Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Думка фахівців офіційних органів. Як заповнити Податковий розрахунок за формою № 1ДФ, якщо немає ні паспорта, ні реєстраційного номера

Редакція ПБО
Податки & бухоблік Квітень, 2013/№ 29
Друк
Стаття

Як заповнити Податковий розрахунок за формою № 1ДФ, якщо немає ні паспорта, ні реєстраційного номера

 

Студентка коледжу, якій не виповнилося 16 років, не хоче отримувати реєстраційний номер облікової картки платника податків через релігійні переконання. Як відображати дохід студентки у вигляді стипендії в Податковому розрахунку за формою № 1ДФ, якщо ні реєстраційного номера, ні паспорта в неї немає?

 

Відповідно до п.п. «б» п. 176.2 ПКУ податкові агенти в разі нарахування платникам податку протягом звітного кварталу сум доходів (як тих, що обкладаються, так і тих, що не обкладаються податком на доходи фізичних осіб) зобов’язані подавати до органу податкової служби Податковий розрахунок за формою № 1ДФ протягом 40 днів, наступних за останнім днем звітного кварталу.

Порядок заповнення та подання Податкового розрахунку за формою № 1ДФ затверджено наказом ДПАУ від 24.12.2010 р. № 1020 (далі — Порядок № 1020). Згідно щ п.п. 3.1.13 цього Порядку у графі 2 «Податковий номер або серія та номер паспорта*» податковий агент має відобразити реєстраційний номер облікової картки платника податків — фізичної особи, про яку надається інформація в Податковому розрахунку. Якщо ж фізична особа через свої релігійні переконання відмовилася від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомила про це відповідний орган державної податкової служби та має відповідну відмітку в паспорті, то податковий агент зазначає у графі 2 серію та номер паспорта такої фізичної особи.

Таким чином, до Податкового розрахунку за формою № 1ДФ можна внести інформацію тільки про фізичних осіб, які:

— мають реєстраційний номер облікової картки платника податків

або

— не мають реєстраційного номера, але в паспорті проставлено відмітку про наявність права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта.

Це зумовлено тим, що звичайні фізичні особи обліковуються в Державному реєстрі фізичних осіб — платників податку (далі — Державний реєстр) за реєстраційним номером облікової картки платника податку, а фізичні особи, які відмовилися від отримання такого номера через свої релігійні переконання, обліковуються в окремому реєстрі Державного реєстру за прізвищем, іменем, по батькові й серією та номером паспорта громадянина України (розділ II Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб — платників податків, затвердженого наказом Мінфіну від 06.11.2012 р. № 1147, далі — Положення № 1147).

У цій ситуації фізична особа не має паспорта громадянина України, оскільки вона не досягла 16 років. У Положенні № 1147 передбачається, що фізична особа, котра не має паспорта, може отримати реєстраційний номер облікової картки платника податків (надається свідоцтво про народження). Однак можливості офіційно відмовитися від отримання реєстраційного номера для таких осіб не передбачено, оскільки зробити це можна лише за наявності паспорта громадянина України. Отже, дані про фізичну особу, котра не має ні реєстраційного номера облікової картки, ні паспорта громадянина України, не може бути внесено до Державного реєстру. Відповідно і до Податкового розрахунку за формою № 1ДФ унести інформацію про таку фізичну особу неможливо.

Водночас податковий агент має в письмовій формі поінформувати орган ДПСУ про суму стипендії, яку було нараховано та виплачено у звітному кварталі студентці, котра не має ні реєстраційного номера облікової картки платника податків, ні відмітки в паспорті. У листі потрібно вказати причини, з яких дохід студентки не було відображено в Податковому розрахунку за формою № 1ДФ (відсутність паспорта у зв’язку з неповноліттям та відмова отримувати реєстраційний номер облікової картки платника податків через свої релігійні переконання)*.

 

Надія ФІЛІППОВСЬКИХ,
головний державний податковий
ревізор-інспектор відділу оподаткування
доходів фізичних осіб ДПСУ

 

* Зауважимо, що невдовзі ситуація для осіб, яким не виповнилося 16 років та які не хочуть отримувати реєстраційний номер облікової картки платника податку, зміниться. З 1 січня 2013 року набрав чинності Закон України «Про Єдиний державний демографічний реєстр і документи, що підтверджують громадянство України, засвідчують особу або її спеціальний статус» від 20.11.2012 р. № 5492-VI (далі — Закон № 5492). Згідно з ч. 3 ст. 21 цього Закону паспорт громадянина України має оформлятися всім особам починаючи від народження, незалежно від віку, на кожні 10 років. Крім обов’язкової інформації, до паспорта може бути внесено додаткову змінну інформацію, у тому числі інформацію про відмову від отримання реєстраційного номера облікової картки платника податків. Для осіб, які не досягли шістнадцятирічного віку, така інформація вноситиметься до паспорта за письмовим клопотанням їх батьків (усиновлювачів), опікунів, піклувальників або інших представників (ст. 7 Закону № 5492).

КМУ постановою від 13.03.2013 р. № 185, що набрала чинності з 28.03.2013 р., затвердив єдині зразки бланків документів, які засвідчують особу, підтверджують громадянство України, та порядки централізованого оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України. — Прим. ред.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі