(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 68
  • № 67
  • № 66
  • № 65
  • № 64
  • № 63
  • № 62
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
8/10
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Серпень , 2014/№ 69

Переходимо на спрощенку — простіше нікуди (процедура переходу на ЄП)

Щоб почати працювати на спрощеній системі, потрібно подати знак податковій і отримати добро. Цей знак — заява про обрання/перехід на єдиний податок. Отримавши його, контролюючий орган, помізкувавши кілька днинок, або впише вас до заповітного Реєстру платників єдиного податку, або, боронь Боже, відмовить. І щоб усе ж не отримати відмову, розповімо вам, як правильно заповнити й подати заяву, які вимоги до неї висувають податківці. Крім того, разом пройдемо всі етапи реєстрації. Приступимо.

Згідно з п. 291.3 ПКУ суб’єкт господарювання може самостійно обрати спрощену систему оподаткування за умови, що він:

— відповідає встановленим критеріям роботи на єдиному податку (детальніше див. на с. 15);

— зареєструється як платник єдиного податку. Наочно процедуру реєстрації єдиноподатником див. на рис. 1 на с. 37 цього номера. А тепер ознайомимося з усіма її етапами детальніше.

Дотримуємо критерії

Вписатися в критерії — основне завдання загальносистемників, які переходять на спрощенку. Критерії щодо доходу (чисельності працівників) повинні дотримуватися не тільки в періоді роботи на спрощенці, а й протягом усього календарного року, який передує переходу на спрощену систему оподаткування (абз. 2 п.п. 298.1.4 ПКУ). Що стосується обмежень за видами діяльності, то їх слід дотримувати тільки після переходу на спрощену систему оподаткування.

Суб’єктам господарювання, у яких за плечима доходи від роботи на загальній системі, рівнятися доведеться на обсяги, отримані протягом календарного року, що передує періоду переходу.

Для цього потрібно скласти Розрахунок доходу за попередній календарний рік, що передує року переходу на спрощену систему оподаткування, за формою, затвердженою наказом № 1675 (далі — Розрахунок доходу). Якщо перехід на спрощенку планується з IV кварталу 2014 року, у Розрахунку доходу слід обчислити дохід, отриманий за 2013 рік. Цей розрахунок підтвердить відповідність бажаній групі, оскільки додаватиметься до заяви на спрощенку. Але для себе бажано (без складання Розрахунку доходу) прикинути і доходи, отримані у 2014 році, і в тому числі й від них відштовхуватися при обранні групи.

Як розрахувати дохід за минулий календарний рік? До розрахунку слід взяти тільки той дохід, який є таким згідно зі ст. 292 ПКУ: це всі доходи у грошовій формі (готівковій та/або безготівковій), сума кредиторської заборгованості, за якою закінчився строк позовної давності, вартість безоплатно отриманих товарів, робіт, послуг, інші доходи. Детальніше про те, які доходи доведеться врахувати при складанні Розрахунку доходу, див. «Податки та бухгалтерський облік», 2014, № 32, с. 22. Приклад заповнення Розрахунку доходу наведено на рис. 1 (див. на с. 39 цього номера).

 

Рис. 1. Процедура обрання/переходу на спрощену систему

 

А от новачкам, які тільки пройшли або проходять держреєстрацію, морочитися з Розрахунком доходу не потрібно (додавати його до заяви не доведеться).

Далі загальносистемники, підрахувавши дохід, а новачки просто визначившись із групою та зі ставкою єдиного податку приступають до складання заяви.

Заповнення заяви

Форму заяви про застосування спрощеної системи оподаткування (далі — Заява на ЄП) затверджено наказом № 1675. Заповнити її потрібно українською мовою.

У заяві мають бути зазначені всі обов’язкові відомості

Вони перелічені в п. 298.3 ПКУ. Приклад заповнення Заяви на ЄП з підказками наведено на рис. 2 на с. 40 цього номера.

 

Рис. 2. Зразок заповнення розрахунку доходу

З відколи єдиноподатник

Дата (період) обрання або переходу на спрощенку — обов’язковий реквізит Заяви на ЄП (п.п. 8 п. 298.3 ПКУ). Тому суб’єкт господарювання в рядку 5.1 Заяви на ЄП повинен сам зазначити точну дату, з якої він просить перевести його на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності. Але брати її потрібно не як заманеться, а згідно з вимогами закону!

Ті, хто переходить із загальної системи. Якщо ви переходите із загальної системи оподаткування і подаєте Заяву на ЄП до 16 вересня 2014 року, то в рядку 5.1 слід зазначити «1 жовтня 2014 року».

Новачки груп 1 і 2. Якщо ви новачок, який має намір працювати у групі 1 чи 2 (незалежно від того, як плануєте подавати заяву, — держреєстратору чи до податкової), і подаєте Заяву на ЄП до закінчення місяця, у якому відбулася ваша державна реєстрація, то вважатиметеся платниками ЄП з 1-го числа місяця, наступного за місяцем, у якому відбулася держреєстрація (абзац перший п.п. 298.1.2 ПКУ).

