Теми статей
Обрати теми

Щодо тимчасової форми декларації з утилізаційного податку

Редакція ПБО
Лист від 28.10.2013 р. № 22416/7/99-99-15-04-01-17
img 1

звітність

img 2

Щодо тимчасової форми декларації з утилізаційного податку

Лист Міністерства доходів і зборів України від 28.10.2013 р. № 22416/7/99-99-15-04-01-17

 

Міністерство доходів і зборів України повідомляє, що Законом України від 4 липня 2013 року № 422-VII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо сплати екологічного податку за утилізацію знятих з експлуатації транспортних засобів та вдосконалення деяких податкових норм» (далі — Закон № 422, Кодекс) з 1 вересня цього року Кодекс доповнено новим об’єктом оподаткування екологічним податком за утилізацію знятих з експлуатації транспортних засобів (далі — утилізаційний податок).

Згідно з п. 240.21 ст. 240 Кодексу платниками утилізаційного податку є особи, які, зокрема, здійснюють виробництво (виготовлення) транспортних засобів на митній території України, які класифікуються за кодами товарних позицій 8702, 8703, 8704 та 8705 згідно з УКТ ЗЕД, для їх продажу на внутрішньому ринку України.

Не є платниками утилізаційного податку, на підставі п.п. 240.6.5 п. 240.6 ст. 240 Кодексу, виробники транспортних засобів на території України, які взяли на себе зобов’язання забезпечити утилізацію знятих з експлуатації транспортних засобів у порядку та на умовах, визначених законом щодо утилізації знятих з експлуатації транспортних засобів.

При обчисленні утилізаційного податку, який підлягає сплаті за транспортні засоби, вироблені в Україні, не враховуються транспортні засоби, реалізовані особам, зазначеним у п.п. 242.3.1 п. 242.3 ст. 242 цього Кодексу, а саме — реалізуються для інвалідів, у тому числі дітей-інвалідів, а також транспортні засоби спеціального призначення (швидка медична допомога, транспортні засоби пожежної і техногенної безпеки та для потреб підрозділів центральних органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сферах цивільного захисту та рятувальної справи), оплата вартості яких здійснюється за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів, коштів фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування (п. 249.11 ст. 249 Кодексу).

Датою виникнення податкового зобов’язання для транспортних засобів, вироблених в Україні є дата реалізації транспортних засобів на внутрішньому ринку України особою, яка виробила (виготовила) такі транспортні засоби (п. 249.10 ст. 249 Кодексу).

Згідно з п. 250.2 ст. 250 Кодексу, зокрема, платники утилізаційного податку, що здійснюють виробництво (виготовлення) транспортних засобів на митній території України для їх продажу на внут­рішньому ринку України, складають податкові декларації за формою, встановленою у порядку, передбаченому ст. 46 Кодексу, подають її протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до контролюючих органів та сплачують податок протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку подання податкової декларації — за місцем перебування платника податку на податковому обліку в контролюючих органах.

Відповідно до підпунктів 250.13.1 та 250.14.1 ст. 250 Кодексу разом з поданням платниками утилізаційного податку контролюючому органу декларації з екологічного податку подаються реєстри виданих за податковий (звітний) квартал довідок про сплату та про звільнення від сплати утилізаційного податку.

На даний час розробляється нова форма Податкової декларації екологічного податку.

До набрання чинності нової форми Податкової декларації екологічного податку, яка буде застосовуватися для складання звітності з податкового періоду, що настає за податковим періодом, в якому відбудеться їх оприлюднення (п. 46.6 ст. 46 Кодексу) пропонуємо рекомендувати особам, що здійснюють виробництво (виготовлення) транспортних засобів на митній території України для їх продажу на внутрішньому ринку України — платникам утилізаційного податку подавати декларацію за формою, що додається*.

* Не публікується. — Прим. ред.

 

Заступник Міністра А. Ігнатов

коментар редакції


img 3

«Нема нічого більш постійного, аніж тимчасове…»: Міндоходів пропонує тимчасову форму декларації транспортно-утилізаційного екоподатку

 

Нарешті, ми цього дочекалися! Міндоходів звернуло свою увагу на «транспортно-утилізаційний» вид екологічного податку. Із його сутністю та принципами ви мали можливість ознайомитися в газеті «Податки та бухгалтерський облік», 2013, № 68, с. 16.

У зазначеній статті ми одразу ж звернули вашу увагу на те, що у форму декларації з екологічного податку відповідних змін внесено не було. Не було розроблено також і форми спеціального додатка (розрахунку), у якому відображається власне процес обчислення «транспортно-утилізаційного» податку.

Не з’явилися відповідні зміни і на момент виходу нашого тематичного номера, половина якого була присвячена екоподатку (читайте «Податки та бухгалтерський облік», 2013, № 85). Там ми знову зазначили, що згадка про транспортно-утилізаційний екоподаток у декларації відсутня і висловили припущення, що найближчим часом відповідні зміни мають бути розроблені.

Зрештою, податківці у листі, що коментується, підтвердили, що такі зміни наразі знаходяться у стані розробки. Проте вони набудуть чинності у кращому випадку лише з початку наступного року. Адже п. 46.6 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI передбачає, що нова форма декларації застосовується у звітному періоді, наступному за періодом її оприлюднення.

Інакше кажучи, якщо нову форму декларації і розроблять до кінця 2013 року, складати звітність за нею платники зможуть лише починаючи з першого кварталу 2014 року. Але транспортно-утилізаційний екоподаток діє вже з 01.09.2013 р., тому за 2013 рік платникам доведеться звітувати якимось іншим чином. Саме для того щоб вирішити цю проблему, податківці й пропонують так звану тимчасову форму декларації.

Ми ж зі свого боку можемо лише констатувати, що податківці вкотре виправдовують власне запізнення із розробкою підзаконних актів. Згадайте, щось подібне було тоді, коли з’явився акцизний податок для цінних паперів. Більше того, податкові органи й досі ще не спромоглися виправити декларацію з податку на прибуток так, щоб за нею могли звітувати суб’єкти індустрії програмної продукції.

Гадаємо, ця історія із тимчасовою декларацією «транспортно-утилізаційного» екоподатку матиме позитивний фінал і тимчасове не стане для платників постійним. А надалі, сподіваємось, податкові органи все-таки вчасно будуть розробляти форми звітності і не створюватимуть платникам проблем хоча б там, де їх елементарно можна уникнути.

До речі, якщо платник не подасть декларацію, якої не існує (форма якої не затверджена належним чином), притягнути його до відповідальності не можна. Для тих, хто вирішив все ж не ризикувати і звітувати за тимчасовою декларацією, нагадаємо, що останній день звітування з екоподатку за третій квартал — 11 листопада.

 

Максим Нестеренко

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі