Теми статей
Обрати теми

Повернення та коригування. «Перекидання» здійсненої передоплати з одного товару на інший

Редакція ПБО
Відповідь на запитання

«Перекидання» здійсненої передоплати з одного товару на інший

 

Підприємство здійснило передоплату постачальнику за один вид товару, але потім вирішило «перекинути» цю передоплату на інший товар. «Передоплатну» податкову накладну зареєстровано постачальником у ЄРПН. Постачальник виписав та також зареєстрував коригування (перший товар — «мінус», другий — «плюс», у результаті — нуль). Чи потрібно подавати додаток Д1 та відображати це коригування (із сумою 0 та формулюванням «зміна номенклатури постачання»)?

(м. Харків)

 

Насамперед слід зазначити, що, як роз’яснюють податківці (ЄБПЗ, розд. 130.10), будь-який розрахунок коригування може бути виписано тільки за наявності додаткової угоди до договору, на підставі якого відбувається зміна ціни, обсягу або номенклатури постачання. Якщо в цій додатковій угоді сторони домовилися про те, що передоплата за товар не повертається, а йде в оплату іншого товару, то, на думку податківців, постачальник повинен виписати розрахунок коригування, що зменшує податкові зобов’язання за першим товаром, та окрему податкову накладну на такі інші товари, оскільки раніше перераховані грошові кошти набули статусу передоплати за інший товар (ЄБПЗ, розд. 130.07).

На нашу думку, якщо на момент «перекидання» передоплати сторони мають домовленість про те, який товар у подальшому буде поставлено замість того, за який перераховано передоплату, то, по суті, можна говорити про зміну товарної номенклатури. Виписуючи розрахунок коригування при поверненні товару, продавець зі знаком «-» укаже в ньому дані з первісно виписаної податкової накладної (тим самим немовби обнуляючи її), після чого в ньому ж (але вже зі знаком «+») відобразить відомості про новий товар, що поставляється. Тобто виписувати нову податкову накладну в цьому випадку, на нашу думку, не потрібно*. Проте оскільки позиція податкових органів інша, вважаємо, щоб уникнути зайвих запитань перевіряючих, нову податкову накладну продавцю при «перекиданні» авансу на оплату іншого товару все ж краще виписати.

* Докладно про порядок складання та виписування розрахунку коригування див. статтю: «Розрахунок коригування до ПН» («Податки та бухгалтерський облік», 2012, № 8, с. 24).

Якщо ж постачальник обмежився виписуванням лише розрахунку коригування, то, на наш погляд, додаток Д1 до декларації з ПДВ буде зовсім не зайвим. При цьому у «коригувальних» рядках декларації (8 або 16) слід указувати значення «0», а не прокреслення, оскільки коригування все-таки відбулося. Згідно з пп. 3.9 і 4.5 розд. V Порядку № 1492 подання додатка Д1 є обов’язковим, якщо рядки 8 та/або 16 декларації заповнені. На нашу думку, нульове значення в цьому випадку також слід вважати заповненням, оскільки в цих же пп. 3.9 і 4.5 зазначено, що додаток Д1 заповнюється в розрізі контрагентів та розрахунків коригування, отже, там має знайти своє відображення та розшифровку кожний виписаний розрахунок коригування. Інакше кажучи, якщо виписування розрахунку коригування мало місце, то подавати додаток Д1 потрібно в будь-якому разі.

Відображення «перекидання» передоплати в додатку Д1 залежить від того, який варіант дій обирає підприємство. Якщо постачальник вирішить піти шляхом відображення коригувань тільки в розрахунку коригування, то у графах 9 і 10 таблиці 2 додатка Д1 (так само, як і в рядку 16) слід відображати значення «0», за умови, що зменшення податкового кредиту за першим товаром та збільшення його за іншим відображені в одному і тому самому розрахунку коригування. Відповідно постачальник відобразить значення «0» у рядку 8 та у графах 9 і 10 таблиці 1 додатка Д1. Цей варіант здається нам логічнішим, оскільки навіть при нульовому значенні суми постачання та ПДВ із графи 8 додатків Д1 буде видно, що мала місце зміна номенклатури.

Проте податківці все частіше говорять про те, що постачальник у такій ситуації повинен складати розрахунок коригування тільки зі знаком «-» та виписувати нову податкову накладну. У цьому випадку покупець у рядку 10 декларації відображає збільшення податкового кредиту за «новим» товаром, а в рядку 16 — зменшення податкового кредиту за «старим» товаром. Відповідно постачальник відобразить податкові зобов’язання в рядку 1 та зменшення податкових зобов’язань у рядку 8.

 

Максим Нестеренко, економіст-аналітик

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі