Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Відпустка для догляду за дитиною до 3 років: що змінилося для працюючої жінки

Гуль Тетяна
Податки & бухоблік Серпень, 2014/№ 66
Друк
Віднедавна багато хто «тугіше затягнув паски». Не оминула ця доля й матусь. Їм з 1 липня 2014 року скасували виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Хоча сума не така вже велика (мінімум — 130 грн.), для багатьох і вона мала значення в сімейному бюджеті. Зі скасуванням допомоги змирилися. Проте залишилися питання щодо трудових та соціальних гарантій у період відпустки для догляду. Що змінилося для працюючої жінки після скасування «дитячої» допомоги до 3 років? Давайте розбиратися.

Можливі ситуації, пов’язані з перебуванням жінки у відпустці для догляду за дитиною до 3 років, ми розглянемо, ґрунтуючись на запитаннях, які надійшли від наших читачів. Отже, почнемо.

«Неповний» режим роботи: чи буде допомога

Працівниця оформила відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 07.07.2014 р. по 18.05.2017 р. Проте з 01.09.2014 р. вона виявила бажання стати до роботи на умовах неповного робочого дня.

Чи має вона на це право? Що буде з виплатою допомоги по догляду за дитиною до трьох років?

 

Стаття 179 КЗпП і ст. 18 Закону про відпустки надають право жінці після «декретної» відпустки піти у відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Така відпустка — соціальна. За бажанням жінки вона може бути надана їй повністю або частково в межах установленого періоду. У загальному випадку відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку закінчується в день, коли дитині виповнилося три роки.

Зверніть увагу: скасування виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення 3 років не вплинуло на надання відпустки для догляду за дитиною. Правом на таку відпустку може скористатися матуся такої дитини (або інша особа, яка здійснює догляд за такою дитиною). Для цього вона повинна подати роботодавцю заяву про надання відпустки. У ній жінка зазначає дату, з якої йде у відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трьох років. До заяви слід додати копію свідоцтва про народження дитини. На підставі цих документів роботодавець видасть відповідний наказ (розпорядження) про надання відпустки (ст. 181 КЗпП, ст. 20 Закону про відпустки).

Доволі часто трапляється, що матусі, не очікуючи, поки дитині виповниться три роки, виходять на роботу. Працювати вони можуть як на умовах повного, так і неповного робочого часу. Чи будуть особливості при роботі на умовах неповного робочого часу в період відпустки до трьох років і як режим роботи вплине на різні виплати, з’ясуємо далі.

Тривалість роботи. Чинне законодавство дозволяє жінці, перебуваючи у відпустці до трьох років, працювати на умовах неповного робочого часу або вдома (ст. 179 КЗпП, ст. 18 Закону про відпустки). Для цього їй необхідно звернутися до роботодавця з відповідною заявою.

Неповний робочий час можна встановлювати шляхом:

— зменшення тривалості щоденної роботи (неповний робочий день);

— зменшення кількості днів роботи (неповний робочий тиждень);

— зменшення тривалості щоденної роботи та кількості днів роботи (поєднання неповного робочого дня і неповного робочого тижня).

Оплата праці. Якщо жінка приступила до роботи на умовах неповного робочого часу в період відпустки до трьох років, знайте, що оплачувати її працю необхідно пропорційно відпрацьованому робочому часу або залежно від виробітку.

Допомога. Давайте зробимо екскурс у нещодавнє минуле, буквально на пару місяців назад. Якщо жінка ставала до роботи на умовах неповного робочого часу, перебуваючи у відпустці до трьох років, за нею зберігалася виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення 3 років (ст. 179 КЗпП, ст. 18 Закону про відпустки, ч. 7 ст. 14 Закону № 2811). Це означало, що така працівниця отримувала і зарплату, і стандартну допомогу в розмірі 130 грн. При цьому про вихід на роботу в такому режимі жінка повинна була повідомити орган праці та соціального захисту населення. Для цього вона надавала довідку з місця роботи (копію наказу) про початок виконання трудових обов’язків на зазначених умовах (п. 20 Порядку № 1751 у редакції до 04.07.2014 р.).

img 1З 1 липня 2014 року «антикризовим» Законом № 1166* скасовано виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років. Це означає, що рішення вийти на роботу на умовах неповного робочого часу тепер жодним чином не впливає на те, отримуватиме допомогу така матуся чи ні. Як можна позбавитися чи не позбавитися того, чого немає?

