Виплати працівникам
Поточний рік не став виключенням щодо внесення змін до законодавчої бази, які стосувалися й виплат працівникам. За традицією в сьогоднішньому номері ми публікуємо таблицю з переліком виплат працівникам відповідно до Інструкції № 5, при складанні якої було враховано останні зміни до законодавства та роз’яснення фахівців офіційних органів. Ця таблиця є для бухгалтерів допоміжним матеріалом, який зорієнтує, як обкладати виплати працівникам, чи включати їх до розрахунку середньої зарплати для визначення суми лікарняних, декретних та відпускних. Крім того, у таблиці наведено інформацію щодо необхідності індексації та компенсації виплат, які перераховано в Інструкції № 5, а також можливості включення зазначених виплат до витрат підприємства.
Катерина СКРИПКІНА, Лілія УШАКОВА, економісти-аналітики Видавничого будинку «Фактор»
Для того щоб нашим читачам зручніше було використовувати таблицю, наведемо пояснення до окремих її граф.
При складанні таблиці за основу взято виплати, зазначені в Інструкції № 5, яка є єдиним документом, розробленим відповідно до Закону про оплату праці, та містить докладне розшифрування складу фонду оплати праці підприємства, а також уключає перелік виплат, які не входять до фонду оплати праці. Згідно з Інструкцією № 5 фонд оплати праці підприємства включає три види виплат:
— основну заробітну плату (п. 2.1 Інструкції № 5);
— додаткову заробітну плату (п. 2.2 Інструкції № 5);
— інші заохочувальні та компенсаційні виплати (п. 2.3 Інструкції № 5).
Виплати, які не включаються до фонду оплати праці, наведено в розділі 3 Інструкції № 5.
Перелік основних виплат наведено в графі 2 «Вид виплати».
Графа 3 «Розрахунок середньої заробітної плати для: лікарняних» . Розрахунок середньої заробітної плати для визначення суми лікарняних (оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності та допомоги по тимчасовій непрацездатності) здійснюється відповідно до Порядку № 1266. Нагадаємо, що середня заробітна плата застрахованої особи обчислюється виходячи з нарахованої заробітної плати за видами виплат, що включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати (у тому числі в натуральній формі), визначені згідно з Інструкцією № 5, підлягають обкладенню податком на доходи фізичних осіб, не враховуючи передбачені законодавством пільги зі сплати цього податку чи суми, на які цей дохід зменшується, з яких сплачуються страхові внески.
Проте, ураховуючи, що з 01.01.2011 р. набув чинності Закон № 2464, що визначає порядок та умови нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, сплачуючи який, працівники є особами, застрахованими, у тому числі, у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, а також те, що податкове законодавство не регулює порядок нарахування, обчислення та сплати ЄСВ, то основними критеріями, що встановлюють можливість включення до розрахунку середньої зарплати для оплати лікарняних тієї чи іншої виплати, на наш погляд, є такі:
1) виплати включаються до фонду оплати праці згідно з Інструкцією № 5;
2) вони обкладаються єдиним внеском на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі — ЄСВ);
3) виплати нараховано за фактично відпрацьований час. Виплати за час, протягом якого працівник не працював і за ним зберігався середній заробіток (відпускні, лікарняні) у розрахунку не беруть участь.
Про нюанси розрахунку середньої зарплати для визначення суми оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності та допомоги по тимчасовій непрацездатності читайте в статті «Розрахунок лікарняних: теорія та практика» // «Податки та бухгалтерський облік», 2012, № 18.
Графа 4 «Розрахунок середньої заробітної плати для: декретних» . Розрахунок середньої заробітної плати для нарахування допомоги по вагітності та пологах також здійснюється відповідно до Порядку № 1266. При цьому до розрахунку включаються всі виплати, що:
1) входять до фонду оплати праці згідно з Інструкцією № 5, з яких сплачувався ЄСВ;
2) уключаються до бази для справляння ЕСВ.
Оскільки декретні розраховуються виходячи з календарних днів, до розрахунку середньої зарплати для визначення суми допомоги по вагітності та пологах необхідно включати всі виплати як за відпрацьований, так і за невідпрацьований час. Докладно про особливості розрахунку середньої зарплати для нарахування допомоги по вагітності та пологах читайте в статті «Якщо працівниця збирається йти в декрет» // «Податки та бухгалтерський облік», 2012, № 21.
Графа 5 «Розрахунок середньої заробітної плати для: відпускних» . При визначенні переліку виплат, що включаються до розрахунку середньої заробітної плати, для розрахунку відпускних керуються Порядком № 100. При цьому перелік виплат, що включаються до розрахунку, наведено в п. 3 Порядку № 100, перелік виплат, які не беруть участі в розрахунку середньої заробітної плати, — у п. 4 цього документа.
Про порядок розрахунку середньої заробітної плати для визначення суми відпускних читайте в статті «Щорічна відпустка» // «Податки та бухгалтерський облік», 2012, № 34.
Графи 6 — 7 «Індексація», «Компенсація» . У цих графах таблиці міститься інформація щодо необхідності індексації відповідних видів доходів, нарахованих фізичним особам, а також їх компенсації у зв’язку з порушенням строків виплати. Нагадаємо, що загальні принципи здійснення індексації встановлено Законом про індексацію, а також Порядком № 1078. У свою чергу питання проведення компенсації регулюються Законом про компенсацію та Порядком № 159.
Докладніше про порядок проведення індексації та компенсації читайте в статтях «Індексація заробітної плати працівників: нові правила» // «Податки та бухгалтерський облік», 2012, № 57 та «Компенсація за несвоєчасну виплату заробітної плати» (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2012, № 9).
Нагадаємо, що для зручності в роботі щомісячно ми публікуємо готові індекси для проведення індексації
У графі 8 «Витрати» наведено інформацію щодо можливості включення виплат, наведених у Інструкції № 5, до складу витрат підприємства відповідно до розділу III «Податок на прибуток» ПКУ.
У графах 9 — 10 «ПДФО (ознака доходу)», «ПСП» наведено відомості про те, які з виплат, зазначених у Інструкції № 5, підлягають обкладенню ПДФО у складі заробітної плати та до яких з них застосовується ПСП.
Порядок обкладення ПДФО доходів, що виплачуються фізичним особам, визначено розділом IV ПКУ. Нагадаємо, що згідно з п. 164.6 ПКУ при нарахуванні доходів у формі заробітної плати база оподаткування визначається як нарахована заробітна плата, зменшена на суму утриманого ЄСВ та податкову соціальну пільгу (за наявності права на неї). База оподаткування винагороди за договорами цивільно-правового характеру на виконання робіт (надання послуг) визначається як нарахована сума винагороди, зменшена на суму ЄСВ в частині утримань.
Згідно з п.п. 169.4.1 ПКУ податкова соціальна пільга (далі — ПСП) застосовується до доходу, нарахованого на користь платника податку протягом звітного податкового місяця у вигляді заробітної плати (інших прирівняних до неї відповідно до законодавства виплат, компенсацій та винагород), за умови, що розмір такої заробітної плати не перевищує суму, яка дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму, що діє для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 грн. У 2012 році граничний розмір заробітної плати, що дає право на застосування ПСП, складає 1500 грн .
Для платника податків — одного з батьків, який має право на застосування ПСП на дітей (п.п. 169.1.2, пп. «а», «б» п.п. 169.1.3 ПКУ), граничний розмір доходу визначається кратно кількості дітей (у 2012 році — добуток 1500 грн. та відповідної кількості дітей). При цьому для другого з батьків граничний розмір заробітної плати для отримання ПСП визначається на загальних підставах.
У зв’язку з тим, що згідно зі ст. 169 ПКУ заробітна плата — єдиний вид доходів фізичних осіб, до якого може бути застосовано ПСП, чітке розуміння того, які виплати входять до поняття «заробітна плата», є необхідним для відповіді на запитання, чи має працівник право на ПСП.
У 2012 році діють такі розміри ПСП:
— звичайна — 536,50 грн. (п.п. 169.1.1 ПКУ);
— підвищена — 804,75 грн. (п.п. 169.1.3 ПКУ);
— максимальна — 1073 грн. (п.п. 169.1.4 ПКУ).
Для осіб, які користуються пільгою на дітей (п.п. 169.1.2 та пп. «а», «б» п.п. 169.1.3 ПКУ), ПСП застосовується з розрахунку на кожну дитину віком до 18 років.
Усі персоніфіковані виплати (як обкладені, так і не обкладені ПДФО), нараховані фізичним особам, підприємство відображає в Податковому розрахунку за формою № 1ДФ. Ознаки доходу, з якими слід відображати в Податковому розрахунку за формою № 1ДФ виплати, передбачено Інструкцією № 5, також наведено в таблиці.
