Теми статей
Обрати теми

Заповнення додатків. Додаток Д5: виправляємо помилки

Редакція ПБО
Відповідь на запитання

Додаток Д5: виправляємо помилки

 

Який порядок виправлення помилок, допущених при заповненні додатка Д5?

(м. Львів)

 

Додаток Д5* призначено для надання інформації про податкові зобов’язання та податковий кредит платника в розрізі його контрагентів на підставі відповідно виданих та отриманих податкових накладних. У цьому додатку відбувається розшифровка рядків: 1, 10.1, 10.2, 14.1, 15.1, 15.2 декларації з ПДВ (ЄБПЗ, розд. 130.25).

* Див. порядок заповнення додатка Д5 («Податки та бухгалтерський облік», 2011, № 28, с. 47).

Згідно з п. 50.1 ПКУ і п. 2 розд. I Порядку № 1492, у разі якщо в майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених ст. 102 ПКУ) платник самостійно виявляє помилки, що містяться в раніше поданій ним декларації, він зобов’язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої декларації за формою, установленою на дату подання уточнюючого розрахунку (на сьогодні це форма, затверджена Порядком № 1492). Платник має право не подавати такий розрахунок, якщо відповідні уточнені показники вказуються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки було самостійно виявлено.

Платник, який до початку його перевірки контролюючим органом самостійно виявляє факт заниження податкового зобов’язання минулих податкових періодів, зобов’язаний:

— або надіслати уточнюючий розрахунок і сплатити суму недоплати і штраф у розмірі трьох відсотків від такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку;

— або відобразити суму недоплати у складі декларації, що подається за податковий період, наступний за періодом, в якому виявлено факт заниження податкового зобов’язання, збільшену на суму штрафу в розмірі п’яти відсотків від суми недоплати, з відповідним збільшенням загальної суми грошового зобов’язання.

При цьому, заповнюючи уточнюючий розрахунок, у полях рядка 01 слід проставити відмітку відповідно «1» або «2» залежно від того, подається такий уточнюючий розрахунок як додаток до декларації або як самостійний документ (лист ДПАУ від 16.03.2011 р. № 7273/7/16-1517 // «Податки та бухгалтерський облік», 2011, № 25, с. 6).

Уточнюючий розрахунок є складовою звітності з ПДВ (п. 9 розд. I Порядку № 1492) і подається лише у випадках, визначених ПКУ (абз. 4 п. 13 розд. III Порядку № 1492). У разі виправлення помилок у рядках поданої раніше декларації, до яких повинні додаватися додатки, до уточнюючого розрахунку або декларації, до якої включено уточнені показники, має бути подано відповідні додатки, що містять інформацію про уточнені показники (п. 3 розд. IV і п. 7 розд. IX Порядку № 1492). У такому разі ці додатки подаються разом з уточнюючим розрахунком, і на них проставляється відмітка «уточнюючий».

Загальні правила заповнення уточнюючого розрахунку викладено в пп. 1 — 3 розд. IX Порядку № 1492:

— у графі 4 відображаються відповідні показники декларації звітного періоду, що виправляється. У разі якщо до декларації за цей звітний період раніше вносилися зміни*, у графі 4 відображаються відповідні показники графи 5 останнього уточнюючого розрахунку, який подавався до декларації звітного (податкового) періоду, що виправляється;

у графі 5 уточнюючого розрахунку відображаються відповідні показники з урахуванням виправлення;

у графі 6 відображається сума помилки (зі знаком «+» або «-»).

* При цьому у спеціальному рядку 031 уточнюючого розрахунку ставиться відмітка про те, що помилки цього податкового періоду раніше вже виправлялися.

Якщо виправлення раніше допущених помилок вплинуло на показники декларації, то в «уточнюючому» додатку Д5 щодо відповідного контрагента (контрагентів) відображається сума різниці (збільшення або зменшення) обсягу постачання та податкових зобов’язань (податкового кредиту) зі знаком «+» або «-», тобто здійснюється коригування показників додатка.

Уточнюючий розрахунок подається і в тому випадку, коли виправляються помилки, які не вплинули на правильність визначення показників декларації, тобто помилки, допущені тільки при заповненні додатків до декларації. Зокрема, порядок заповнення уточнюючого розрахунку для виправлення помилок, допущених при заповненні додатка Д5, було викладено податківцями в листі ДПСУ від 09.09.2011 р. № 14/7/15-3417-04 (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2011, № 85, с. 5, а також відповідну консультацію в ЄБПЗ, розд. 130.25).

При заповненні такого уточнюючого розрахунку:

до графи 4 переносяться показники декларації з ПДВ;

у графі 5 відображаються всі відповідні показники декларації з урахуванням виправлених помилок (у цьому випадку вони відповідають показникам з графи 4);

у графі 6 ставиться прокреслення (при поданні звітності на паперових носіях) або вона не заповнюється (при поданні звітності в електронному вигляді).

При цьому в «уточнюючому» додатку Д5 виправлення помилок, допущених у записах контрагентів та показників самої декларації, що не вплинули на правильність, здійснюється шляхом відповідного коригування (див. таблицю).

 

Помилка

Порядок виправлення помилки
в уточнюючому додатку Д5

1

2

Неправильно зазначено індивідуальний податковий номер контрагента (покупця або постачальника)

1) повторюється помилковий запис індивідуального податкового номера, при цьому вартісні показники вказуються зі знаком «мінус» (тобто сторнуються);
2) наводиться правильний запис за операціями з контрагентом за звітний період, за який виправляються помилки, повністю (уключаючи вартісні показники);
3) у підсумковому рядку «Усього за місяць» ставиться прокреслення (при поданні звітності на паперових носіях) або він не заповнюється (при поданні звітності в електронному вигляді)

Допущено помилки у вартісних показниках (обсяг постачання, сума ПДВ)

1) відображаються суми уточнення в розрізі контрагентів (зі знаком «плюс» відображаються не повною мірою задекларовані суми за операціями з контрагентом, зі знаком «мінус»надміру задекларовані суми за операціями з контрагентом);
2) у підсумковому рядку «Усього за місяць» ставиться прокреслення (при поданні звітності на паперових носіях) або він не заповнюється (при поданні звітності в електронному вигляді)

Необхідно зменшити обсяг постачання та суму ПДВ у рядку «Інші» та доповнити у зв’язку з цим Додаток Д5 новим записом щодо певного платника податку

1) операції з платником податку — покупцем за звітний період записуються повністю (уключаючи вартісні показники);
2) у рядку «Інші» обсяг постачання та сума ПДВ зменшуються, сума уточнення вказується зі знаком «мінус» (сторнується);
3) у підсумковому рядку «Усього за місяць» ставиться прокреслення (при поданні звітності на паперових носіях) або він не заповнюється (при поданні звітності в електронному вигляді)

Необхідно скоригувати обсяг постачання та суму ПДВ у рядку «Інші» та доповнити не повною мірою відображені (надміру зазначені) суми за операціями щодо певного платника податку — покупця

1) указується сума уточнення (збільшення або зменшення) обсягу постачання та суми ПДВ за операціями з платником податку — покупцем зі знаком відповідно «плюс» або «мінус»;
2) у рядку «Інші» обсяг постачання та сума ПДВ уточнюються (збільшуються або зменшуються) зі знаком «плюс» або «мінус»;
3) у підсумковому рядку «Усього за місяць» ставиться прокреслення (при поданні звітності на паперових носіях) або він не заповнюється (при поданні звітності в електронному вигляді)

 

При цьому в разі виявлення помилок (порушень), що не вплинули на розрахунки з бюджетом, штрафні санкції відповідно до норм ПКУ до платника податку не застосовуються.

 

Максим Нестеренко, економіст-аналітик

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі