Повідомлення про об’єкти оподаткування (далі — ф. № 20-ОПП) — це одна із складових, так би мовити, «податкової статистики». Вона дозволяє «в динаміці» відслідкувати кількість, місцезнаходження та стан об’єктів оподаткування, наявних у платника.
Основною метою ф. № 20-ОПП є отримання від платників податків інформації про всі об’єкти майна, що є в них, їх місцезнаходження, переміщення та стан, в якому вони фактично знаходяться (використовуються, тимчасово не використовуються, не використовуються тощо).
Детальніше про ф. № 20-ОПП розповімо у форматі відповідей на найбільш популярні запитання, що виникають при складанні цього повідомлення.
Хто і за яких обставин повинен подавати ф. № 20-ОПП?
Форму № 20-ОПП повинні подавати всі платники податку, як юрособи (у тому числі їх відокремлені підрозділи), так і фізособи-підприємці — при наявності, виникненні чи зміні об’єктів оподаткування. Причому, як зазначається у листі ДПСУ від 21.03.2013 р. № 1684/Н/18-3114, подавати повідомлення мають усі платники, незалежно від системи оподаткування.
Однак тут є один нюанс щодо суб’єктів господарювання, які працюють на спрощеній системі оподаткування. Унаслідок того, що їх звільнено від сплати низки податків, а ф. № 20-ОПП прив’язано до наявності саме об’єктів оподаткування, вони автоматично позбавляються необхідності її подання щодо тих об’єктів, за якими у спрощенців не виникає обов’язку сплачувати той чи інший податок.
А як бути всім іншим суб’єктам господарювання? Насамперед, їм слід знати, що ж це за об’єкти, за наявності яких вони мають подавати ф. № 20-ОПП? На думку податківців (див. «Вісник Міністерства доходів і зборів України», 2014, № 12, с. 76), це майно та дії, у зв’язку з якими у платника виникають обов’язки зі сплати податків та зборів. Такі об’єкти за кожним видом податків визначаються відповідно до Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (далі — ПКУ).
При цьому, як указують у своїх роз’ясненнях податківці на місцях, це можуть бути об’єкти нерухомого майна (офіси, виробничі приміщення тощо), об’єкти рухомого майна, об’єкти, що використовуються для виїзного проведення діяльності (наприклад, виїзна торгівля на автомобілі, зокрема продаж кави).
Водночас зауважте:
на нашу думку, обов’язок щодо ф. № 20-ОПП доцільно пов’язувати лише з тими об’єктами, за якими ви подаєте податкову звітність та сплачуєте податкові зобов’язання
Інакше кажучи, не обов’язково подавати відомості про будь-які об’єкти, що знаходяться у вас на тих або інших правових підставах (право власності, оренда тощо).
Між тим, мусимо попередити, що податкові органи можуть дивитися на це питання ширше. Вони стверджують, що необхідно повідомляти про «всі об’єкти оподаткування та об’єкти, пов’язані з оподаткуванням» (див. підкатегорію 119.11 БЗ). Така думка випливає з п. 63.3 ПКУ та п. 8.1 розд. VIII Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 р. № 1588 (далі — Порядок № 1588).
Хоча поряд із цією суворою позицією податківці бачать із вищенаведеного правила декілька винятків, коли ф. № 20-ОПП подавати не потрібно.
До останніх, на їх думку, відносяться об’єкти оподаткування, інформація про які прямо відображається у податковій звітності (зокрема, у ПДВ-декларації, податковому розрахунку за формою № 1-ДФ). Прикладами таких об’єктів можуть бути товари, дохід (прибуток), обороти з реалізації товарів (робіт, послуг), операції з постачання товарів (робіт, послуг).
У який податковий орган подається?
Зверніть увагу! Сьогодні ф. № 20-ОПП слід подавати до податківців лише за основним місцем обліку. Причому навіть у тому випадку, коли відповідний об’єкт оподаткування знаходиться за неосновним місцем обліку. Про всяк випадок зауважимо, що раніше у такому разі ф. № 20-ОПП подавали за неосновним місцем обліку.
Отже, тепер про всі об’єкти оподаткування повідомляємо виключно за основним місцем обліку
Нагадаємо: це правило з’явилось у ПКУ ще на початку 2014 року у зв’язку із набуттям чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо обліку та реєстрації платників податків та удосконалення деяких положень» від 24.10.2013 р. № 657-VII (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2013, № 95, с. 4). Сьогодні його зафіксовано й у п. 8.4 розд. VIII Порядку № 1588.
Що таке ознаки об’єктів оподаткування і для чого вони застосовуються?
Вище ми вже казали, що ф. № 20-ОПП вимагає повідомляти не лише «статичну» інформацію про власне наявність об’єкта, але і «динаміку» щодо нього. Саме для того, аби відслідкувати цю динаміку, й існують ознаки, за якими може надаватися ф. № 20-ОПП.
Об’єкту, який заноситься до ф. № 20-ОПП, ви можете присвоїти одну з п’яти ознак:
код ознаки «1» — первинне надання інформації про об’єкти оподаткування;
код ознаки «2» — надання інформації про новий об’єкт оподаткування;
код ознаки «3» — надання інформації щодо зміни відомостей про об’єкт оподаткування (зміна типу, найменування, місцезнаходження тощо);
код ознаки «4» — надання інформації про зміну стану об’єкта оподаткування;
код ознаки «5» — надання інформації про зміну права.
Причому зауважте: формою № 20-ОПП передбачено, що при її першому наданні ви повинні зазначити всі об’єкти оподаткування. При наступному поданні зазначається новий об’єкт оподаткування або об’єкт оподаткування, щодо якого відбулась хоча б одна із зазначених вище змін: зокрема, зміна типу, найменування, місцезнаходження тощо.
Що вказується в основних графах ф. № 20-ОПП?
Про вміст деяких основних граф повідомлення можна здогадатися із підказок форми. Щодо деяких інших є роз’яснення податківців (див. консультації із підкатегорії 119.11 Бази знань). Для зручності наведемо цю інформацію у таблиці.
Назва графи | Що вказується у графі |
1 | 2 |
«Код ознаки надання інформації» | У цій графі ви зазначаєте ознаку, що відповідає виду інформації про об’єкт — одному з п’ятьох (первинне надання інформації, надання інформації про новий об’єкт тощо). З цими ознаками ви вже ознайомились вище |
«Тип об’єкта оподаткування» | Графа заповнюється зі зверненням до рекомендованого ДПСУ Довідника об’єктів оподаткування* (проставляється назва об’єкта, найбільш відповідного за своїми характеристиками). Водночас цей Довідник не містить вичерпного переліку об’єктів оподаткування. У такому разі, якщо необхідний вам об’єкт у ньому відсутній, податківці вважають, що ви повинні визначити його самостійно. Наприклад, це може бути «нежитлове приміщення», «приміщення», «майновий комплекс» тощо (див. «Вісник податкової служби України», 2012, № 15, с. 19-22). Обираючи тип об’єкта, слід дотримуватися принципу «укрупнення інформації» про об’єкти та відображення призначення об’єкта. Інакше кажучи, у повідомленні слід зазначати найбільш узагальнену інформацію щодо об’єкта оподаткування. Якщо однотипні об’єкти оподаткування розташовані за різним місцезнаходженням, то у цій графі їх необхідно показувати окремо |
«Найменування об’єкта оподаткування» | Графа заповнюється за наявності такого найменування (у разі його відсутності — робиться прокреслення). Наприклад, якщо в форму № 20-ОПП уносяться відомості про магазин як об’єкт оподаткування, то в цій графі може бути зазначено назву такого магазина. Наприклад, «Торговий центр «Зірка». Якщо на підприємстві є декілька однакових об’єктів, у яких немає найменування, у графі можна вказати інвентарний номер об’єкта |
«Місцезнаходження об’єкта оподаткування» | У графі вказується адреса місця, де розташований об’єкт або відбувається діяльність на такому об’єкті (для нерухомого майна), або місцезнаходження/місцепроживання платника (для рухомого майна). У разі зміни місцезнаходження об’єкта оподаткування зазначається нове місцезнаходження (див. підкатегорію 119.11 БЗ). Ступінь деталізації відомостей про адресу зазначена у самій ф. № 20-ОПП: область, район, населений пункт, вулиця, номер будинку/офіса/квартири |
«Стан об’єкта оподаткування» | Виходячи з підказок форми, у графі слід зазначити один із можливих станів об’єкта на момент подання ф. № 20-ОПП: «будується», «готується до введення в експлуатацію», «експлуатується», «тимчасово не експлуатується», «здається в оренду», «орендується», «зміна місцезнаходження», «непридатний до експлуатації» тощо |
«Вид права на об’єкт» | У графі зазначається вид права на об’єкт на момент складання повідомлення. Перелік таких видів наведений у ф. № 20-ОПП, ви повинні лише зазначити необхідний: «право власності», «право володіння», «право користування (сервітут, емфітевзис, суперфіцій)», «право господарського відання», «право оперативного управління», «право постійного користування», «право довгострокового користування або оренди», «право короткострокового користування, оренди або найму», «іпотека», «довірче управління майном» тощо |
«РРО» | У графі вказується кількість реєстраторів розрахункових операцій у разі їх наявності на об’єкті. У разі відсутності робиться прокреслення |
«Наявність патентів, ліцензій, дозволів» | Графа заповнюється, якщо діяльність, що здійснюється на об’єкті, підлягає патентуванню, ліцензуванню тощо. Судячи з ф. № 20-ОПП, у цій графі вказується вид діяльності та строк дії відповідного документа |
* Див. за посиланням http://minrd.gov.ua/dovidniki-reestri-perelik/dovidniki-/127294.html. |
Запам’ятайте собі ще й таке: якщо змінився тип, найменування, місцезнаходження або стан об’єкта оподаткування, у ф. № 20-ОПП щодо такого об’єкта вказується одразу оновлена інформація, причому одним рядком. Водночас поряд із реквізитом, який змінився, зазначається у дужках його попереднє значення.
Якщо ж змінилося призначення об’єкта оподаткування або його було перепрофільовано — інформація щодо такого об’єкта оподаткування надається у повідомленні двома рядками. А саме:
1) в одному рядку зазначається інформація про закриття об’єкта оподаткування, призначення якого змінюється. У другій графі цього рядка «Код ознаки надання інформації» слід вказати код «4», тобто надання інформації про зміну стану об’єкта;
2) у другому рядку — оновлена інформація про об’єкт оподаткування, який створено чи відкрито на основі закритого. У другій графі цього рядка слід вказати код «2», тобто надання інформації про новий об’єкт.
Про це говорить п. 8.5 розд. VIII Порядку № 1588.
Наприклад, якщо в орендованому приміщенні раніше знаходився магазин, а замість нього відкрили хімчистку, тоді в одному рядку вказується інформація про закриття магазину, а в другому — інформація про відкриття хімчистки (як роз’ясняють податківці у консультації із БЗ, підкатегорія 119.11).
Який строк подання ф. № 20-ОПП?
Повідомлення за формою № 20-ОПП подається протягом 10 робочих днів після реєстрації, створення чи відкриття об’єкта оподаткування до контролюючого органу за основним місцем обліку платника податків (п. 8.4 розд. VIII Порядку № 1588).
Якщо платник створив відокремлений підрозділ з місцезнаходженням за межами України, — повідомлення подається юридичною особою протягом 10 робочих днів після створення або реєстрації такого підрозділу. Подається воно так само до контролюючого органу за основним місцем обліку юридичної особи.