У графах 11 — 12 «ЄСВ: нарахування, утримання» наведено інформацію щодо необхідності нарахування та утримання ЄСВ з виплат, нарахованим працівникам. Згідно зі ст. 7 Закону № 2464 до бази для нарахування ЄСВ включаються:
1) нарахована заробітна плата за видами виплат, що включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно із Законом про оплату праці;
2) оплата перших п’яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів роботодавця та допомога по тимчасовій непрацездатності за рахунок коштів фондів соціального страхування;
3) сума винагороди, що виплачується фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами. Виняток становлять суми винагород за цивільно-правовими договорами, укладеними з фізичними особами — підприємцями, якщо виконувані роботи (послуги, що надаються) відповідають видам діяльності, зазначеним у витязі з Держреєстру. У такому разі сума винагороди не включається до бази для нарахування та утримання ЄСВ та не обкладається зазначеним внеском.
Нарахування ЄСВ здійснюється в межах максимальної величини бази нарахування єдиного внеску , що дорівнює сімнадцяти розмірам прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом (ч. 3 ст. 7 і п. 4 ч. 1 ст. 1 Закону № 2464). Сума доходу працівника, що перевищує зазначену максимальну величину, ЄСВ ані в частині нарахувань, ані в частині утримань не обкладається .
Для осіб, які працюють в сільському господарстві, зайнятих на сезонних роботах, виконують роботи (надають послуги) за цивільно-правовими договорами, творчих працівників (архітекторів, художників, артистів, музикантів, композиторів, критиків, мистецтвознавців, письменників, кінематографістів) та інших осіб, які отримують заробітну плату (дохід) за виконану роботу (надані послуги), строк виконання яких перевищує календарний місяць, ЄСВ нараховується на суму, яка визначається шляхом ділення заробітної плати (доходу), виплаченої за результатами роботи, на кількість місяців, за які її нараховано. Такий же порядок нарахування ЄСВ поширюється на осіб, яким після звільнення з роботи нараховано заробітну плату (дохід) за відпрацьований час чи згідно з рішенням суду середню заробітну плату за вимушений прогул (ч. 2 ст. 7 Закону № 2464).
У 2012 році максимальна величина бази для нарахування ЄСВ складає:
— у січні — березні — 18241 грн.;
— у квітні — червні — 18598 грн.;
— у липні – вересні — 18734 грн.;
— у жовтні — листопаді — 19006 грн.;
— у грудні — 19278 грн.
Відзначимо, що при складанні таблиці було враховано останні зміни до законодавства і роз’яснення офіційних органів.
Скорочення, прийняті в таблиці:
ЄСВ — єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування;
ПДФО — податок на доходи фізичних осіб;
ПСП — податкова соціальна пільга.
Пункт Інструкції № 5 | Види виплат | Розрахунок середньої з/п для: | Індексація | Компенсація | Витрати | ПДФО (ознака доходу) | ПСП | ЄСВ | |||
лікарняних | декретних | відпускних | нарахування | утримання | |||||||
1. ФОНД ОПЛАТИ ПРАЦІ | |||||||||||
Фонд основної заробітної плати (п. 2.1 Інструкції № 5) | |||||||||||
2.1.1 | Винагороди за виконану роботу згідно з установленими нормами праці за тарифними ставками (окладами), відрядними розцінками робітників та посадовими окладами керівників, фахівців, технічних службовців, уключаючи в повному обсязі внутрішнє сумісництво | + | + | + | + | + | + | + | + | + | + |
2.1.2 | Суми процентних чи комісійних нарахувань залежно від обсягу доходів (виручки), отриманих від реалізації продукції (робіт, послуг), у разі, якщо вони є основною заробітною платою | + | + | + | + | + | + | + | + | + | + |
2.1.3 | Гонорар штатним працівникам редакцій газет, журналів, інших засобів масової інформації, видавництв, установ мистецтва та (чи) оплата їх праці, яка нараховується за ставками (розцінками) авторської (постановочної) винагороди, нарахованої на цьому підприємстві | +1 | +1 | +1 | +1 | +1 | + | + | +1 | +1 | +1 |
1Крім винагород (гонорарів) штатним працівникам газет та журналів, інших засобів масової інформації, видавництв, установ мистецтва, які виплачуються за авторськими договорами на створення та використання творів науки, літератури та мистецтва, а не в межах трудового договору. Зазначені виплати не включаються до фонду оплати праці та розглянуті в п. 3.14 цієї таблиці. | |||||||||||
2.1.4 | Оплата при переведенні працівника на нижчеоплачувану роботу у випадках та розмірах, передбачених чинним законодавством, а також при невиконанні норм вироблення та виготовлення продукції, яка виявилася браком не з вини працівника | + | + | + | -1/+ | + | + | + | + | + | + |
1Відповідно до ст. 114 КЗпП при переведенні працівника на іншу постійну нижчеоплачувану роботу за ним протягом двох тижнів з дня переведення зберігається попередній середній заробіток. У свою чергу, виплати, які розраховуються виходячи із середньої заробітної плати, не індексуються (див. лист Мінпраці від 30.10.2003 р. № 024-130 // «Податки та бухгалтерський облік», 2003, № 96). | |||||||||||
2.1.5 | Оплата роботи висококваліфікованих працівників, залучених для підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників | + | + | + | + | + | + | + | + | + | + |
2.1.6 | Оплата праці за час перебування у відрядженні (крім відшкодування витрат у зв’язку з відрядженням: добових, вартості проїзду, витрат на наймання житлового приміщення)* | +1 | + | + | +/-2 | + | + | + | + | + | + |
*Відповідно до ч. 4 ст. 121 КЗпП працівникам, направленим у службове відрядження, оплата праці за виконану роботу здійснюється згідно з умовами, визначеними трудовим чи колективним договором, і розмір такої оплати праці не може бути нижчим від середнього заробітку. До денного заробітку, який порівнюється із середньоденним заробітком, уключаються всі елементи заробітної плати (оклад, доплати, надбавки, премії, індексація). Якщо заробітна плата менша від середнього заробітку, за період відрядження працівникові виплачується середня заробітна плата (лист Мінсоцполітики від 18.04.2012 р. № 283/13/155-12). | |||||||||||
1Оплата праці за час перебування працівника у відрядженні (незалежно від того, чи оплачується цей період згідно з умовами трудового | |||||||||||
2.1.7 | Вартість продукції, виданої працівникам при натуральній формі оплати праці | + | + | + | -1 | -1 | + | +2 | + | + | + |
1Індексації та компенсації у зв’язку з порушенням строків виплати підлягають тільки грошові доходи населення (ст. 2 Закону про індексацію та ст. 2 Закону про компенсацію відповідно). | |||||||||||
2.1.8 | Оплата праці працівників (уключаючи гонорари), що не перебувають у штаті підприємства (за умови, що розрахунки здійснюються підприємством безпосередньо з працівниками), за виконання робіт: | ||||||||||
— згідно з договорами цивільно-правового характеру, уключаючи договір підряду (за винятком фізичних осіб — суб’єктів підприємницької діяльності) | - | - | - | +/-1 | - | + | +2 | - | +3 | +3 | |
— згідно з обов’язками особам, які є членами наглядової ради | -4 | -4 | -4 | +1 | - | +5 | +2 | - | +3 | +3 | |
1Виплати за договорами цивільно-правового характеру підлягають індексації за умови, що вони не є разовими. При цьому згідно з п. 7 Порядку № 1078 виплати за цивільно-правовими договорами індексуються в межах прожиткового мінімуму для працездатних осіб з урахуванням заробітної плати, отриманої за основним місцем роботи (на підставі довідки з основного місця роботи). | |||||||||||
Фонд додаткової заробітної плати (п. 2.2 Інструкції № 5) | |||||||||||
2.2.1 | Надбавки та доплати до тарифних ставок (окладів, посадових окладів) у розмірах, передбачених чинним законодавством, за: | ||||||||||
— суміщення професій (посад) | + | + | + | +1 | + | + | + | + | + | + | |
— розширення зони обслуговування чи збільшення обсягу робіт | + | + | + | +1 | + | + | + | + | + | + | |
— виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника | + | + | +2 | +1 | + | + | + | + | + | + | |
— роботу у важких та шкідливих і особливо важких та особливо шкідливих умовах праці | + | + | + | +1 | + | + | + | + | + | + | |
— інтенсивність праці | + | + | + | +1 | + | + | + | + | + | + | |
— роботу в нічний час | + | + | + | +1 | + | + | + | + | + | + | |
— керівництво бригадою | + | + | + | +1 | + | + | + | + | + | + | |
2.2.1 | — високу професійну майстерність | + | + | + | +1 | + | + | + | + | + | + |
— класність водіям (машиністам) транспортних засобів | + | + | + | +1 | + | + | + | + | + | + | |
— високі досягнення в праці, у тому числі державним службовцям | + | + | + | +1 | + | + | + | + | + | + | |
— виконання особливо важливої роботи на визначений строк | + | + | +2 | +1 | + | + | + | + | + | + | |
— знання та використання в роботі іноземної мови | + | + | + | +1 | + | + | + | + | + | + | |
— допуск до державної таємниці | + | + | + | +1 | + | + | + | + | + | + | |
— дипломатичні ранги, персональні звання службових осіб, ранги державних службовців, кваліфікаційні класи суддів | + | + | + | +1 | + | + | + | + | + | + | |
— вчений ступінь | + | + | + | + | +1 | + | + | + | + | + | |
нормативний час пересування в шахті (копальні) від ствола до місця роботи та назад працівників, постійно зайнятих на підземних роботах | + | + | + | +1 | + | + | + | + | + | + | |
— роботу на територіях радіоактивного забруднення | + | + | + | +1 | + | + | + | + | + | + | |
| — інші надбавки та доплати, передбачені чинним законодавством, уключаючи доплату до розміру мінімальної заробітної плати | + | + | +2 | +1 | + | + | + | + | + | + |
1Доплати та надбавки підлягають індексації в разі, якщо вони не мають разового характеру (ст. 2 Закону про індексацію). | |||||||||||
2Нагадаємо, що при визначенні середньої заробітної плати для виплати відпускних не враховуються виплати за виконання окремих доручень (одноразового характеру), які не входять до обов’язків працівника (п.п. «а» п. 4 Порядку № 100). Тому зазначені виплати потраплять до розрахунку середньої заробітної плати за умови, що вони не є одноразовими та нараховуються за виконання доручень, які входять до обов’язків працівника. | |||||||||||
2.2.2 | Премії та винагороди, що мають систематичний характер, незалежно від джерел фінансування (крім сум, зазначених у п.п. 2.3.2 Інструкції № 5) | + | + | +1 | + | + | + | + | + | +2 | +2 |
1Згідно з абзацом першим п. 3 Порядку № 100 до розрахунку середньої заробітної плати для нарахування відпускних включаються виробничі премії та премії за економію конкретних видів палива, електроенергії та теплової енергії. | |||||||||||
2.2.3 | Процентні чи комісійні винагороди, виплачені додатково до тарифної ставки (окладу, посадовому окладу) | + | + | +1 | +1 | + | + | + | + | + | + |
1За умови, що такі виплати не мають разового характеру. | |||||||||||
2.2.4 | Оплата роботи в надурочний час та в святкові й неробочі дні в розмірах та за розцінками, установленими чинним законодавством | + | + | + | +/-1 | + | + | + | + | + | + |
1Зазначені виплати підлягають індексації, якщо вони не мають разового характеру і їх виплату зумовлено режимом роботи підприємства, установи, організації. Проте при визначенні базового місяця такі виплати не беруть участь, оскільки мають тимчасовий характер. | |||||||||||
2.2.5 | Оплата працівникам днів відпочинку, які надаються їм у зв’язку з роботою понад нормальну тривалість робочого часу при вахтовому методі організації праці, при підсумованому обліку робочого часу та в інших випадках, передбачених законодавством | -1 | +2 | + | - | + | + | + | + | + | + |
1Виплати працівникам уключаються до розрахунку середньої заробітної плати, тільки якщо їх нараховано за фактично відпрацьований час. Виплати за невідпрацьований час до розрахунку середньої зарплати для виплати лікарняних не включаються, навіть незважаючи на те, що на них нараховується ЄСВ (див. лист Мінпраці від 02.04.2007 р. № 211/020/153-07 // «Податки та бухгалтерський облік», 2009, № 91). | |||||||||||
2.2.6 | Суми, виплачені (при виконанні робіт вахтовим методом) у розмірі тарифної ставки (окладу, посадового окладу) за дні перебування в дорозі до місцезнаходження підприємства (пункту збору), — місця роботи та назад, передбачені графіком роботи на вахті, а також за дні затримки працівників у дорозі через метеорологічні умови та з вини транспортних підприємств | + | + | + | + | + | + | + | + | + | + |
2.2.7 | Суми виплат, пов’язаних з індексацією заробітної плати працівників | + | + | + | - | +1 | + | + | + | + | + |
1Не здійснюється компенсація суми помилково ненарахованої індексації за минулі місяці, нарахована в місяці виявлення помилки | |||||||||||
2.2.8 | Суми компенсації працівникам втрати частини заробітної плати у зв’язку з порушенням строків її виплати | + | + | - | - | - | + | + | + | + | + |
2.2.9 | Вартість безоплатно наданих окремим категоріям працівників відповідно до законодавства (суми коштів на відшкодування оплати): | ||||||||||
— вугілля | - | - | - | - | - | +1 | -2 | - | -3 | -3 | |
— житла, комунальних послуг, послуг зв’язку | + | + | - | - | - | +4 | -5 | - | +6 | +6 | |
1Згідно з п.п. «ґ» п.п. 138.10.6 ПКУ до складу витрат підприємства включаються вартість вугілля та вугільних брикетів, безоплатно наданих в обсягах та за переліком професій, установлених постановою КМУ від 17.03.2011 р. № 303, у тому числі компенсація вартості такого вугілля та вугільних брикетів: 2Відповідно до п.п. 165.1.20 ПКУ до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються вартість вугілля та вугільних брикетів, безоплатно наданих в обсягах та за переліком професій, встановленим постановою КМУ від 17.03.2011 р. № 303, у тому числі компенсація вартості такого вугілля та вугільних брикетів, надані вищезазначеним особам | |||||||||||
2.2.10 | Витрати, пов’язані з наданням безоплатного проїзду працівникам залізничного транспорту | + | + | - | - | - | + | -1 | - | +2 | +2 |
1Зазначені виплати не обкладаються ПДФО на підставі п.п. «а» п.п. 164.2.17 ПКУ (див. коментар до п.п. 2.2.9 Інструкції № 5). | |||||||||||
2.2.11 | Вартість безоплатно наданого працівникам форменого одягу, обмундирування, які можуть використовуватися поза робочим місцем та залишаються в особистому постійному користуванні, або сума знижки в разі продажу форменого одягу за заниженими цінами* | + | + | - | - | - | +1 | +2 | + | + | + |
*Якщо спеціальний (формений) одяг та взуття видається в тимчасове користування працівникам відповідно до чинного законодавства, то його вартість не обкладається ПДФО на підставі п.п. 165.1.9 ПКУ. У Податковому розрахунку за формою № 1ДФ вартість такого спецодягу відображається з ознакою доходу «136». | |||||||||||
1На нашу думку, підприємство має право на витрати на підставі п. 142.1 ПКУ як витрати на оплату праці. При цьому можливість здійснення таких виплат слід передбачити в колективному (індивідуальному трудовому) договорі в розділі «Оплата праці». Водночас високою є вірогідність того, що ДПАУ не визнає вартість такого одягу як витрати підприємства. Адже і в період дії Закону про податок на прибуток ДПАУ дотримувалася тієї позиції, що формений або інший одяг працівників включається до валових витрат, тільки якщо він є спеціальним і тільки в межах установлених норм. | |||||||||||
2.2.12 | Оплата за невідпрацьований час: | ||||||||||
— оплата, а також суми грошових компенсацій у разі невикористання щорічних (основної та додаткової) відпусток та додаткових відпусток працівникам, які мають дітей, у розмірах, передбачених законодавством | -1 | +2 | +/-3 | -4 | + | + | + | + | +5 | +5 | |
— оплата додаткових відпусток (понад тривалість, передбачену законодавством), наданих відповідно до колективного договору | -1 | +2 | + | -4 | + | + | + | + | + | + | |
— оплата додаткових відпусток у зв’язку з навчанням та творчих відпусток | -1 | +2 | + | -4 | + | + | + | + | + | + | |
— оплата додаткових відпусток, які надаються відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих у результаті Чорнобильської катастрофи» від 28.02.91 р. № 796-ХII | - 1 | +2 | + | -4 | + | -6 | + | + | + | + | |
— суми заробітної плати, які зберігаються за основним місцем роботи працівників, за час їх навчання з відривом від виробництва в системі підвищення кваліфікації та перепідготовки кадрів | -1 | +2 | + | -4 | + | + | + | + | + | + | |
— суми, нараховані особам, які проходять навчання (підготовку) для роботи на тільки що введених у дію підприємствах за рахунок коштів, передбачених у загальних кошторисах будівництва | -1 | +2 | + | -4 | + | + | + | + | + | + | |
— оплата спеціальної перерви в роботі у випадках, передбачених законодавством, оплата пільгового часу неповнолітнім | -1 | +2 | + | -4/+ | + | + | + | + | + | + | |
— оплата працівникам, які залучаються до виконання державних чи громадських обов’язків, якщо вони виконуються в робочий час | -1 | +2 | + | -4 | + | + | + | + | + | + | |
— оплата працівникам-донорам днів обстеження, здачі крові та відпочинку, які надаються після кожного дня здачі крові чи днів, приєднаних за бажанням працівника до щорічної відпустки | -1 | +2 | + | -4 | + | + | + | + | + | + | |
— оплата, яка зберігається за працівником, який підлягає медичному огляду, за основним місцем роботи за час перебування в медичному закладі на обстеженні | -1 | +2 | + | -4 | + | + | + | + | + | + | |
— оплата простоїв не з вини працівника | +7 | +2 | +/-8 | +/-4 | + | + | + | + | + | + | |
1Виплати працівникам включаються до розрахунку середньої заробітної плати для оплати лікарняних, тільки якщо їх нараховано за фактично відпрацьований час. Виплати за невідпрацьований час (відпускні, компенсація за невикористану відпустку, середня зарплата за період виконання громадських обов’язків у робочий час тощо), розраховані згідно з Порядком № 100, не включаються до розрахунку середньої зарплати для виплати лікарняних, незважаючи на те, що на них нараховується ЄСВ (див. лист Мінпраці від 02.04.2007 р. № 211/020/153-07 // «Податки та бухгалтерський облік», 2009, № 91). Слід мати на увазі, якщо працівник частину місяця працював, а частину перебував у відпустці (отримував інші виплати за невідпрацьований час), і при цьому загальна сума нарахованого доходу перевищувала максимальну величину бази нарахування ЄСВ, у розрахунку середньої заробітної плати для обчислення лікарняних ураховується сума заробітної плати, з якою сплачено страхові внески, у пропорційних розмірах між видами нарахувань (див. лист Мінпраці від 14.09.2006 р. № 600/020/99-06 // «Податки та бухгалтерський облік», 2009, № 91). Нагадаємо, що максимальна величина бази нарахування ЄСВ у 2012 році складає: у січні — березні — 18241 грн., квітні — червні — 18598 грн., липні — вересні — 18734 грн., жовтні — листопаді — 19006 грн., грудні — 19278 грн. 2До розрахунку середньої заробітної плати для визначення суми допомоги по вагітності та пологах необхідно включати всі виплати як за відпрацьований, так і за невідпрацьований час, у тому числі виплати, зазначені в п.п. 2.2.12 Інструкції № 5. Таку ж думку висловлюють і фахівці Мінпраці в листі від 18.01.2010 р. № 396/0/14-10/18 (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2010, № 10) та листі від 01.02.2010 р. № 1000/0/14-10/18 (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2010, № 15). 6Згідно з роз’ясненнями, наведеними у консультації, розміщеній в ЄБПЗ під кодом 110.07.17, у зв’язку з тим, шо відшкодування витрат на оплату відпусток, що надаються чорнобильцям 1 и 2 категорій, здійснюється за рахунок Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту, кошти на оплату таких відпусток не враховуються ні у складі витрат, ні у складі доходів підприємства-роботодавця. 7Згідно з роз’ясненнями Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, наведеними в листі від 13.05.2011 р. № 04-29-1157, час простою не з вини працівника не виключається з розрахункового періоду і, відповідно, оплата за цей час простою враховується при обчисленні середньої заробітної плати для розрахунку допомоги по тимчасовій непрацездатності. Відзначимо, що фахівці Мінсоцполітики дотримуються аналогічної позиції (див. консультацію на с. 47). 8Увипадку якщо оплата часу простою не з вини працівника здійснювалася у розмірі, нижчому від тарифної ставки, то вона не бере участь у розрахунку відпускних. Нагадаємо, що згідно зі ст. 113 КЗпП час простою не з вини працівника оплачується з розрахунку не нижче 2/3 тарифної ставки. Якщо оплата простою здійснювалася в розмірі середнього заробітку, то період простою та його оплата беруть участь у розрахунку відпускних. | |||||||||||
Інші заохочувальні та компенсаційні виплати (п. 2.3 Інструкції № 5) | |||||||||||
2.3.1 | Нарахування за невідпрацьований час, не передбачені чинним законодавством, зокрема працівникам, які вимушено працювали скорочений робочий час та перебували у відпустках за ініціативою адміністрації (крім допомоги по частковому безробіттю), брали участь в страйках | -1 | +2 | +/-3 | -4 | + | +/-5 | + | + | + | + |
1Виплати за час, упродовж якого працівник не працював і за ним зберігався середній заробіток відповідно до чинного законодавства (розраховано згідно з Порядком № 100), не включаються до розрахунку середньої заробітної плати, навіть якщо на них нараховувався ЄСВ (див. лист Мінпраці від 02.04.2007 р. № 211/020/153-07 // «Податки та бухгалтерський облік», 2009, № 91). 5 Незважаючи на те що зазначені виплати включаються до фонду оплати праці згідно з Інструкцією № 5, для правомірного відображення їх у складі витрат в податковому обліку можливість здійснення таких виплат слід передбачити в колективному (індивідуальному трудовому) договорі в розділі «Оплата праці». У цьому випадку підприємство зможе включити їх до витрат як виплати, установлені за домовленістю сторін на підставі п. 142.1 ПКУ. | |||||||||||
2.3.2 | Винагороди та заохочення, здійснювані один раз на рік або ті, які мають разовий характер, зокрема: | ||||||||||
— винагороди за підсумками роботи за рік, щорічні винагороди за вислугу років (стаж роботи) | +1 | +1 | +2 | -3 | + | +/-4 | + | + | +5 | +5 | |
— премії, які виплачуються в установленому порядку за спеціальними системами преміювання, виплачені відповідно до рішень уряду | +1 | +1 | -6 | -3 | + | +/-4 | + | + | + | + | |
— премії за сприяння винахідництву та раціоналізації, створення, освоєння та впровадження нової техніки та технології, введення в дію в строк та достроково виробничих потужностей і об’єктів будівництва (за винятком цих премій працівникам будівельних організацій, які виплачуються у складі премій за результати господарської діяльності), своєчасне постачання продукції на експорт тощо | +1 | +1 | -6 | -3 | + | +/-4 | + | + | + | + | |
— премії за виконання важливих та особливо важливих завдань | +1 | +1 | -6 | -3 | + | +/-4 | + | + | + | + | |
— одноразові заохочення, не пов’язані з конкретними результатами праці (наприклад, до ювілейних та пам’ятних дат як у грошовій, так і в натуральній формі) | +1 | +1 | -6 | -3 | +/-7 | +/-4 | + | + | + | + | |
— грошова винагорода державним службовцем за добросовісну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов’язків | +1 | +1 | -6 | -3 | + | х | + | + | + | + | |
2.3.2 | — вартість безоплатно наданих працівникам акцій | +1 | +1 | -6 | -3 | -7 | +/-4 | +8 | + | + | + |
— суми вартості майна, яке розподіляється між членами колективу в разі ліквідації (реорганізації, перепрофілювання) підприємства (крім випадків розподілу майна між засновниками підприємства) | +1 | +1 | -6 | -3 | - | +/-4 | +8 | + | + | + | |
1Абзацом другим п. 9 Порядку № 1266 передбачено таке: якщо застрахована особа частину місяця в розрахунковому періоді не працювала з поважної причини (тимчасова непрацездатність, відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами, відпустка для догляду за дитиною до 3 років та до 6 років за медичним висновком), заохочувальні та компенсаційні виплати, що мають разовий характер, та виплати, не передбачені актами законодавства або здійснювані понад норми, установлених зазначеними актами, ураховуються при розрахунку середньої заробітної плати пропорційно відпрацьованому цього місяця часу. Це підтверджується й роз’ясненнями Мінпраці, наданими в листах від 03.11.2006 р. № 689/020/99-06, від 01.02.2010 р. № 1000/0/14-10/18 (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2010, № 15), від 01.04.2010 р. № 91/18/99-10 (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2010, № 65). 2Відповідно до Порядку № 100 одноразова винагорода за підсумками роботи за рік та за вислугу років для розрахунку відпускних включається до середнього заробітку шляхом додавання до заробітку за кожен місяць розрахункового періоду 1/12 винагороди, нарахованої в поточному році за попередній календарний рік. При цьому згідно з роз’ясненнями Мінпраці, наданими в листах від 26.01.2007 р. № 49/13/155-07 (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2007, № 16) та від 24.06.2008 р. № 411/13/84-08, основною умовою обліку цих сум у розрахунку середньої заробітної плати за Порядком № 100 є їх нарахування в поточному році за попередній. Якщо, наприклад, винагороду за підсумками роботи за рік нараховано в поточному році за поточний рік (наприклад, у грудні 2012 року за підсумками роботи за 2012 рік), то, на думку Мінпраці, вона взагалі не має брати участі в розрахунку середньої зарплати за Порядком № 100. 4 Незважаючи на те що зазначені виплати включаються до фонду оплати праці згідно з Інструкцією № 5, для правомірного відображення їх у складі витрат у податковому обліку можливість здійснення таких виплат слід передбачити в колективному (індивідуальному трудовому) договорі в розділі «Оплата праці». У цьому випадку підприємство зможе відобразити витрати на підставі п. 142.1 ПКУ. 5Зверніть увагу: на думку фахівців Пенсійного фонду, ЄСВ доведеться нарахувати та утримати навіть у тих випадках, коли винагорода за підсумками роботи за рік виплачується особі, яка вже звільнилася (див. лист ПФУ від 03.03.2011 р. № 4149/05-10). Аргументуючи це, фахівці Фонду посилаються на ч. 2 ст. 7 Закону № 2464, згідно з якою особливий порядок нарахування ЄСВ, передбачений цією нормою | |||||||||||
Закону, поширюється також на осіб, яким після звільнення з роботи нараховано заробітну плату (дохід) за відпрацьований час. Звідси працівники Фонду роблять висновок: якщо після звільнення з роботи фізичній особі нараховано премію, щомісячна база для обчислення ЄСВ для цілей порівняння з максимальною базою справляння ЄСВ визначається шляхом ділення премії, визначеної за результатами роботи, на кількість місяців, за які її нараховано. | |||||||||||
2.3.3 | Матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім чи більшості працівників (на оздоровлення, у зв’язку з екологічним станом, крім сум, зазначених у п. 3.31) | +1 | +1 | -2 | - | + | +/-3 | + | + | + | + |
1Згідно з п. 9 Порядку № 1266 принцип включення разових заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких, зокрема, відноситься і матеріальна допомога, до складу середньої заробітної плати для розрахунку лікарняних такий: у випадку якщо фізична особа з поважних причин (у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю, відпусткою по вагітності та пологах, відпусткою для догляду за дитиною до 3 років чи за наявності медичного висновку до 6 років) не працювала частину місяця, виплати, що мають разовий характер, ураховуються пропорційно відпрацьованому цього місяця часу. Такий самий порядок включення разових заохочувальних та компенсаційних виплат діє і при розрахунку декретних (див. листи Мінпраці від 01.04.2010 р. № 91/18/99-10 // «Податки та бухгалтерський облік», 2010, № 65 і від 18.01.2010 р. № 396/0/14-10/18 // «Податки та бухгалтерський облік», 2010, № 10). 2Згідно з п.п. «б» п. 4 Порядку № 100 до розрахунку середньої заробітної плати при обчисленні відпускних не включається, зокрема, сума матеріальної допомоги. Підтверджує це і Мінпраці в листі від 13.12.2005 р. № 694/13/84-05 (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2006, № 56), основний висновок якого полягає в тому, що матеріальна допомога не враховується при обчисленні середньої заробітної плати для оплати відпусток незалежно від того, є вона разовою чи ні, надана вона одному чи всім (більшості) співробітників. 3 Незважаючи на те що зазначені виплати включаються до фонду оплати праці згідно з Інструкцією № 5, для правомірного відображення їх у складі витрат у податковому обліку можливість здійснення таких виплат слід передбачити в колективному (індивідуальному трудовому) договорі в розділі «Оплата праці». У цьому випадку підприємство зможе відобразити витрати на підставі п. 142.1 ПКУ. | |||||||||||
2.3.4 | Виплати соціального характеру в грошовій та натуральній формі: | ||||||||||
— витрати у розмірі страхових внесків підприємств (крім добровільного медичного та пенсійного страхування) на користь працівників, пов’язані з добровільним страхуванням (особистим, страхуванням майна) | + | + | - | -1 | -1 | -2 | +3 | + | + | + | |
— витрати у розмірі страхових внесків підприємств на довгострокове страхування життя працівників у сумі, що не перевищує 15 % заробітної плати такого працівника, нарахованої протягом кожного звітного місяця, за який вноситься страховий внесок, та не більше п’яти розмірів мінімальної заробітної плати, установленої законом про Державний бюджет України на відповідний рік з розрахунку за місяць* | + | + | - | -1 | -1 | +4 | -5 | - | + | + | |
— оплата чи дотації на харчування працівників, у тому числі в їдальнях, буфетах, профілакторіях | + | + | - | -1 | -1 | +/-6 | +3 | + | + | + | |
— оплата за утримання дітей працівників у дошкільних закладах | + | + | - | -1 | -1 | +/-6 | +3 | + | + | + | |
— вартість путівок працівникам та членам їх сімей на лікування та відпочинок, екскурсії чи суми компенсації, видані замість путівок коштом підприємства | + | + | - | - 1 | - 1 | +/-6 | +3 | + | + | + | |
— вартість проїзних квитків, що персонально розподіляються між працівниками, та відшкодування працівникам вартості проїзду транспортом загального користування | + | + | - | -1 | -1 | +/-6 | +3, 7 | + | + | + | |
— інші виплати, що мають індивідуальний характер (оплата квартири та найманого житла, гуртожитків, товарів, продуктових замовлень, абонементів у групи здоров’я, передплати на газети та журнали, протезування, суми компенсації вартості виданого працівникам палива у випадках, не передбачених чинним законодавством) | + | + | - | -1 | -1 | +/-6 | +3 / -8 | + | + | + | |
*Якщо одночасно з платежами за договором довгострокового страхування життя роботодавець за свій рахунок сплачує на користь працівника страхові платежі за договорами довірчого управління чи будь-якого виду недержавного пенсійного забезпечення, пенсійні внески до недержавних пенсійних фондів та внески на рахунки учасників фондів банківського управління, обмеження розміру витрат мають розраховуватися на одного застрахованого працівника сукупно за всіма страховими платежами (страховими преміями, страховими внесками). |
1Доходи фізичних осіб у натуральній формі індексації та компенсації у зв’язку з порушенням строків виплати не підлягають (ст. 2 Закону про індексацію та ст. 2 Закону про компенсацію). |
Пункт Інст-рукції № 5 | Види виплат | Розрахунок середньої з/п для: | Індексація | Компенсація | Витрати | ПДФО (ознака доходу) | ПСП | ЄСВ | |||
лікарняних | декретних | відпускних | у частині нарахування | у частині утримання | |||||||
2. ІНШІ ВИПЛАТИ, ЯКІ НЕ ВХОДЯТЬ ДО ФОНДУ ОПЛАТИ ПРАЦІ (П. 3 ІНСТРУКЦІЇ № 5) | |||||||||||
3.1 | Внески підприємств на загальнообов’язкове державне соціальне страхування | - | - | - | - | - | + | -1 | - | - | - |
1Згідно з Порядком № 1020 суми єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування платника податку, які вносяться за рахунок його роботодавця в розмірах, визначених законом, підлягають відображенню в Податковому розрахунку за формою № 1ДФ з ознакою доходу «133». Водночас до набуття чинності законом про введення перерахування частини страхових внесків до Накопичувального фонду в Податковому розрахунку за формою № 1ДФ зазначені суми відображати не потрібно (див. лист ДПАУ від 12.05.2011 р. № 8882/6/17-0215). | |||||||||||
3.2 | Допомоги та інші виплати, здійснювані за рахунок коштів фондів державного соціального страхування: | ||||||||||
— допомога по тимчасовій непрацездатності* | - | - | + | - | + | - | +1 | + | +2 | +2 | |
*Про порядок нарахування та виплати лікарняних див. тематичний номер «Лікарняні: від оформлення до обліку» // «Податки та бухгалтерський облік», 2012, № 18 | |||||||||||
— допомога по вагітності та пологах* | - | - | +3 | - | + | - | - | - | - | - | |
*Про особливості розрахунку, нарахування та виплати декретних читайте в статті «Якщо працівниця збирається йти в декрет» // «Податки та бухгалтерський облік», 2012, № 21, с. 37 . | |||||||||||
— допомога при народженні дитини | X4 | ||||||||||
— допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку | X4 | ||||||||||
— допомога на поховання* | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | |
*Про порядок нарахування та виплати допомоги на поховання див. статтю «Соцстрахівські» допомоги: виплачуємо по-новому» // «Податки та бухгалтерський облік», 2011, № 33, с. 30. | |||||||||||
| — оплата путівок на санаторно-курортне лікування та оздоровлення* | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
*Про особливості надання та оподаткування вартості путівок, оплачених повністю чи частково за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової непрацездатності, профспілки, у яку сплачує внески працівник, а також за рахунок його роботодавця, читайте в статті «Путівки за рахунок роботодавця, профспілки, соцстраху» // «Податки та бухгалтерський облік», 2012, № 34, с. 24. | |||||||||||
1Для цілей оподаткування прирівнюється до заробітної плати. Лікарняні, що припадають на декілька місяців (так звані перехідні лікарняні), для цілей оподаткування розподіляються за місяцями, за які їх нараховано (абз. 3 п.п. 169.4.1 ПКУ). | |||||||||||
3.3 | Оплата перших п’яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів підприємства, установи, організації* | - | - | + | - | + | + | +1 | + | +2 | +2 |
*Про порядок оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності, здійснюваної підприємством за рахунок власних коштів, читайте в тематичному номері «Лікарняні: від оформлення до обліку» // «Податки та бухгалтерський облік», 2012, № 18 . | |||||||||||
1Для цілей оподаткування прирівнюється до зарплати. | |||||||||||
3.4 | Соціальні допомоги та виплати за рахунок коштів підприємства, установлені колективним договором (працівникам, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною, на народження дитини, сім’ям із неповнолітніми дітьми) | - | - | - | - | - | - | + | - | -1 | -1 |
1Цю виплату зазначено в п. 1 розд. I Переліку № 1170 серед виплат, з яких не справляється ЄСВ. | |||||||||||
3.5 | Внески підприємства згідно з договорами добровільного медичного страхування працівників та членів їх сімей* | - | - | - | - | - | -1 | +2 | - | -3 | -3 |
*Докладно про податкові наслідки укладення договорів добровільного медичного страхування читайте в статті «Страхування працівників підприємства» // «Податки та бухгалтерський облік», 2012, № 16, с. 40. | |||||||||||
1До складу витрат не включаються на підставі п.п. 140.1.6. ПКУ. | |||||||||||
— | Внески роботодавця на обов’язкове страхування працівників відповідно до закону* | - | - | - | - | - | +/-1 | -2 | - | - | - |
*Докладно про податкові наслідки проведення роботодавцем обов’язкового страхування працівників, читайте в статті «Страхування працівників підприємства» // «Податки та бухгалтерський облік», 2012, № 16, с. 40. | |||||||||||
1До впровадження накопичувальної системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування до складу витрат кожного звітного податкового періоду (наростаючим підсумком) роботодавець має право включити внески на обов’язкове страхування життя чи здоров’я працівника у випадках, передбачених законодавством, у загальній сумі, яка не перевищує 15 % заробітної плати, нарахованої такому найманому працівнику протягом податкового року, на який припадають такі податкові періоди (п. 142.2, п. 11 підрозд. 4 розд. ХХ ПКУ). | |||||||||||
3.5 | Внески роботодавця на недержавне пенсійне страхування працівників | - | - | - | - | - | +/-1 | +/-2 | - | -3 | -3 |
1Правила включення до складу витрат платника податку на прибуток страхових внесків (пенсійних внесків, пенсійних вкладів) на недержавне пенсійне забезпечення аналогічні наведеним для страхових внесків на довгострокове страхування життя працівників на с. 24 | |||||||||||
3.6 | Одноразова допомога працівникам, які виходять на пенсію згідно з чинним законодавством та колективним договором (включаючи грошову допомогу державним службовцем і науковим (науково-педагогічним) працівникам) | - | - | - | - | - | +1 | +2 | - | -3 | -3 |
1ДПСУ у роз’ясненні, розміщеному в ЄБПЗ у підкатегорії 110.07.17, зазначила, що така допомога, що виплачується згідно з чинним законодавством та колективним договором працівникам, які виходять на пенсію, уключається до складу витрат підприємства на підставі п. 142.2 ПКУ. | |||||||||||
3.8 | Суми вихідної допомоги при припиненні трудового договору* | - | - | - | - | - | +1/- | +2 | - | -3 | -3 |
*Інформація про законодавчо встановлені мінімальні розміри вихідної допомоги залежно від причини звільнення, а також порядок оподаткування вихідної допомоги наведено в статті «Остаточний розрахунок при звільненні» // «Податки та бухгалтерський облік», 2011, № 48, с. 39. | |||||||||||
1Ця виплата в розмірі, передбаченому чинним законодавством, включається до витрат на підставі п. 142.2 ПКУ. | |||||||||||
3.9 | Суми, нараховані працівникам за час затримки при звільненні* | - | - | - | - | - | -1 | +2 | - | -3 | -3 |
*Про виплати, які зобов’язаний здійснити власник у зв’язку із затримкою проведення остаточного розрахунку, читайте в статті «Остаточний розрахунок при звільненні» // «Податки та бухгалтерський облік», 2011, № 48, с. 39. | |||||||||||
1На нашу думку, такі суми до витрат не включаються, оскільки вони є свого роду штрафною санкцією, що накладається на роботодавця за несвоєчасний розрахунок зі звільненим працівником. | |||||||||||
3.10 | Витрати на платне навчання членів сімей працівників, не пов’язане з виробничою необхідністю, згідно з угодою між підприємством та навчальним закладом*, відповідно до якої такий член сім’ї працівника здобуде професійно-технічну або вищу освіту | - | - | - | - | - | - | -/+1 | - | -2 | -2 |
*Про податковий та бухгалтерський облік витрат на навчання, читайте тематичний номер «Витрати на навчання» // «Податки та бухгалтерський облік», 2011, № 74. | |||||||||||
1Підпункт 165.1.21 ПКУ не містить вимоги, згідно з якою для необкладення ПДФО навчання фізичної особи має відбуватися за профілем діяльності чи за загальними виробничими потребами роботодавця. Тому сума оплати за навчання фізичної особи — члена сім’ї працівника підприємства у вітчизняних вищих та професійно-технічних навчальних закладах у розмірі, що не перевищує в 2012 році, 1500 грн. з розрахунку на кожен повний чи неповний місяць підготовки чи перепідготовки та за умови, що з такою особою укладено письмовий договір (контракт) про взяті зобов’язання відпрацювати в роботодавця після закінчення навчального закладу та отримання спеціальності (кваліфікації) не менше 3 років не обкладається ПДФО (п.п. 165.1.21 ПКУ). У Податковому розрахунку за формою № 1ДФ така неоподатковувана сума відображається з ознакою доходу «145». | |||||||||||
3.11 | Витрати підприємств на покриття витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пільгових пенсій | - | - | - | - | - | +1 | Х | - | - | - |
1До складу витрат включається на підставі п.п. «в» п.п. 138.10.4 ПКУ. | |||||||||||
3.12 | Виплати у встановленому розмірі особам, що постраждали від Чорнобильської катастрофи (крім указаних в пп. 2.2.1, 2.2.12) | - | - | - | - | - | Х | -1 | - | -2 | -2 |
1Сума відшкодування платнику податків розміру шкоди, заподіяної йому внаслідок Чорнобильської катастрофи в порядку та сумах, визначених законом, не обкладається ПДФО (п.п. 165.1.3 ПКУ). | |||||||||||
3.13 | Компенсація моральної шкоди працівникам за рахунок коштів підприємства, яка виплачується за рішенням суду | - | - | - | - | - | - | -/+1 | - | -2 | -2 |
1Не обкладаються ПДФО суми, що виплачуються за рішенням суду на відшкодування збитків, нанесених платнику податку в результаті спричинення йому матеріальної шкоди, а також шкоди життя та здоров’ю (п.п. «а» п.п. 164.2.14 ПКУ). Такі неоподатковувані виплати в Податковому розрахунку за формою № 1ДФ відображаються з ознакою доходу «127». Оподатковуваний дохід ПДФО у вигляді компенсації немайнової (моральної) шкоди відображається в Податковому розрахунку за формою № 1ДФ з ознакою доходу «120». | |||||||||||
3.14
| Винагорода за авторським договором на створення та використання творів науки, літератури та мистецтва, крім гонорару штатним працівникам редакцій газет, журналів, інших засобів масової інформації, видавництв, установ мистецтва | - | - | - | - | - | +/-1 | + | - | -2 | -2 |
та (чи) оплати їх праці, яка розраховується за ставками (розцінками) авторської (постановочної) винагороди, нарахованої на цьому підприємстві |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