* Закон України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 р. № 1166-VII (коментар до нього читайте в «Податки та бухгалтерський облік», 2014, № 28, с. 14).

Більше того, за бажання така працівниця може вийти на роботу і на повний робочий день. Адже раніше багато хто «прагнув» вийти на роботу саме на умовах неповного робочого часу, щоб зберегти виплату допомоги по догляду за дитиною до 3 років.

Тепер держава «потурбувалася» про матусь, звільнивши від такого важкого для них вибору. Тож вибирати між «роботою на умовах повного робочого часу «мінус» допомога» і «роботою на умовах неповного робочого часу «плюс» допомога» тепер не доводиться. Хоч повний, хоч неповний робочий час — допомоги не буде!

Отже, тепер вибір режиму роботи залежить виключно від бажання такої матусі.

Хворіє дитина до 3 років: чи видадуть листок непрацездатності

Жінка працює на умовах неповного робочого часу, при цьому в неї оформлена відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. З 14.07.2014 р. по 18.07.2014 р. в неї хворіла дитина (трьох років їй ще не виповнилося).

Чи оплачуватимуть такій працівниці листок непрацездатності по догляду за хворою дитиною?

 

У період роботи з неповним робочим днем (тижнем) жінка, яка доглядає дитину до трьох років, отримує заробітну плату. Отже, вона є застрахованою особою. У разі хвороби такої працівниці їй видається листок непрацездатності, який оплачується на загальних підставах за місцем роботи (див. листи Мінпраці від 02.03.2007 р. № 696/0/10-07/13, від 26.06.2007 р. № 412/020/153-07, від 17.07.2009 р. № 197/18/99-09). Пам’ятайте, що перші п’ять днів хвороби оплачують за рахунок коштів роботодавця, решту — за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі — ФТВП).

А от якщо в такої працівниці захворіла дитина до трьох років, то слід знати про особливий спосіб оплати такого листка непрацездатності.

Якщо дотримуватися норм Інструкції № 455, то в разі хвороби дитини до трьох років, у відпустці для догляду за якою перебуває працівниця, листок непрацездатності не видається (п.п. «б» п. 3.15 цієї Інструкції). А оскільки підставою для призначення та виплати допомоги по тимчасовій непрацездатності є листок непрацездатності, то, зважаючи на його відсутність, допомога не виплачується. Пояснювали це просто: у період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку жінка отримує гарантовану законодавством мінімальну виплату — допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (див. листи Мінпраці від 17.07.2009 р. № 197/18/99-09, від 23.10.2009 р. № 389/18/153-09, лист ФТВП від 16.09.2013 р. № 04-30-2481 // «Податки та бухгалтерський облік», 2013, № 86, с. 14).

Таким чином, донедавна (до 01.07.2014 р.), якщо жінка виходила на роботу на умовах неповного робочого часу, при цьому перебуваючи у відпустці до трьох років й отримуючи допомогу по догляду за дитиною до трьох років, листок непрацездатності по догляду за такою дитиною їй не видавали. І відповідно допомогу по тимчасовій непрацездатності не виплачували, навіть якщо такий листок непрацездатності помилково було видано.

Чи видадуть тепер такій жінці листок непрацездатності у разі хвороби дитини, зважаючи на скасування допомоги з 01.07.2014 р.?

На жаль, найімовірніше — ні. Адже медичні заклади при видачі листків непрацездатності, як і раніше, керуються Інструкцією № 455. А в ній чітко зазначено, що під час відпустки до трьох років листок непрацездатності по догляду за хворою дитиною не видається. В Інструкції № 455 немає жодних застережень щодо того, що невидача листка непрацездатності зумовлена виплатою допомоги до трьох років.

Можливо (хоча не факт), ураховуючи зміни в законодавстві, буде змінена й Інструкція № 455. А поки жінки, які мають дитину віком до трьох років і перебувають у відпустці для догляду за нею, повинні знати, що в разі виходу на роботу на умовах неповного робочого дня листок непрацездатності по догляду за хворою дитиною їм не видадуть.

Проте і тут можна знайти вихід. Якщо жінка у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку вирішила з якихось причин вийти на роботу на умовах неповного робочого часу і при цьому не хоче «втрачати» листок непрацездатності по догляду за хворою дитиною, вона може перервати відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. У цьому випадку підстав відмови у видачі листка непрацездатності по догляду за хворою дитиною немає, оскільки жінка не перебуває у відпустці для догляду за дитиною до 3-х років.

Бажання жінки працювати на умовах неповного робочого часу також легко реалізувати. Нагадаємо, що на прохання жінки, яка має дитину віком до 14 років, роботодавець зобов’язаний встановити їй неповний робочий день або неповний робочий тиждень (ст. 56 КЗпП). Скористатися таким правом вона може в будь-який момент.

Таким чином, ви «вбиваєте одразу двох зайців»

По-перше, жінка тепер не перебуває у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. А отже, в разі хвороби такої дитини їй не відмовлять у видачі листка непрацездатності. Режим роботи в цьому випадку жодним чином не впливає на видачу/невидачу листка непрацездатності.

По-друге, вона працює на умовах неповного робочого часу, як і планувала.

Відображаємо відпустку до 3 років у ЄСВ-звіті

На підприємстві є жінки, які мають дітей віком до трьох років. При цьому одна з працівниць з 01.07.2014 р. йде у відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Інша — не перериваючи відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, 07.07.2014 р. виходить на роботу на умовах неповного робочого часу.

Як заповнити Звіт за формою № Д4 на таких працівниць?

 

При заповненні Звіту за формою № Д4 керуйтеся Порядком № 454.

Із серпня 2013 року період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відображаємо в таблиці 5 Звіту за формою № Д4. А саме: у графі 11 зазначаємо дату початку й закінчення такої відпустки (у звітах за відповідні місяці, на які припадають такі дати). Для таких осіб передбачено особливе кодування: у графі 7 «Категорія особи» вказують «6» — «особи, яким надано відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку».

Розповімо, як заповнити таблиці 5 і 6 Звіту за формою № Д4 за двома умовами, наведеними в прикладі.

У першому випадку працівниця йде у відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 01.07.2014 р. Інформацію про дату початку такої відпустки відображаємо в графі 11 таб-­ лиці 5 Звіту за формою № Д4 за липень 2014 року (див. рис. 1 на с. 33).

Друга ситуація дещо відрізняється від першої.

Нагадаємо, що таблиця 5 Звіту за формою № Д4 заповнюється у випадках, коли починається або припиняється відпустка для догляду за дитиною до трьох років. А оскільки при виході на роботу жінки на умовах неповного робочого часу зазначена відпустка не переривається, тобто немає факту її закінчення, то таблицю 5 не заповнюємо.

Оскільки жінка вийшла на роботу та їй було нараховано заробітну плату за відпрацьований робочий час (припустимо, що сума такої зарплати в липні 2014 року становила 754,63 грн.), на таку працівницю необхідно заповнити таблицю 6 Звіту за формою № Д4. Її заповнюємо в загальному порядку: зазначаємо місяць, за який нараховується зарплата; суму нарахованої зарплати та утриманого ЄСВ. Також наводимо у графі 15 кількість днів перебування у трудових відносинах протягом календарного звітного місяця.

Як саме заповнити таблицю 6 Звіту за формою № Д4 в цьому випадку — дивіться на рис. 2 (с. 33).

 

img 2

 

img 3

Відпустка до 3 років і страховий стаж

Працівниця перебуває у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 03.02.2014 р. по 03.04.2017 р. З 3 лютого поточного року орган праці та соціального захисту населення виплачував їй допомогу по догляду за дитиною до трьох років у розмірі 130 грн. щомісячно, а також перераховував ЄСВ із суми такої допомоги. Тобто така працівниця була застрахованою особою і період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку включався до страхового стажу. З 01.07.2014 р. припинена виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Яким чином це вплине на страховий стаж жінок, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку? Чи буде зараховано до страхового стажу період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку після 1 липня 2014 року?

 

Дійсно, донедавна особи, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, вважалися застрахованими особами. Такі особи входили до переліку платників ЄСВ як особи, які згідно із законом отримують допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Але з 01.07.2014 р. виплату допомоги по догляду за дитиною скасували. І резонно виникло запитання: а що буде зі страховим стажем?

Спішимо вас заспокоїти: страховий стаж зберігається.

З 1 липня 2014 року допомогу по догляду за дитиною до 3 років і допомогу при народженні дитини об’єднали в один вид допомоги — допомогу при народженні дитини. Строк виплати такої допомоги — 3 роки. Тому з цієї дати виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3 років припинилася для всіх отримувачів. Виняток — жінки, у яких до 01.07.2014 р. у сім’ї народилася перша дитина. Їм після закінчення періоду виплати допомоги при народженні дитини, яка триває не 36 місяців, а 24 місяці, на наступні 12 місяців призначають допомогу до досягнення дитиною трирічного віку.

Таким чином, матусі отримують від держави допомогу на дітей до досягнення дитиною трирічного віку.

Тому з метою збереження права громадян на зарахування їм періоду догляду за дитиною до 3 років до пенсійного стажу було внесено зміни до Закону № 2464.

Так, починаючи з 1 липня 2014 року платниками ЄСВ є особи, які доглядають дитину до досягнення нею трирічного віку і згідно із законом отримують допомогу по догляду за дитиною та/або при народженні дитини (ст. 7 Закону № 2464). Внески за таких осіб перераховуватимуть органи соцзахисту населення. Відповідно період сплати внесків зараховуватиметься до страхового стажу при призначенні пенсії.

Що ж до «лікарняного» страхового стажу (для обчислення відсотка оплати лікарняних: 60, 80 або 100 %), то тут допоки без змін. Період відпустки для догляду за дитиною до 3 років уключають до страхового стажу як період, за який сплачені страхові внески виходячи з розміру мінімального страхового внеску (абзац другий ч. 1 ст. 7 Закону № 2240).

Таким чином, час відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку включається до страхового стажу при визначенні розміру допомоги по тимчасовій непрацездатності.

Як бачимо, усі трудові гарантії для матусь, які вирішили сумістити відпустку для догляду за дитиною до 3 років і роботу на умовах неповного робочого часу, не зазнали змін. Скасування допомоги по догляду за дитиною до 3 років ніяк не вплинуло ані на режим роботи, ані на надання листка непрацездатності по догляду за дитиною, ані на страховий стаж. А всі інші труднощі сприйматимемо як тимчасове випробування. І сподіватимемося на краще!

висновки

 • За бажання жінка в період відпустки до трьох років може вийти на роботу на умовах неповного робочого часу. Проте допомогу по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку з 01.07.2014 р. вона не отримуватиме.

 • Якщо жінка, яка має дитину віком до 3 років, вийшла на роботу на умовах неповного робочого часу, не перериваючи відпустку для догляду за такою дитиною, листок непрацездатності по догляду за хворою дитиною їй не видадуть.

 • У разі виходу на роботу жінки на умовах неповного робочого часу без переривання відпустки для догляду за дитиною до 3 років таблицю 5 Звіту за формою № Д4 не заповнюйте. Таблицю 6 Звіту заповнюєте за загальними правилами.

 • Період відпустки для догляду за дитиною до 3 років уключають до страхового стажу як для призначення пенсії, так і для визначення розміру допомоги по тимчасовій непрацездатності.

Документи статті

 1. КЗпП — Кодекс законів про працю України від 10.12.71 р.

 2. Закон про відпустки — Закон України «Про відпустки» від 15.11.96 р. № 504/96-ВР.

 3. Закон № 2811 — Закон України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» від 21.11.92 р. № 2811-XII.

 4. Закон № 2464 — Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страху­вання» від 08.07.2010 р. № 2464-VI.

 5. Закон № 2240 — Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001 р. № 2240-ІІІ.

 6. Порядок № 1751 — Порядок призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми, затверджений постановою КМУ від 27.12.2001 р. № 1751.

 7. Порядок № 454 — Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затверджений наказом Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013 р. № 454.

 8. Інструкція № 455 — Інструкція про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затверджена наказом МОЗ від 13.11.2001 р. № 455.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі