Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Новини законодавства. Чи призводить порушення граничної суми готівкових розрахунків між фізособами до недійсності договору?

Редакція ПБО
Податки & бухоблік Вересень, 2013/№ 72
В обраному У обране
Друк
Новини

Чи призводить порушення граничної суми готівкових розрахунків між фізособами до недійсності договору?

Держпідприємництво України нагадує, що з 1 вересня фізособам слід ураховувати обмеження щодо граничної суми готівкових розрахунків. Така сума при розрахунках фізосіб з підприємствами/підприємцями складає 150 тис. грн. протягом одного дня. При розрахунках виключно між фізособами сума обмеження та сама, однак воно діє лише у межах договору купівлі-продажу, що підлягає нотаріальному посвідченню. Докладно про це ми писали у газеті «Податки та бухгалтерський облік», 2013, № 60, с. 5. Зараз же звернемо увагу на декілька тез повідомлення, розміщеного на офіційному сайті зазначеного держоргану.

1. Проведення готівкових розрахунків за договором купівлі-продажу з порушенням відповідних обмежень може спричинити визнання такого договору недійсним*. Ця думка досить суперечлива. Адже загальні підстави для визнання договорів недійсними викладені у ч. 1 ст. 215 Цивільного кодексу України (далі — ЦКУ). До них, зокрема, відноситься і суперечність договору ЦКУ та іншим актам цивільного законодавства. У свою чергу, обмеження готівкових розрахунків, що розглядається, встановлено ч. 3 ст. 1087 ЦКУ та постановою Правління НБУ від 06.06.2013 р. № 210. Таким чином, у разі порушення вимоги щодо граничної суми готівкових розрахунків має місце порушення, зокрема, ЦКУ, тому підстави для виникнення питання про недійсність договору дійсно можуть виникнути. Водночас треба зробити декілька зауважень.

По-перше, такі підстави виникнуть лише тоді, коли відповідний договір буде містити умову щодо необхідності здійснення готівкових розрахунків, у той час як його сума буде перевищувати 150 тис. грн. Разом з тим фактичне порушення цієї вимоги на правову долю договору не впливає.

По-друге, у такому разі слід говорити про недійсність не всього договору, а лише його умови щодо готівкових розрахунків (ч. 1 ст. 217 ЦКУ).

По-третє, навіть якщо договір містить таку умову, визнати її недійсною може лише суд (ч. 3 ст. 215 ЦКУ). У такому разі постає питання про наслідки визнання такої умови недійсною. При цьому вважаємо, що про реституцію тут не йдеться.

2. У разі розрахунків виключно між фізособами таке обмеження розраховується окремо для кожного договору, що підлягає нотаріальному посвідченню.

3. За перевищення обмеження готівкових розрахунків на підприємців та посадових осіб підприємств може бути накладено адміністративний штраф — у загальному випадку в розмірі від 1700 до 3400 грн. (ст. 16315 Кодексу України про адміністративні правопорушення). Водночас на фізосіб — непідприємців ця санкція не поширюється.

 

* Цей висновок, судячи з усього, стосується лише розрахунків між фізособами — непідприємцями.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Увійдіть, щоб читати більше! Авторизовані користувачі одержують безкоштовно 5 статей на місяць