Щодо дати виникнення права на податковий кредит

Редакція ПБО
Лист від 29.07.2013 р. № 13292/7/99-99-19-04-02-17
img 1

бюджетні кошти

img 2

Щодо дати виникнення права на податковий кредит

 

Лист Міністерства доходів і зборів України від 29.07.2013 р. № 13292/7/99-99-19-04-02-17

 

Міністерство доходів і зборів України розглянуло лист <…> щодо застосування норм Податкового кодексу України від 02.12.2010 p. № 2755-VI (далі — Кодекс) та повідомляє.

Відповідно до підпункту 14.1.266 пункту 14.1 статті 14 Кодексу касовий метод для цілей оподаткування згідно з розділом V Кодексу — це метод податкового обліку, за яким дата виникнення податкових зобов’язань визначається як дата зарахування (отримання) коштів на банківський рахунок (у касу) платника податку або дата отримання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) ним товарів (послуг), а дата виникнення права на податковий кредит визначається як дата списання коштів з банківського рахунка (видачі з каси) платника податку або дата надання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) йому товарів (послуг).

При цьому Кодексом чітко визначено коло операцій, на які поширюється касовий метод визначення податкових зобов’язань та податкового кредиту.

Так, відповідно до пункту 187.1 статті 187 Кодексу за операціями з виконання підрядних будівельних робіт суб’єкти підприємницької діяльності можуть застосовувати касовий метод податкового обліку відповідно до підпункту 14.1.266 пункту 14.1 статті 14 цього Кодексу.

При цьому платник податку, який виконує підрядні будівельні роботи, може обрати за власним бажанням порядок ведення податкового обліку за касовим методом.

Що стосується пункту 187.7 статті 187 Кодексу, відповідно до якого датою виникнення податкових зобов’язань у разі постачання товарів/послуг з оплатою за рахунок бюджетних коштів є дата зарахування таких коштів на банківський рахунок платника податку або дата отримання відповідної компенсації у будь-якій іншій формі, включаючи зменшення заборгованості такого платника податку за його зобов’язаннями перед бюджетом, то слід зазначити наступне.

Враховуючи те, що пунктом 187.7 статті 187 Кодексу визначений особливий порядок виникнення податкових зобов’язань у разі постачання товарів/послуг з оплатою за рахунок бюджетних коштів, а не визначено, що на зазначені операції поширюється касовий метод, дата виникнення права на податковий кредит при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг з оплатою за рахунок бюджетних коштів визначається у загальновстановленому порядку за правилом першої події відповідно до пункту 198.2 статті 198 Кодексу.

Підтвердженням того, що товари/послуги оплачуються за рахунок бюджетних коштів, є наявність у договорі на поставку товарів/послуг умови, що оплата за поставлені товари/послуги здійснюється з відповідного рахунка Державного казначейства України.

 

Заступник Міністра А. Ігнатов

коментар редакції


img 3

«Вхідний» ПДВ щодо постачання за бюджетні гроші — у загальному випадку «повз касу»

Основний висновок, який можна зробити з цього листа, мабуть, виходить за межі проб­лематики обчислення ПДВ у будівництві при оплаті бюджетними коштами. Він полягає в необхідності взагалі розрізняти особливості застосування касового методу, як його встановлює п.п. 14.1.266 Податкового кодексу України (далі — ПКУ), та положень п. 187.7 ПКУ.

Нагадавши, у чому саме полягає застосування касового методу, автори листа цілком справедливо зазначили, що ПКУ чітко визначає коло операцій, на які поширюється касовий метод. Від себе додамо, що касовий метод застосовується виключно до операцій, перелічених у п. 187.10 ПКУ (специфіка ЖКГ тощо — див. на цю тему «Податки та бухгалтерський облік», 2013, № 24, с. 35), а також до операцій із виконання підрядних будівельних робіт (див. абзац четвертий п. 187.1 ПКУ).

Що ж стосується п. 187.7 ПКУ, то він лише визначає особливий порядок виникнення податкових зобов’язань у разі постачання товарів або послуг з оплатою за рахунок бюджетних коштів, але не охоплюється поняттям «касовий метод». Отже, формування «вхідного» податкового кредиту відбувається по-різному:

— для операцій, зазначених у п. 18.10 ПКУ, та операцій із виконання підрядних будівельних робіт (якщо платник обрав касовий метод) — за касовим методом, тобто на дату перерахування коштів постачальнику за товари/послуги;

— для операцій, зазначених у п. 187.7 ПКУ, — за загальним правилом першої події, установленим п. 198.2 ПКУ: або на дату списання коштів в оплату товарів/послуг, або на дату отримання товарів/послуг, що підтверджується податковою накладною.

Зауважимо: податківці певною мірою вже наближалися до подібного трактування (див., наприклад, листи ДПАУ від 04.03.2011 р. № 4545/6/16-1515-26, від 25.10.2011 р. № 4261/6/15-3415-04 // «Податки та бухгалтерський облік», 2011, № 93, с. 40), але настільки конкретно висловилися вперше.

Ми ж подібний підхід обстоювали і раніше (див., зокрема, «Податки та бухгалтерський облік», 2011, № 90, с. 15 і 2013, № 22, с. 22).

Оскільки в листі йдеться про будівництво, на завершення коментаря зупинимося на питанні, якими будуть відмінності в обчисленні ПДВ для будівельної компанії, що виконує роботи за бюджетні кошти, у разі, коли вона обрала касовий метод і коли ні.

Отже, виходячи з викладеного вище, логічно зробити висновок, що будівельники, які обрали касовий метод, і податкові зобов’язання, і податковий кредит відображатимуть за правилами касового методу. І це незважаючи на те, що з ними розраховуються бюджетними коштами, — власне, у цьому і полягає суть такого вибору. Якщо ж касовий метод обрано не було, починає працювати п. 187.7 ПКУ з описаними вище наслідками (податкові зобов’язання — «за касою», податковий кредит — за загальними правилами).

 

Олександр Ключник

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі