Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Щодо нарахування та сплати авансових внесків при виплаті дивідендів

Редакція ПБО
Податки & бухоблік Жовтень, 2013/№ 80
Друк
Лист від 12.09.2013 р. № 17802/7/99-99-19-03-02-17
img 1

податок на прибуток

img 2

Щодо нарахування та сплати авансових внесків при виплаті дивідендів

Лист Міністерства доходів і зборів України від 12.09.2013 р. № 17802/7/99-99-19-03-02-17

(витяг)

 

Міністерство доходів і зборів України у зв’язку із численними запитами платників та територіальних органів Міністерства стосовно нарахування та сплати авансових внесків при виплаті дивідендів повідомляє.

Відповідно до п.п. 153.3.2 п. 153.3 ст. 153 Податкового кодексу України (далі — Кодекс), крім випадків, передбачених п.п. 153.3.5 цього пункту, емітент корпоративних прав, який приймає рішення про виплату дивідендів своїм акціонерам (власникам), нараховує та вносить до бюджету авансовий внесок із податку в розмірі ставки, встановленої п. 151.1 ст. 151 цього Кодексу, нарахованої на суму дивідендів, що фактично виплачуються, без зменшення суми такої виплати на суму такого податку. Зазначений авансовий внесок вноситься до бюджету до/або одночасно з виплатою дивідендів.

Платник податку — емітент корпоративних прав зменшує суму нарахованого податку звітного періоду на суму авансового внеску, попередньо сплаченого протягом такого звітного періоду у зв’язку з нарахуванням дивідендів (п.п. 153.3.3 п. 153.3 ст. 153 Кодексу).

У разі якщо сума авансового внеску, попередньо сплаченого протягом звітного періоду, перевищує суму податкових зобов’язань підприємства — емітента корпоративних прав за податком на прибуток такого звітного періоду, сума такого перевищення переноситься у зменшення податкових зобов’язань наступного податкового періоду, а при отриманні від’ємного значення об’єкта оподаткування такого наступного періоду — на зменшення податкових зобов’язань майбутніх податкових періодів (п.п. 153.3.4 п. 153.3 ст. 153 Кодексу).

Таким чином, зменшення нарахованих зобов’язань з податку на прибуток на суму авансового внеску при виплаті дивідендів відбувається виключно за підсумками звітного періоду.

Відповідно до п. 57.1 ст. 57 Кодексу платники податку на прибуток (крім новостворених, виробників сільськогосподарської продукції, неприбуткових установ (організацій) та платників податків, у яких доходи, що враховуються при визначенні об’єкта оподаткування, за останній річний звітний податковий період не перевищують 10 млн грн.) щомісяця сплачують авансовий внесок з податку на прибуток у порядку і в строки, встановлені для місячного податкового періоду, у розмірі не менше 1/12 нарахованої до сплати суми податку за попередній звітний (податковий) рік без подання податкової декларації.

У складі річної податкової декларації платником податку подається розрахунок щомісячних авансових внесків, які мають сплачуватись у наступні дванадцять місяців. Визначена в розрахунку сума авансових внесків вважається узгодженою сумою грошових зобов’язань.

Згідно із внесеними Законом України від 04.07.2013 р. № 403-VII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо об’єктів нерухомості» змінами на суму сплачених авансових внесків з податку на прибуток при виплаті дивідендів відповідно до п. 153.3 ст. 153 цього Кодексу (в тому числі за наслідками попередніх звітних (податкових) періодів) платникам дозволено зменшувати суму авансових внесків з податку на прибуток.

Якщо сума авансових внесків з податку на прибуток, сплачена при виплаті дивідендів відповідно до п. 153.3 ст. 153 цього Кодексу, перевищує суму авансових внесків з податку на прибуток, сума перевищення зараховується у зменшення щомісячних авансових внесків у наступних звітних місяцях до повного її погашення.

Враховуючи те, що Кодексом передбачено визначення суми щомісячних авансових внесків виключно у декларації за попередній звітний рік і не передбачено механізму коригування (зменшення) такої суми протягом року, у платників є можливість здійснити залік сплачених протягом 2013 року сум авансових внесків з податку на прибуток при виплаті дивідендів у зменшення щомісячних авансових внесків по результатам декларування за звітний 2013 рік.

Таким чином, сплачені протягом 2013 року авансові внески з податку на прибуток при виплаті дивідендів, а також не враховані у зменшення податку суми авансових внесків при виплаті дивідендів за попередній рік зменшують суму податкових зобов’язань платника, що підлягають сплаті, у декларації за 2013 рік. Відповідно, суми авансових внес­ків з податку на прибуток, що сплачуватимуться щомісяця починаючи з березня 2014 по лютий 2015 року включно, розраховуються у декларації за 2013 рік у розмірі не менше 1/12 нарахованої до сплати суми податку за 2013 рік, зменшеної на суми сплачених у такому році авансових внес­ків при виплаті дивідендів, а також не врахованих у зменшення податку сум авансових внесків при виплаті дивідендів за попередній рік.

 

Заступник Міністра А. Ігнатов
коментар редакції


img 3

Авансовий залік: не все так гладко

 

Поява в Податковому кодексі України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (далі — ПКУ) прибуткових авансових внесків викликала багато запитань. Непросто було вловити суть закладеного в закон механізму заліку дивідендного авансу в рахунок щомісячних платежів з податку на прибуток. Туманні формулювання не дозволяли однозначно приєднатися до якогось із варіантів.

Фахівці уявляли собі такий залік по-різному. Податківці стверджували, що дивідендний і місячний аванс — це різні платежі. Більше того, дивідендний аванс не зменшує суму місячних платежів, а, навпаки, збільшує базу для розрахунку майбутніх місячних авансів. Це від самого спочатку було дуже суперечливою заявою.

Різноголосся думок і недосконалість існуючих формулювань підштовхнула законодавця до прийняття Закону України від 04.07.2013 р. № 403-VII (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2013, № 64, с. 5). У ньому з’явилося правило, за яким на суму сплачених авансових внесків при виплаті дивідендів зменшується сума місячних авансових внесків.

З позицією редакції з приводу цих змін ви можете ознайомитися в згаданому номері газети на с. 29. Ми звертали увагу, що й нова норма сформульована не ідеально. Уже тоді це породило певні побоювання щодо можливих варіантів її тлумачення податківцями. Зрозуміло, ці побоювання ми озвучили, але все-таки сподівалися на логіку контролерів.

Майже всі фахівці зійшлися на тому, що платники податку на прибуток отримали право зменшувати суму місячного авансового внеску вже при його сплаті.

Проте Міндоходів, як це часто буває, побачило ситуацію своєрідно. На його думку, зменшення нарахованих зобов’язань з податку на прибуток на суму дивідендного авансового внеску відбувається виключно за підсумками звітного періоду.

Але ж і раніше ці платежі зменшували нарахований податок на прибуток, скажете ви. І не помилитесь. Причому таке зменшення здійснюється зовсім не завдяки оновленому п. 57.1 ПКУ, а на підставі його п.п. 153.3.3.

Погодьтеся, при такому підході не було жодного сенсу переписувати норми, що регулюють сплату місячних авансів. Невже після бурхливих дебатів на тему «авансово-дивідендного» заліку законодавець «урегулював» питання шляхом відтворення вже існуючих прописних істин? Та хіба можна тут угледіти хоч якусь логіку?

Міндоходів стверджує, що ПКУ не передбачає механізму коригування (зменшення) такої суми авансових внесків протягом року. Але ця теза на тлі п. 57.1 ПКУ виглядає не дуже переконливо. У ній прямо стверджується: на суму сплачених авансових внесків при виплаті дивідендів зменшується сума місячних авансових внесків.

Цікаво зазначити, що навіть і без цієї норми деяким платникам удавалося відстояти в судах право на зменшення поточних авансових платежів. Здавалося б, з появою нових правил для такого зменшення мали зникнути останні перепони. Але ситуація поки що виглядає саме так, як ми окреслили вище. Щоб там не було, сьогоднішні правила сплати авансів дають набагато більше підстав оспорити підхід податківців. На наш погляд, шалька терезів правосуддя просто зобов’язана впевнено схилитися у бік платників.

 

Дмитро Винокуров

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі