Теми статей
Обрати теми

Щодо подання декларації з податку на нерухоме майно при переході права власності на об’єкт житлової нерухомості

Редакція ПБО
Податки & бухоблік Липень, 2013/№ 58
Друк
Лист від 06.06.2013 р. № 805/10/06-4-06

Щодо подання декларації з податку на нерухоме майно при переході права власності на об’єкт житлової нерухомості

Лист від 06.06.2013 р. № 805/10/06-4-06

 

Головне управління Міндоходів у м. Києві <…> розглянуло <…> лист <…> та в межах своїх повноважень повідомляє.

Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, запроваджено ст. 265 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI, із змінами та доповненнями (далі — ПКУ).

Відповідно до п.п. 265.7.5 п. 265.7 ст. 265 ПКУ платники податку — юридичні особи самостійно обчислюють суму податку станом на 1 січня звітного року і до 1 лютого цього ж року подають органу державної податкової служби за місцезнаходженням об’єкта оподаткування декларацію за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками поквартально.

Щодо новоствореного (нововведеного) об’єкта житлової нерухомості декларація подається протягом місяця з дня виникнення права власності на такий об’єкт.

База оподаткування об’єктів житлової нерухомості, що перебувають у власності юридичних осіб, обчислюється такими особами самостійно виходячи з житлової площі оподаткування на підставі документів, що підтверджують право власності на такий об’єкт (п.п. 265.3.3 п. 265.3 ст. 265 ПКУ).

Згідно з п. 265.10 ст. 265 ПКУ юридичні особи сплачують податок авансовими внесками щокварталу до 30 числа місяця, що наступає за звітним кварталом, які відображаються в річній податковій декларації.

Пунктом 265.8 ст. 265 ПКУ визначено порядок обчислення сум податку в разі зміни власника об’єкта оподаткування податком, яким передбачено, що у разі переходу права власності на об’єкт оподаткування від одного власника до іншого протягом календарного року податок обчислюється для попереднього власника за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому він втратив право власності на зазначений об’єкт оподаткування, а для нового власника — починаючи з місяця, в якому виникло право власності.

Форму податкової декларації з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, затверджено наказом Міністерства фінансів України від 25.12.2012 № 1408 (далі — декларація).

Норми ст. 50 ПКУ та форма декларації передбачають, що платник податків має право подати уточнюючу податкову звітність.

Примітками 2 та 3 до декларації передбачено заповнення уточнюючої декларації при переході права власності на об’єкт житлової нерухомості протягом звітного року.

Відповідно до п. 4.10 Методичних рекомендацій щодо приймання та комп’ютерної обробки податкової звітності платників податків в органах ДПС України, затверджених наказом ДПС України від 14.06.2012 № 516, нова звітна декларація подається платником податків до граничного терміну подання податкової звітності.

Враховуючи зазначене вище, у разі якщо юридичною особою подано звітну декларацію, а перехід права власності на об’єкт оподаткування відбувся до 01 лютого, то така особа подає нову звітну декларацію до закінчення граничного терміну її подання.

Якщо перехід права власності на об’єкт оподаткування відбувся після 01 лютого, то такий платник податків має подати уточнюючу декларацію протягом місяця з дня переходу права власності на такий об’єкт.

Аналогічне роз’яснення із даного питання розміщено на WEB-сайті Міндоходів України (www.minrd.gov.ua) у категорії «106.Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки», під категорія: 106.08 порядок та строки сплати податку» сервісу «Єдина база податкових знань».

 

Заступник начальника
Головного управління Міндоходів у м. Києві
 О. Онищенкокоментар редакції

Яку декларацію подають
при зміні кількості об’єктів житлової нерухомості протягом року:
 уточнюючу чи нову звітну?

Про те, що для юридичних осіб, які задекларували об’єкти житлової нерухомості станом на початок року, подальша зміна власника об’єкта житлової нерухомості в межах однієї адміністративно-територіальної одиниці протягом року потребує подання не нової звітної, а уточнюючої декларації, ми писали ще в матеріалі «Податок на нерухоме майно: нагальні питання» (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2013, № 18, с. 34). Це насамперед пов’язане з тим: якщо підприємство вже задекларувало на початок року податкові зобов’язання і строки подання такої декларації вже минули, будь-які подальші зміни у складі об’єктів житлової нерухомості (як у бік збільшення їх кількості в разі придбання, так і у бік зменшення — у разі продажу) потребуватимуть від платника виключно уточнень показників звітної декларації.

Дуже приємно, що податківці відносно подання декларації з податку на нерухомість при зміні власника об’єкта мислять аналогічно. Як відомо, нову звітну декларацію може бути подано платником податку до граничного строку подання звітності. Тому цілком справедливо у випадку з податком на нерухомість вважати, що можливість подання нової декларації в юрособи, яка вже задекларувала свої об’єкти житлової нерухомості, буде, тільки якщо перехід права власності відбудеться до граничного строку подання декларації — до 1 лютого* поточного року.

* Згідно із Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо об’єктів житлової нерухомості», прийнятим ВРУ 04.07.2013 р. на підставі законопроекту № 2405, граничний строк подання декларації юрособами переноситься на 19 лютого.

Наприклад, якщо підприємство 14.01.2013 р. подало звітну декларацію з податку на нерухомість за поточний рік, а 23.01.2013 р. придбало у власність ще один об’єкт житлової нерухомості в межах тієї самої адміністративно-територіальної одиниці, то до 01.02.2013 р. можна подати нову декларацію.

Якщо ж придбання у власність нового об’єкта житлової нерухомості відбулося 05.02.2013 р., то в цьому випадку подається уточнююча декларація. Причому подати її податківці радять протягом місяця із дня переходу права власності на об’єкт.

Якщо подивитись на запитання, порушене в листі, що коментується, ширше, то, на наш погляд, підхід до подання відповідної звітності має бути аналогічним і в разі зміни власника (користувача) земельної ділянки протягом року, адже обидва податки — і податок на нерухомість, і плата за землю — практично ідентичні у плані декларування податкових зобов’язань (якщо вивести за дужки щомісячні «земельні» декларації).

Водночас податківці щодо останнього зазначають інше. Так, у недавній їх консультації (див. «Вісник податкової служби України», 2013, № 25, с. 71) стверджується: якщо суб’єкт господарювання за поточний рік уже звітував за земельними ділянками, що перебувають у його власності (користуванні) та протягом року набув права власності (користування) на інші земельні ділянки в межах однієї адміністративно-територіальної одиниці, то такий суб’єкт повинен подати нову звітну декларацію протягом 20 календарних днів місяця, наступного за місяцем, у якому виникло право на земельну ділянку.

Ми, у свою чергу, вважаємо, що всі зміни в об’єктному складі після настання граничного строку подання річної звітності з плати за землю, по суті, потребують подання уточненої декларації, а не подання нової звітної декларації.

Проте на сьогодні погляди податківців на процедуру декларування обох податків відрізняються, що слід ураховувати платникам податків, які, як правило, звітують і за об’єкт житлової нерухомості, і за землю під ним.

 

 Наталія Дзюба

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі