Теми статей
Обрати теми

Щодо записів у трудову книжку

Редакція ПБО
Лист від 05.06.2013 р. № 6058/0/14-13/026
img 1

тимчасові
роботи

img 2

Щодо записів у трудову книжку

Лист Міністерства соціальної політики України від 05.06.2013 р. № 6058/0/14-13/026

 

Міністерство соціальної політики України розглянуло <…> листи щодо внесення записів в трудові книжки особам, які беруть участь у роботах тимчасового характеру, їх права на продовження виплати допомоги по безробіттю та повідомляє.

Щодо порядку здійснення внесення до трудової книжки працівників запису про тимчасову роботу.

Відповідно до Порядку організації громадських та інших робіт тимчасового характеру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2013 р. № 175, з особами, які беруть участь у громадських та інших роботах тимчасового характеру, роботодавці укладають в письмовій формі строкові трудові договори на строк, що сумарно протягом року не може перевищувати 180 календарних днів.

Про участь осіб у таких роботах роботодавці вносять записи до трудових книжок відповідно до законодавства про працю.

Порядок ведення трудових книжок працівників визначається постановою Кабінету Міністрів України «Про трудові книжки працівників» від 27.04.93 р. № 301 та Інструкцією про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженою наказом Мінпраці України, Мінсоцзахисту України, Мін’юсту України від 29.07.93 р. № 58 (далі — Інструкція).

Стосовно того, чи буде трудова книжка видаватись центром зайнятості працівнику, який продовжує перебувати на обліку в центрі зайнятості, з наступною передачею роботодавцю, або центр зайнятості напряму передаватиме роботодавцю відповідні трудові книжки, або ж буде встановлено іншу процедуру.

Відповідно до Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2013 р. № 198, під час проведення реєстрації працівник територіального органу Державної служби зайнятості України заповнює в Єдиній інформаційно-аналітичній системі Державної служби зайнятості персональну картку, в якій зазначаються персональні дані безробітного, зокрема відомості про останнє місце роботи або вид діяльності згідно із частиною першою статті 4 Закону України «Про зайнятість населення», підстава для припинення трудових відносин відповідно до запису в трудовій книжці або іншого виду діяльності, що підтверджено документально.

Підпунктом «е» пункту 2.18 Інструкції передбачено, що органи державної служби зайнятості уповноважені вносити безробітним особам записи про період одержання допомоги по безробіттю.

Звертаємо увагу, що трудові книжки безробітних осіб, які зареєстровані у державній службі зайнятості, знаходяться у цих осіб.

Відповідно до пункту 1.3 Інструкції при працевлаштуванні на роботу (в тому числі на тимчасову) працівники зобов’язані подавати роботодавцю трудову книжку, оформлену в установленому порядку.

Хто та яким чином контролюватиме своєчасність і правильність унесення до трудової книжки запису про тимчасову роботу, до якої залучається працівник, що перебуває на обліку в центрі зай­нятості?

Відповідно до статті 48 Кодексу законів про працю України, трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.

Трудові книжки ведуться на всіх працівників, які працюють на підприємстві, в установі, організації або у фізичної особи понад п’ять днів.

Пунктом 2.4 Інструкції встановлено, що усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення — у день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження).

Державний нагляд та контроль за додержанням підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, виду діяльності, господарювання, фізичними особами, які використовують найману працю та працю фізичних осіб, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування (далі — роботодавці) законодавства про працю з питань трудових відносин здійснює Державна інспекція України з питань праці відповідно до Положення, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 р. № 386.

Щодо дій працівника у разі, якщо запис про його тимчасову роботу не зроблено в трудовій книжці.

Обов’язок роботодавця вносити відповідні записи до трудової книжки про трудову діяльність працівника встановлено Кодексом законів про працю України, Інструкцією та іншими законодавчими актами.

У разі порушення роботодавцем встановленого законодавством обов’язку працівник в праві звернутись з відповідною скаргою до Державної інспекції України з питань праці.

Щодо правомірності звертатись до центру зайнятості або роботодавця щодо виправлення помилки в записі стосовно тимчасової роботи.

Порядок виправлення неправильного або неточного запису про роботу визначений частиною другою Інструкції.

Відповідно до пункту 2.6 Інструкції у разі виявлення неправильного або неточного запису відомостей про роботу, виправлення виконується власником або уповноваженим ним органом, де було зроблено відповідний запис.

Державна служба зайнятості таким правом не наділена.

Щодо права особи, з якою укладають строкові трудові договори на заміщення тимчасово відсутнього основного працівника, продовжувати перебувати на обліку в центрі зайнятості на час дії такого строкового договору, а також права особи на провадження виплати допомоги по безробіттю згідно з ч. 9 ст. 31 Закону України «Про зайнятість населення» після закінчення строку дії такого трудового договору на виконання тимчасових робіт.

Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 44 Закону України «Про зайнятість населення» зареєстровані безробітні мають право на збереження права на виплату допомоги по безробіттю на період участі в громадських та інших роботах тимчасового характеру (тривалістю до 180 днів).

Згідно з пунктом 5 Порядку організації громадських та інших робіт тимчасового характеру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2013 р. № 175, громадські та інші роботи тимчасового характеру виконуються виключно на створених для цього тимчасових робочих місцях.

 

Заступник Міністра Л. Дроздова

коментар редакції


img 3

Оформляємо трудові книжки при працевлаштуванні безробітних на тимчасову роботу

Використовуєте працю безробітних на тимчасових роботах? Тоді лист, що коментується, для вас особливо цікавий! Детальніше про механізм організації таких робіт читайте у статті нашого фахівця «Громадські та інші тимчасові роботи» // «Податки та бухгалтерський облік», 2013, № 34.

У громадських та інших роботах тимчасового характеру можуть брати участь:

— зареєстровані безробітні;

— особи, які перебувають на обліку в територіальних органах служби зайнятості як такі, що шукають роботу;

— працівники, які втратили частину заробітної плати внаслідок вимушеного скорочення до 50 % передбаченої законодавством тривалості робочого часу у зв’язку із зупиненням (скороченням) виробництва продукції.

На період проведення тимчасових робіт роботодавець укладає із зазначеними вище особами строкові трудові договори та працевлаштовує їх на тимчасові робочі місця. Строк таких договорів сумарно протягом року не може перевищувати 180 календарних днів. При цьому за безробітними зберігається право на отримання допомоги по безробіттю на період участі в тимчасових роботах.

У листі, що коментується, Мінсоцполітики повідомило, що трудові книжки безробітних осіб знаходяться безпосередньо в таких осіб. Тому при працевлаштуванні вони повинні виконати приписи п. 1.3 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої спільним наказом Мін’юсту, Мінпраці, Мінсоцзахисту від 29.07.93 р. № 58. Тобто безробітні особи повинні надати роботодавцю трудову книжку при укладенні строкового трудового договору. У свою чергу, роботодавець зобов’язаний зробити запис до трудової книжки про участь таких осіб у тимчасових роботах. У разі допущення помилок виправлення до трудової книжки вносить такий роботодавець, а не центр зайнятості.

Якщо роботодавець відмовиться вносити записи до трудової книжки, працівник має право звернутися зі скаргою до Державної інспекції України з питань праці. Нагадаємо, що за порушення законодавства про працю посадовим особам підприємства загрожують чималі штрафи: від 510 до 1700 грн. (ст. 41 Кодексу про адміністративні правопорушення України України від 07.12.84 р. № 8073-X). Тому будьте пильні!

 

Катерина Скрипкіна

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі