Касовий чек без податкової накладної: відображаємо коригування податкового кредиту
Підприємство придбало товар за готівку на суму 120 грн. (у тому числі ПДВ — 20 грн.) за касовим чеком (без податкової накладної). Товар виявився неякісним, і його вирішили повернути. Як відобразити цю операцію в декларації та в додатку Д1?
(м. Луцьк)
Нагадаємо: згідно з абз. «б» п. 201.11 ПКУ підставою для нарахування сум податку, що включаються до податкового кредиту без отримання податкової накладної, є касові чеки, які містять суму отриманих товарів/послуг, загальну суму нарахованого податку (з визначенням фіскального номера та податкового номера постачальника). При цьому з метою такого нарахування загальна сума отриманих товарів/послуг не може перевищувати 200 грн. за день (без урахування ПДВ). Тобто за наявності реквізитів, визначених у ПКУ, касовий чек визнається документом, який замінює собою податкову накладну.
Відповідно до п. 192.1 ПКУ , якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, уключаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, суми податкових зобов’язань та податкового кредиту постачальника й одержувача підлягають відповідному коригуванню. Відповідно до пп. 191.1.1 та 191.1.2 ПКУ постачальник зобов’язаний оформити відповідне коригування податкових зобов’язань спеціальним розрахунком коригування та направити цей розрахунок покупцю.
Відповідно до п. 18 Порядку № 1379 розрахунок коригування виписується до певної податкової накладної (виписаної при постачанні, що підлягає коригуванню) за формою відповідно до додатка 2 до податкової накладної та включає кількісні та вартісні показники*. При отриманні покупець реєструє розрахунок коригування в Реєстрі отриманих та виданих податкових накладних і на його підставі здійснює коригування податкового кредиту (п. 20 Порядку № 1379).
* Докладно про порядок складання та виписування розрахунку коригування див. статтю «Розрахунок коригування до ПН» («Податки та бухгалтерський облік», 2012, № 8, с. 24).
Проте в цьому випадку слід мати на увазі, що згідно з абз. 4 п. 8.4 Порядку № 1379 при наданні платнику касових чеків (без надання податкових накладних) податкова накладна виписується за підсумками дня, а абз. 1 п. 8 Порядку № 1379 передбачено, що всі примірники таких податкових накладних залишаються в особи, яка їх виписала. Отже, ані податкової накладної, ані виписаного до неї розрахунку коригування покупець у цьому випадку не отримає. Оскільки п. 22 Порядку № 1379 не надає покупцю права складати в цьому випадку розрахунок коригування самостійно, документом, що дає підставу для коригування податкового кредиту, буде касовий чек,що підтверджує повернення товару (касовий чек).
У декларації з ПДВ ця операція відображається у спеціальному «коригувальному» рядку 16.1 (зі знаком «мінус»), зменшуючи тим самим суму податкового кредиту, відображеного на підставі касового чека у складі рядка 10.1 .
Згідно з п. 4.5 розд. V Порядку № 1492 при заповненні рядка 16 декларації з ПДВ обов’язковим є подання додатка Д1, в якому інформація про коригування податкового кредиту відображається в розрізі контрагентів та розрахунків коригування (у цьому випадку замінником розрахунку буде документ, що підтверджує повернення товару).
У разі повернення товару продавцю покупець вносить дані про коригування податкового кредиту до таблиці 2 додатка Д1. При цьому у графи 3, 4 і 5, переносяться дані з касового чека, а саме:
— у графі 3 вказується ІПН продавця (згідно з п. 201.11 ПКУ касовий чек, що дає підставу для відображення податкового кредиту, повинен його містити);
— у графі 4 — дата чека (а не дата його отримання та складання авансового звіту!);
— у графі 5 — номер касового чека.
Оскільки розрахунку коригування, виписаного продавцем, покупець у цьому випадку не отримує, на нашу думку, графи 6 і 7 йому слід заповнювати за аналогією з випадком, коли йдеться про неплатника ПДВ, та у зазначених графах у цьому випадку відображати відповідно номер і дату документа, який підтверджує повернення товару.
При цьому у графі 8 причина коригування вказується як «Повернення товарів, придбаних за готівку», а решта граф додатка Д1 заповнюються за загальними правилами.
Максим Нестеренко, економіст-аналітик