Теми статей
Обрати теми

Пошта редакції. ПН, видана до її реєстрації в ЄРПН: хто ставить відмітку в полі «Включено до ЄРПН»?

Редакція ПБО
Відповідь на запитання

ПН, видана до її реєстрації в ЄРПН: хто ставить відмітку в полі «Включено до ЄРПН»?

 

З урахуванням того, що на процедуру реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН) чинним законодавством відводиться 15 днів, продавець виписав податкову накладну, що підлягає реєстрації, та видав її покупцю, причому поле «Включено до ЄРПН» залишилося в ній незаповненим. Хто має заповнити це поле після реєстрації ПН у ЄРПН — продавець чи покупець? Чи має покупець право відобразити податковий кредит за цією податковою накладною, якщо поле так і залишиться незаповненим, проте її реєстрація відбудеться у встановлені строки?

(м. Харків)

 

Відповідно до п. 11 підрозд. 2 розд. ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (далі — ПКУ) з 01.01.2012 р. реєстрації в ЄРПН підлягають податкові накладні:

а) із сумою ПДВ понад 10 тис. грн.;

б) з імпортними товарами при будь-якій сумі ПДВ;

в) з підакцизними товарами при будь-якій сумі ПДВ.

При цьому, як випливає з чинної редакції п. 201.10 ПКУ (після його оновлення Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення окремих податкових норм» від 24.05.2012 р. № 4834 // «Податки та бухгалтерський облік», 2012, № 54, с. 2), з 01.07.2012 р. строк реєстрації податкових накладних у ЄРПН складає 15 календарних днів, наступних за днем її складання (див. абз. сьомий цього пункту), проте видати складену ПН покупцю тепер можна відразу й тільки потім зареєструвати її в ЄРПН у межах зазначеного строку (див. абз. другий цього ж пункту).

У зв’язку з цим поле «Включено до ЄРПН» у такій податковій накладній продавець може не заповнювати на законних підставах, якщо на момент видачі такої ПН її включення до ЄРПН ще не відбулося. Проте така податкова накладна за умови її подальшої реєстрації дає покупцю право на податковий кредит і от чому.

За загальним правилом, установленим п. 198.6 ПКУ, не відносяться до податкового кредиту суми ПДВ, підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог п. 201.1 цього Кодексу. Однією з таких вимог є наявність та правильне заповнення всіх обов’язкових реквізитів податкової накладної, а відмітка в полі «Включено до ЄРПН», як відомо, не відноситься до обов’язкових реквізитів ПН, перерахованих у цьому пункті.

Слід зауважити, що наявність чи відсутність такої відмітки в податковій накладній, виписаній до 01.07.2012 р., теж не мала жодного значення. Оскільки раніше продавець товарів/послуг зобов’язаний був надати покупцю ПН після її реєстрації в ЄРПН, то факт проведення такої реєстрації підтверджувався самим продавцем проставлянням відповідної відмітки в спеціальному полі «Включено до ЄРПН». Проте внаслідок того, що для покупців факт такої реєстрації мав критичне значення (незареєстрована ПН, що підпадає під реєстраційні критерії, не дає покупцю права на податковий кредит; див. абз. дев’ятий п. 201.10 ПКУ), їм було надано право перевіряти дані ПН на відповідність інформації, включеної до ЄРПН.

Реалізація цього права здійснювалася за допомогою запиту, що складається в затвердженому центральним податковим органом форматі і після накладення на нього електронних цифрових підписів та шифрування відсилається до податкової засобами телекомунікаційного зв’язку. При цьому покупець має отримати відповідь у вигляді виписки з ЄРПН не пізніше наступного операційного дня після надходження запиту (див. пп. 13 — 17 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 р. № 1246). За наявності такої виписки щодо тієї чи іншої податкової накладної, що підлягає реєстрації, покупець мав усі підстави для формування податкового кредиту за сумами ПДВ, відображеними в ній.

На сьогодні підтвердити правомірність відображення ПК на підставі ПН із незаповненим полем «Включено до ЄРПН» можна так само, оскільки в цьому плані в законодавстві нічого не змінилося. Гадаємо, що з огляду на судову практику, яка склалася на сьогодні щодо необов’язкових (і навіть обов’язкових) реквізитів податкових накладних, контролюючі органи не
будуть висувати до такої ПН якихось претензій.

А от самостійно ставити відмітку у зазначеному полі ми б покупцю не радили, оскільки згідно з п. 201.1 ПКУ обов’язок складання податкової накладної (а значить, і заповнення всіх її реквізитів, у тому числі необов’язкових) покладено на продавця.

 

Ігор Хмелевський, економіст-аналітик

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі