д2, Д5 і Д6) містять уже не розшифровки, а розрахунки показників, що, у свою чергу, під час виправлення потребує їх наведення повністю.

 

Людмила Солошенко, економіст-аналітик

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі