(044) 581-10-10 Передзвоніть менi
Перейти до номеру
  • № 65
  • № 64
  • № 63
  • № 62
  • № 61
  • № 60
  • № 59
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
4/15
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Серпень , 2014/№ 66

Щодо обмеження готівкових розрахунків

Лист Державної фіскальної служби України від 21.07.2014 р. № 25/6/99-99-22-06-03-15/415

Державна фіскальна служба України розглянула лист<…> щодо обмеження готівкових розрахунків і повідомляє.

Пунктом 1 постанови Правління Національного банку України від 06.06.2013 р. № 210 «Про встановлення граничної суми розрахунків готівкою» (далі — Постанова № 210) установлено граничну суму розрахунків готівкою фізичної особи з підприємством (підприємцем) протягом одного дня за товари (роботи, послуги) у розмірі 150000 гривень.

Згідно з пунктом 2.3 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 р. № 637 (далі — Положення № 637), підприємства (підприємці) мають право здійснювати розрахунки готівкою з фізичною особою в межах 150000 гривень протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами. При цьому кількість фізичних осіб, з якими здійснюються розрахунки, протягом дня не обмежується.

Вимоги щодо обмеження готівкових розрахунків фізичної особи з підприємством (підприємцем), установлені пунктом 1 Постанови № 210 та пунктом 2.3 глави 2 Положення № 637, стосуються розрахунків за правочинами, предметом яких є будь-які матеріальні та нематеріальні блага, які можуть бути оцінені в грошовій формі, розрахунків за договорами надання чи повернення позики, в тому числі за виплачену та повернену поворотну фінансову допомогу.

 

Голова Державної фіскальної служби України І. Білоус

коментар редакції

Фіскали «заганяють» позику під 150-тисячне обмеження

 

Фіскали навчилися поганому в банкірів. На жаль, висновок листа невтішний, оскільки заганяє під 150-тисячне обмеження щодо розрахунків готівкою повернення/отримання позики (вона ж поворотна фіндопомога). Першим таку крамольну думку став поширювати НБУ (див. листи від 08.11.2013 р. № 11-117/21669 і від 24.01.2014 р. № 11-116/3159// «Податки та бухгалтерський облік», 2014, № 10, с. 15; № 12, с. 12).

Звісно, така думка головних фінансистів напружувала, але надія покладалася на головних фіскалів. Адже у БЗ (підкатегорія 109.13) висіла (і поки що висить) консультація з правильними висновками: про те, що 150-тисячне обмеження не поширюється на розрахунки, не пов’язані з реалізацією продукції (товарів, робіт, послуг). Зокрема, як приклад «не пов’язаних із реалізацією» наводилася операція з повернення позики.

Чому ми не згодні. Як не погоджувалися ми з позицією НБУ (читайте наші коментарі до зазначених вище листів), так не можемо погодитися і з позицією ДФСУ. Адже в п. 1 постанови Правління НБУ від 06.06.2013 р. № 210 («Податки та бухгалтерський облік», 2013, № 60, с. 5) абсолютно недвозначно зазначено, що гранична сума (150 тис. грн.) стосується готівкових розрахунків підприємства/підприємця з фізособою за товари, роботи, послуги. Отримання/повернення позик не пов’язане з розрахунками за товари/роботи/послуги.

Що ще, крім позик. Поява такого листа наштовхує на думку, що одними позиками фіскали не задовольняться і напевно «потягнуть» інші види розрахунків. Які саме, залишається тільки гадати.

Але навіть не маючи хисту ясновидіння, можна однозначно стверджувати, що 150-обмеження «накриє» розрахунки, пов’язані з корпоративними правами, виплатою неустойки (див. лист НБУ від 24.01.2014 р. № 11-116/3159 // «Податки та бухгалтерський облік», 2014, № 12, с. 12). Не рекомендували б ми приймати/виплачувати готівку й за оренду (у кого є такі великі суми орендної плати).

Сподіваємося, що не насміляться заштовхати під обмеження виплату зарплати, дивідендів, авансів на відрядження.

Відповідальність. Про всяк випадок нагадаємо, що за порушення 150-тисячного обмеження до самого підприємства жодних санкцій, до фізособи — жодних санкцій, а от посадова особа підприємства буде покарана на підставі ст. 16315 КУпАП. Розмір штрафу — від 100 до 200 НМДГ (від 1700 до 3400 грн.), а при повторному притягненні протягом року — від 500 до 1000 НМДГ (від 8500 до 17000 грн.). Це ж очікує й порушників-підприємців.

Майте на увазі: у цьому випадку ми маємо справу з так званим нетриваючим правопорушенням. А це означає, що за ним може бути накладене стягнення не пізніше, ніж через два місяці із дня вчинення (ст. 38 КУпАП).

Рекомендації. Якщо не маєте наміру судитися — приймайте/повертайте готівкову позику частинами, щоб сума розрахунків протягом одного дня з однією фізособою не перевищувала 150 тис. грн. Це саме стосується й інших спірних розрахунків готівкою з фізособою.

 

Наталія Яновська, податковий експерт

готівкові розрахунки, обмеження додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті