![]() | абзука обліку | ![]() |
Щодо бухгалтерського обліку лікарняних та ЄСВ на них
Лист Міністерства фінансів України від 27.09.2013 р. № 31-08410-07-27/28296
Департамент податкової, митної політики та методології бухгалтерського обліку Міністерства фінансів України на запит щодо відображення в бухгалтерському обліку розрахунків, пов’язаних з оплатою тимчасової непрацездатності працівників, повідомляє.
Відповідно до Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 30.11.99 р. № 291 (із змінами), нарахування суми оплати працівникам перших п’яти днів тимчасової непрацездатності, що здійснюється за рахунок коштів підприємства, в бухгалтерському обліку відображається за дебетом субрахунку 949 «Інші витрати операційної діяльності» і кредитом субрахунку 663 «Розрахунки за іншими виплатами».
Нарахування допомоги по тимчасовій непрацездатності, що виплачується за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі — Фонд), відображається за дебетом субрахунку 378 «Розрахунки з державними цільовими фондами» і кредитом субрахунку 663.
Нарахування єдиного соціального внеску, що нараховується на загальну суму лікарняних, а саме за рахунок коштів підприємства та коштів Фонду, відображається за дебетом субрахунку 949 «Інші витрати операційної діяльності».
Директор Департаменту податкової, митної політики
та методології бухгалтерського обліку М. Чмерук
коментар редакції | ![]() |
Відображаємо лікарняні в бухгалтерському обліку: позиція Мінфіну
Мінфін висловив свою думку щодо бухгалтерського обліку виплат у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю. Зокрема, відомство настійно рекомендує відображати нарахування суми оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів роботодавця та єдиного соціального внеску (далі — ЄСВ) на суму лікарняних за дебетом субрахунку 949 «Інші витрати операційної діяльності».
Дозволимо собі не погодитися з категоричністю Мінфіну щодо рахунка, з яким повинна йти кореспонденція за дебетом при відображенні витрат на оплату перших п’яти днів хвороби та на сплату ЄСВ. На наш погляд, ви можете використовувати й інші рахунки обліку витрат — 91 «Загальновиробничі витрати», 92 «Адміністративні витрати», 93 «Витрати на збут». Такий підхід підтверджують вимоги чинних Методрекомендацій з формування собівартості продукції (робіт, послуг) у промисловості, затверджених наказом Міністерства промислової політики України від 09.07.2007 р. № 373 (далі — Методрекомендації № 373). Згідно з цим документом оплата перших 5 днів хвороби виробничого персоналу належить до загальновиробничих витрат (п.п. 19 п. 394, п. 16 додатка 2).
Проте Мінфін в цьому питанні непохитний. Свою позицію з цього приводу відомство вже озвучувало в листі від 26.10.2011 р. № 31-08410-07-16/26368. Зверніть увагу, що дотримання рекомендацій Мінфіну може призвести до конфліктів з фахівцями Міндоходів. Адже суми, що потрапляють до складу виробничої собівартості, включаються в податковому обліку до витрат тільки в тому періоді, коли будуть визнані доходи від реалізації продукції (п. 138.4 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI, далі — ПКУ). А от суми, які потрапили до інших витрат, у податковому обліку відображаються в періоді їх здійснення згідно з правилами ведення бухгалтерського обліку, тобто в періоді нарахування лікарняних (п. 138.5 ПКУ). У зв’язку з цим податківці можуть схилятися до запропонованого нами варіанта відображення витрат на лікарняні, який відповідає вимогам Методрекомендацій № 373.
Катерина Скрипкіна