1Якщо згідно з Договором про створення за замовленням та використання об’єкта права інтелектуальної власності майнові права залишаються за виконавцем і замовник платить за використання твору, то цей платіж для цілей ПКУ підпадає під визначення роялті. Нагадаємо, що згідно з п.п. 14.1.225 ПКУ будь-який платіж, отриманий як винагорода за користування або за надання права користування будь-яким авторським і суміжним правом на літературні твори, твори мистецтва чи науки — це роялті. Якщо роялті виплачується фізичній особі — резиденту, підприємство має право включити таку виплату до складу витрат за умови, що вона пов’язана з основною діяльністю підприємства та документально підтверджена. Якщо роялті виплачується фізичній особі — нерезиденту, то підприємству необхідно враховувати обмеження, установлені п.п. 1 ч. 2 п.п. 140.1.2 ПКУ. Докладно про оподаткування роялті, що нараховується нерезидентам, читайте в тематичному номері «Виплати нерезидентам» // «Податки та бухгалтерський облік», 2012, № 72. | |||||||||||
3.15
| Витрати на відрядження: | ||||||||||
— добові в межах норм, вартість проїзду, витрати на наймання житлового приміщення, а також | - | - | - | - | - | + | - | - | - | - | |
— добові понад встановлені норми** | - | - | - | - | - | -1 | +2 | - | -3 | -3 | |
— надмірно витрачені грошові кошти, видані на відрядження чи під звіт | - | - | - | - | - | -1 | +4 | - | -3 | -3 | |
*Про особливості відрядження працівників в межах України та за кордон читайте в тематичному номері «Відрядження: від наказу до звіту» // «Податки та бухгалтерський облік», 2011, № 80. | |||||||||||
1Сума добових понад норми, установлені п.п. 140.1.7 ПКУ, не включається до складу витрат роботодавця. | |||||||||||
3.16 | Надбавки (польове забезпечення) до тарифних ставок та посадових окладів працівників, направлених для виконання монтажних, налагоджувальних, ремонтних та будівельних робіт, і працівників, робота яких виконується вахтовим методом, постійно проводиться в дорозі або має роз’їзний (пересувний) характер, у розмірах, що не перевищують граничні норми добових, визначених чинним законодавством | - | - | - | - | - | +1 | +1 | + | -2 | -2 |
1Ця виплата в розмірі, передбаченому колективним договором чи трудовим договором, обкладається ПДФО у складі заробітної плати в загальному порядку. При визначенні граничних розмірів надбавок (польового забезпечення) слід ураховувати обмеження, установлені постановою № 490. Згідно з положенням цього документа граничні розміри надбавок (польового забезпечення) працівникам за день не можуть перевищувати граничні норми витрат, установлених КМУ для відряджень по Україні, а для закордоннних — не можуть перевищувати 80 % граничних норм добових витрат, установлених КМУ для відряджень за кордон. Ураховуючи, що для небюджетних підприємств граничні норми добових витрат установлено ПКУ, для отримання права на податкові витрати розмір надбавок (польового забезпечення) не має перевищувати граничного розміру добових, установлених ПКУ. До складу витрат надбавки (польове забезпечення), що виплачуються працівникам, уключаються на підставі п. 142. 1 ПКУ (див. роз’яснення ДПСУ в ЄБПЗ у підкатегорії 110.07.14). | |||||||||||
3.17 | Витрати на колективне харчування плавскладу річкового, морського та рибопромислового флотів, а також харчування льотного складу цивільної авіації при виконанні завдань польоту, які може бути прирівняно до добових витрат, що виплачуються в період відрядження | - | - | - | - | - | + | -1 | - | -2 | -2 |
1Не включаються в оподатковуваний дохід на підставі п.п «а» п.п. 164.2.17 ПКУ, якщо генеральними та галузевими тарифними угодами, колективними та трудовими договорами (контрактами) передбачається забезпечення безкоштовним харчуванням (у межах норм, установлених цими документами). | |||||||||||
3.19 | Вартість виданих спецодягу, спецвзуття та інших засобів індивідуального захисту, миючих та знешкоджуючих засобів, молока та лікувально-профілактичного харчування чи відшкодування витрат працівникам за придбання ними спецодягу та інших засобів індивідуального захисту в разі невидачі їх адміністрацією: | ||||||||||
— за переліком і в межах норм, установлених КМУ та/або галузевими нормами | - | - | - | - | - | +1 | -2 | - | -3 | -3 | |
— понад установлені норми | - | - | - | - | - | - | +4 | - | -3 | -3 | |
1Уключається до складу витрат на підставі п.п. 140.1.1 ПКУ. | |||||||||||
3.20 | Вартість придбаних підприємством проїзних квитків, які персонально не розподіляються між працівниками, а видаються їм залежно від потреби для виконання виробничих завдань | - | - | - | - | - | + | -1 | - | - | - |
1Якщо специфіка роботи підприємства вимагає для виконання трудової функції переміщення працівника від одного об’єкта до іншого | |||||||||||
3.21
| Витрати на перевезення працівників до місця роботи як власним, так і орендованим транспортом (крім оплати праці водіїв)* | - | - | - | - | - | +/-1 | -/+2 | - | -3 | -3 |
*Про облікові наслідки вирішення проблеми з перевезенням працівників, читайте в статті «Доставка на роботу (з роботи) за рахунок підприємства» // «Податки та бухгалтерський облік», 2012, № 64, с. 20. | |||||||||||
1Можуть бути включені до складу витрат підприємства, якщо їх передбачено колективним, трудовим договором та за наявності документів, що підтверджують зв’язок перевезення працівників із господарською діяльністю підприємства (наприклад, наказу керівника, у якому зафіксовано факт організації перевезення працівників, її виробничої необхідності, категорії працівників, які перевозяться, часовий режим та порядок перевезення, його маршрут, автомобіль, а також дорожні листи). | |||||||||||
3.22 | Компенсація працівникам використання для потреб виробництва їх власного інструменту та особистого транспорту | - | - | - | - | -* | - 1/ + | +2 | - | -3 | -3 |
1Податківці проти віднесення на витрати компенсації працівникам використання їх особистого транспорту (див. Єдину базу податкових знань — розділ 110.07.20) | |||||||||||
3.23 | Вартість подарунків до свят | - | - | - | - | - | - | -/+1 | - | -2 | -2 |
*Основні організаційні та облікові питання, пов’язані з придбанням та роздачею дитячих подарунків залежно від джерел | |||||||||||
1Згідно з п.п. 165.1.39 ПКУ не обкладаються ПДФО подарунки , що відповідають таким умовам: подарунок надано в негрошовій формі та його вартість не перевищує 50 % мінімальної заробітної плати, установленої на 1 січня звітного податкового року (у 2012 році — 536,50 грн.) з розрахунку на місяць. Тому, якщо вартість дитячого подарунку та квитків у будь-якому з місяців 2012 року не перевищує 536,50 грн. з розрахунку на місяць, то їх вартість не обкладається ПДФО на підставі п.п. 165.1.39 ПКУ та відображається в Податковому розрахунку за формою № 1 ДФ з ознакою доходу «160». Якщо вартість дитячого подарунку та квитків з розрахунку на місяць перевищує 536,50 грн., то неоподатковувана сума (536,50 грн.) відображається з кодом «160», а сума перевищення з урахуванням «натурального» коефіцієнта — з ознакою доходу «126». | |||||||||||
3.24
| Витрати роботодавця на навчання фізичних осіб (крім витрат на заробітну плату, зазначених у п.п. 2.2.12)*: | ||||||||||
— витрати на професійну підготовку, перепідготовку працівників робочих професій у вітчизняному навчальному закладі | - | - | - | - | - | +1/- | -/+2 | - | -3 | -3 | |
— витрати на професійну перепідготовку, підвищення кваліфікації працівників у вітчизняному навчальному закладі у зв’язку з вимогами законодавства | - | - | - | - | - | +4 | -5 | - | -3 | -3 | |
— витрати на професійну підготовку, перепідготовку працівників неробочих професій у вітчизняному навчальному закладі | - | - | - | - | - | +/-6 | -/+2 | - | -3 | -3 | |
— витрати на підвищення кваліфікації у вітчизняному навчальному закладі, якщо таке підвищення не пов’язане з вимогами законодавства | - | - | - | - | - | +/-6 | +/-7 (126/127) | - | -3 | -3 | |
— витрати на підготовку, перепідготовку, підвищення кваліфікації в закордонному навчальному закладі | - | - | - | - | - | +/-8 | +/-7 (126/127) | - | -3 | -3 | |
— стипендії слухачам підготовчих відділень, студентам, аспірантам, направленим на навчання з відривом від виробництва у вищі навчальні заклади | - | - | - | + | + | +9/- | + | - | -3 | -3 | |
— оплата проїзду до місцезнаходження навчального закладу та назад | - | - | - | - | - | +9/- | + | - | -3 | -3 | |
— витрати, пов’язані з організацією навчального процесу (придбання навчального матеріалу, оренда приміщень) | - | - | - | - | - | +9,10/- | -/+11 | - | -3 | -3 | |
*Про податковий та бухгалтерський облік витрат на навчання читайте тематичний номер «Витрати на навчання» // «Податки та бухгалтерський облік», 2011, № 74. | |||||||||||
1Якщо навчається працівник підприємства, то витрати на професійну підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації можна враховувати в зменшення об’єкта податку на прибуток на підставі абзацу першого п.п. 140.1.3 ПКУ, за умови, що спрямованість навчання пов’язана з господарською діяльністю роботодавця. | |||||||||||
8 Витрати є, якщо: 1) сертифікат обов’язковий для госпдіяльності; 2) є договір про відробіток 3 років; 3) навчальний заклад визнається таким в Україні (абз. 2 п.п. 140.1.3 ПКУ). | |||||||||||
3.28 | Фінансова допомога (позики), видана працівникам підприємств для поліпшення житлових умов, на індивідуальне будівництво, обзаведення домашнім господарством*: | ||||||||||
— суми поворотної фінансової допомоги | - | - | - | - | - | - | -1 | - | -2 | -2 | |
— суми безповоротної фінансової допомоги | - | - | - | - | - | - | + | - | -2 | -2 | |
*Докладно про оподаткування фінансової допомоги читайте в статті «Надаємо поворотну та безповоротну фінансову допомогу фізособам» // «Податки та бухгалтерський облік», 2011, № 62. | |||||||||||
1Основна сума поворотної фінансової допомоги, наданої платником податків іншим особам, яка повертається йому, а також основна сума поворотної фінансової допомоги, що отримується платником податку, не включається до його оподатковуваного доходу на підставі п.п. 165.1.31 ПКУ, у Податковому розрахунку за формою № 1 ДФ відображається з ознакою доходу «153». | |||||||||||
3.29 | Вартість житла, переданого у власність працівникам | - | - | - | - | - | - | +1 | - | -2 | -2 |
1Включається до оподатковуваного доходу з урахуванням «натурального» коефіцієнта. | |||||||||||
3.30 | Витрати підприємств на оплату послуг з лікування працівників, які були надані установами охорони здоров’я (крім виплат, зазначених у п.п. 2.3.3)*, а саме: | ||||||||||
— цільова благодійна допомога на лікування | - | - | - | - | - | - | -/+1 (169/126) | - | -2 | -2 | |
— цільова благодійна допомога на реабілітацію | - | - | - | - | - | - | -/+3 (169/126) | - | -2 | -2 | |
*Докладно про оподаткування цільової благодійної допомоги на лікування та реабілітацію див. статтю «Порядок оподаткування матеріальної допомоги» // «Податки та бухгалтерський облік», 2011, № 12. | |||||||||||
1Не оподатковується та відображається з ознакою доходу «169» цільова благодійна допомога на лікування, яка надається платнику податків відповідно до вимог п.п. 170.7.4 ПКУ. Нагадаємо їх: 1) благодійник — фізична або юридична особа — резидент України; 2) допомога надається безпосередньо закладу охорони здоров’я для компенсації вартості платних послуг лікування, у тому числі для придбання ліків; 3) одержувач допомоги — платник податку або члени його сім’ї першого ступеня спорідненості (його батьки, дружина чи чоловік, діти, у тому числі усиновлені (п.п. 14.1.263 ПКУ)); 4) допомога надається в розмірах, які не перекриваються виплатами з фонду загальнообов’язкового державного соціального медичного страхування (з моменту введення системи загальнообов’язкового державного соціального медичного страхування); 5) допомога не надається на цілі, щодо яких установлено пряму заборону п.п. «а» п.п. 170.7.4 ПКУ; 6) одержувач допомоги документально підтвердив необхідність отримання платних медичних послуг. При невиконанні хоча б однієї з вищеперелічених умов допомога, що надається, обкладається ПДФО та відображається з ознакою доходу «126». 3Цільова благодійна допомога на реабілітацію, надана на підставі п.п. 170.7.4 ПКУ, не включається до оподатковуваного доходу одержувача та відображається з ознакою доходу «169», якщо щодо неї було виконано такі умови: 1) благодійник — резидент України; 2) допомога надається безпосередньо протезно-ортопедичним підприємствам, реабілітаційним установам для компенсації вартості платних реабілітаційних послуг, технічних та інших засобів реабілітації; 3) одержувач допомоги — інвалід чи його дитина-інвалід; 4) допомога надається в розмірах, які не перекриваються виплатами з бюджетів та фонду загальнообов’язкового державного соціального медичного страхування (з моменту введення системи загальнообов’язкового державного соціального медичного страхування); 5) одержувач допомоги документально підтвердив необхідність отримання платних реабілітаційних послуг, технічних та інших засобів реабілітації. При невиконанні хоча б однієї з вищеперелічених умов допомога, що надається, обкладається ПДФО та відображається з ознакою доходу «126». | |||||||||||
3.31 | Матеріальна допомога разового характеру, що надається підприємством окремим працівникам у зв’язку із сімейними обставинами, на оплату лікування, оздоровлення дітей, поховання*: | ||||||||||
— нецільова благодійна допомога, у тому числі матеріальна | - | - | - | - | - | - | -1/+ | - | -2 | -2 | |
— допомога на лікування та медичне обслуговування платника податків, що надається його роботодавцем | - | - | - | - | - | - | -3/+ | - | -2 | -2 | |
— допомога на поховання померлого працівника , що надається його роботодавцем | - | - | - | - | - | - | -4/+ (146/126) | - | -2 | -2 | |
— допомога на поховання родича працівника , що надається роботодавцем такого працівника | - | - | - | - | - | - | + | - | -2 | -2 | |
*Докладно про оподаткування матеріальної допомоги див. статтю «Порядок оподаткування матеріальної допомоги» // «Податки | |||||||||||
1Відповідно до п.п. 170.7.3 ПКУ така благодійна допомога не обкладається ПДФО, якщо вона надається юридичною чи фізичною особою — резидентом України, і її сума сукупно за 2012 рік не перевищує 1500 грн. Якщо розмір допомоги, що надається в 2012 році, перевищить 1500 грн., то сума перевищення включається до оподатковуваного доходу та відображається з ознакою доходу «126». 4Згідно з п.п. «б» п.п. 165.1.22 ПКУ не включаються до оподатковуваного доходу та відображаються з ознакою доходу «146» кошти чи вартість майна (послуг), що надаються як допомога на поховання померлого платника податку його роботодавцем за останнім місцем роботи (у тому числі перед виходом на пенсію) такого платника податків у розмірі, що не перевищує в 2012 році 3000 грн. Якщо сума наданої допомоги на поховання перевищила зазначений розмір, то сума перевищення обкладається ПДФО та відображається з ознакою доходу «126». | |||||||||||
3.35 | Дивіденди*: | ||||||||||
— у вигляді акцій (часток, паїв), що не змінюють участі в статутному фонді | - | - | - | - | - | - | - | - | -1 | -1 | |
— за акціями чи іншими корпоративними правами, що мають статус привілейованих чи інший статус, що передбачає виплату фіксованого розміру дивідендів чи суми більшої від суми виплат, розрахованої на будь-яку іншу акцію (корпоративне право), емітовану таким платником податку | - | - | - | - | - | +2 | + 2 | - | -1 | -1 | |
— інші дивіденди | - | - | - | - | - | - | + 3 | - | -1 | -1 | |
*Докладно про оподаткування дивідендів див. тематичний блок «Дивіденди: «до і після» // «Податки та бухгалтерський облік», 2011, № 16. А про оподаткування дивідендів, що виплачуються працівникам-нерезидентам, ішлося в тематичному номері «Виплати нерезидентам» // «Податки та бухгалтерський облік», 2012, № 72. | |||||||||||
1ЄСВ з цієї виплати не справляється, оскільки вона не входить до ФОП і зазначена в п. 14 розд. II Переліку № 1170. | |||||||||||
3.35 | Дохід від надання майна в оренду* | ||||||||||
— дохід від надання нерухомості в оренду, житлове наймання (піднаймання) | - | - | - | - | - | +1 | +2 | - | -3 | -3 | |
— дохід від надання в оренду земельної ділянки сільськогосподарського призначення, земельної частки (паю)** | - | - | - | - | - | + | +4 | - | -5 | -5 | |
— дохід від надання в оренду рухомого майна | - | - | - | - | - | + | +6 | - | -3 | -3 | |
*Докладно про особливості оренди рухомого та нерухомого майна читайте в тематичному номері «Оренда: від договору до обліку» // «Податки та бухгалтерський облік», 2011, № 24. | |||||||||||
1Якщо об’єкт нерухомості відноситься до нежитлового фонду та використовується в господарській діяльності підприємства. |