Що робити, якщо продавець авто сам сплатив ПДФО?
Підприємство купує легковий автомобіль у фізособи. Для фізособи це був другий продаж у поточному році. При укладенні договору продавець повідомив, що він уже сплатив ПДФО до ДПІ за своїм місцем проживання. Чи потрібно нам сплачувати ПДФО при виплаті доходу фізособі? (м. Запоріжжя) |
Ситуація проблематична, але цілком вирішується. Розберемося по порядку, як діяти кожній зі сторін договору.
Через те що покупцем автомобіля є підприємство, усі функції податкового агента, у тому числі і сплату ПДФО, повинне виконати таке підприємство (абзац перший п. 173.3 ПКУ). Завдання продавця — зазначити в договорі купівлі-продажу автомобіля або в окремій заяві інформацію про черговість продажів. У вашій ситуації продавець виявився дуже відповідальним, ускладнивши цим собі життя.
Той факт, що фізособа сплатила податок на доходи фізичних осіб (далі — ПДФО), не дає права підприємству-покупцю не утримувати ПДФО з виплачуваного продавцю доходу. Підприємство, щоб уникнути фінансових санкцій, повинне утримати та перерахувати ПДФО до бюджету за своїм місцем перебування, а також відобразити дохід фізособи від продажу автомобіля в Податковому розрахунку за формою № 1ДФ. Детальніше про це читайте на с. 40.
Що ж робити фізособі, яка вирішила самостійно сплатити податки і «спати спокійно»? На нашу думку, вона зможе повернути надмірно сплачений ПДФО, подавши річну декларацію про майновий стан і доходи. Незважаючи на те що повернення податку не передбачене розд. VI ПКУ для цього випадку, це єдиний спосіб повернути фізособі помилково сплачені до бюджету кошти. Разом з декларацією їй потрібно буде надати договір на підтвердження того, що покупцем була юрособа, і документи, які засвідчують фактичну сплату податку (платіжні доручення, квитанції банку або відділення зв’язку). Граничний строк подання — 30 квітня 2014 року (п.п. 49.18.4 ПКУ).
Крім того, такій фізособі, яка подаватиме декларацію про доходи добровільно з метою повернення надмірно сплаченого ПДФО, необхідно самостійно завести Книгу обліку доходів і витрат для визначення суми загального річного оподатковуваного доходу (п.п. «а» п. 176.1 ПКУ). Форму цієї книги затверджено наказом Мінфіну від 09.01.2013 р. № 6. Вона може мати вигляд зошита чи блокнота. Реєструвати Книгу в ДПІ не потрібно.
Після перевірки податківцями відомостей, зазначених фізособою в декларації, надмірно сплачена сума ПДФО буде зарахована на банківський рахунок платника податку, відкритий у будь-якому комерційному банку, або надіслана поштовим переказом за адресою, зазначеною в декларації, протягом 60 календарних днів після надходження такої податкової декларації (п. 179.8 ПКУ). Як бачимо, продавцю-«перестрахувальнику» доведеться набратися терпіння, щоб отримати назад помилково перераховану до бюджету суму податку.
Катерина Скрипкіна, податковий експерт