Зазначений строк у 10 робочих днів може відраховуватися від одного з таких моментів, що повинні мати чітку фіксацію в часі:
— створення відокремленого підрозділу;
— реєстрація рухомого чи нерухомого майна;
— відкриття об’єкта чи підрозділу, через який здійснюється діяльність чи який підлягає оподаткуванню або пов’язаний з оподаткуванням.
В усіх інших випадках цей 10-денний строк особливого значення немає, адже неможливо зафіксувати подію у часі, а отже, встановити перебіг 10-денного строку.
Однак зверніть увагу! У податківців щодо цього є своя думка. Вони повідомили, що вказаний строк слід відлічувати з дати оформлення договору купівлі-продажу, оренди чи іншого документа на право володіння, користування або розпорядження об’єктом оподаткування (див. підкатегорію 119.11 БЗ).
Не можна сказати, що цей підхід відповідає Порядку № 1588, але якщо бажаєте уникнути непотрібних спорів, його краще враховувати. Водночас, зрозуміло, що підхід, який вони запропонували, можна застосовувати лише там, де є відповідний договір.
Яка відповідальність за неподання (несвоєчасне подання) ф. № 20-ОПП?
Податківці наполягали і наполягають на тому, що за неподання або несвоєчасне подання повідомлення настає відповідальність як за неподання платником податків у строки й у випадках, передбачених ПКУ, заяв чи документів для взяття на облік (п. 117.1 ПКУ). Нагадаємо: такий штраф складає, у загальному випадку, для юросіб 510 грн., а для підприємців — 170 грн.
На нашу ж думку, відомості, які містяться у повідомленні, не можна вважати данними, на підставі яких платники податків беруться на облік чи вносяться зміни до їх облікових даних. Крім того, строки подання форми № 20-ОПП не передбачено ПКУ (як того вимагає ст. 117 ПКУ), їх встановлено лише Порядком № 1588.
Враховуючи це, можна зробити висновок, що ПКУ не встановлює штрафів за неподання чи несвоєчасне подання ф. № 20-ОПП.
А чи може у цьому випадку бути накладений адмінштраф на посадових осіб підприємства? Судячи з усього, ризик цього мінімальний. Річ у тім, що на запитання про відповідальність за це порушення вони взагалі не згадали про зазначений адмінштраф, обмежившись лише традиційним посиланням на п. 117.1 ПКУ (див. підкатегорію 119.12 БЗ).
Як виправити помилки у ф. № 20-ОПП?
Якщо ви виявили помилку в повідомленні за ф. № 20-ОПП, то, на думку податківців, маєте право подати таке повідомлення з виправленою інформацією (хоча формально ні ПКУ, ні Порядок № 1588 такої можливості не передбачають).
Інакше кажучи, щоб виправити помилку, вам доведеться подати повідомлення заново
У такому разі у повідомленні вам потрібно вказати код ознаки надання інформації «3» (надання інформації про зміну відомостей про об’єкт оподаткування). При цьому таке повідомлення подається разом із супровідним листом, у якому вказується факт виправлення помилок у відомостях про об’єкт оподаткування.
Це найбільш актуальні запитання, які могли у вас виникнути щодо повідомлення за формою № 20-ОПП після змін у Порядку № 1588. Як ви, мабуть, вже помітили, ці зміни доволі незначні. Приклад заповнення ф. № 20-ОПП з докладним поясненням порядку заповнення шукайте у газеті «Податки та бухгалтерський облік», 2011, № 95, с. 42.
висновки
-
Повідомлення про об’єкти оподаткування (ф. № 20-ОПП) не дублює податкову звітність, а дає додаткову інформацію про наявність, місцезнаходження і поточний стан об’єктів оподаткування платника.
-
На нашу думку, подавати ф. № 20-ОПП слід лише у тому випадку, коли поява (або зміна відомостей) про об’єкти оподаткування веде до виникнення і сплати податкових зобов’язань.
- Від початку 2014 року повідомлення подається лише за основним місцем обліку. Навіть у тих випадках, коли власне об’єкт знаходиться за неосновним місцем обліку.