Цю дату — 1 число місяця — і слід указати в Заяві на ЄП

Наприклад, якщо ви реєструєтеся як суб’єкт господарювання у вересні 2014 року і подаєте під час реєстрації або до кінця місяця Заяву на ЄП, тоді в рядку 5.1 Заяви на ЄП слід зазначити «1 жовтня 2014 року».

Зверніть увагу! Доходи до настання дати, з якої ви вважатиметеся платником єдиного податку, повинні обкладатися ПДФО в порядку, передбаченому для фізосіб-підприємців, які працюють на загальній системі (ст. 177 ПКУ).

Нагадаємо, що це неідеальний початок податківці раніше намагалися згладити по-своєму (див. нечинну консультацію, розміщену в підкатегорії 107.12 БЗ). На запитання, на якій системі оподаткування перебуватиме новостворений підприємець, який до закінчення місяця, у якому відбулася його держреєстрація, подав заяву про обрання ЄП та ставки ЄП, установленої для груп 1 і 2, податківці відповідали так:

із моменту подання Заяви на ЄП новостворений підприємець вважається таким, що застосовує спрощену систему;

платником єдиного податку така особа є з першого числа місяця, наступного за місяцем, у якому виписано свідоцтво платника ЄП;

— доходи, отримані таким підприємцем у період із дати подання Заяви на ЄП, уключаються до податкової декларації платника єдиного податку за перший податковий звітний період.

Зараз же у БЗ це питання поки не оновлене, але точно можна сказати, що податківці згодні (див. підкатегорію 107.08 БЗ) з таким: перший звітний податковий період згідно з п. 294.4 ПКУ для новозареєстрованих фізосіб-підприємців, які стали платниками ЄП групи 1 або 2, починається з першого числа місяця, наступного за місяцем, у якому особа зареєстрована платником ЄП (тобто записана до Реєстру платників ЄП).

Отже, у будь-якому разі в п. 5.1 Заяви на ЄП повинна стояти дата переходу на ЄП, а не подання заяви.

Новачки груп 3 — 6. Для новостворених суб’єктів господарювання (як підприємців, так і юросіб), які бажають працювати на спрощенці у групах 3 —  6, передбачено: якщо вони подадуть Заяву на ЄП протягом 10 днів із дня їх державної реєстрації, то вважатимуться платниками єдиного податку з дня їх державної реєстрації (абзац другий п.п. 298.1.2 ПКУ). Тому таким суб’єктам господарювання в рядку 5.1 Заяви на ЄП слід указати дату держреєстрації.

Подання заяви

Щоб зареєструватися спрощенцем, суб’єкт господарювання повинен не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного кварталу подати Заяву про застосування спрощеної системи оподаткування за формою, затвердженою наказом № 1675.

Тим, хто бажає працювати на спрощенці вже з початку IV кварталу 2014 року, заяву потрібно встигнути подати до 16 вересня 2014 року

Суб’єкти господарювання мають можливість подати до контролюючого органу особисто або поштою заяву про обрання або перехід на ЄП. Можливість подання таких заяв засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням умов реєстрації електронного підпису підзвітних осіб допоки не реалізована (див. підкатегорію 108.01 БЗ).

Якщо Заява на ЄП надіслана поштою, то датою подання такої заяви вважається дата її надходження до контролюючого органу, яка проставляється на першій сторінці оригіналу документа (див. підкатегорію 107.01 БЗ). Тому радимо не зволікати з відправкою поштою, щоб потім не мати проблем із податківцями.

Суб’єкти господарювання — неплатники ПДВ, які переходять із загальної системи на спрощенку до групи, що передбачає сплату ПДВ, разом із Заявою на ЄП повинні подати і Заяву на ПДВ-реєстрацію (за формою № 1-ПДВ).

Суб’єкт господарювання, який тільки реєструється, може подати Заяву на ЄП (Заяву на ПДВ-реєстрацію за формою № 1-ПДВ) прямо держреєстратору (як додатки разом із реєстраційною карткою (п. 1 ст. 24 і п. 1 ст. 42 Закону № 755). Протягом двох робочих днів з дати надходження документів на держреєстрацію суб’єкта господарювання зареєструють (ст. 26 і ст. 43 Закону № 755). Потім держреєстратор передасть відскановані електронні копії Заяв на ЄП і ПДВ разом із відомостями з реєстраційної картки до контролюючого органу за його податковою адресою.

Майте на увазі! Заява на ЄП не горобець — вилетіла, не зловиш. Якщо ви її вже подали, але раптом несподівано до початку «наміченого» переходу передумали працювати на спрощенці, то відкликати заяву, що «улетіла», не вдасться. Як говорять податківці — у ПКУ не передбачена така можливість (див. підкатегорію 107.01 БЗ). Вам доведеться як мінімум весь IV квартал 2014 року попрацювати на єдиному податку, а потім тільки, подавши до 17 грудня 2014 року Заяву про відмову від ЄП, з  1 січня 2015 повернутися до загальної системи.

Спиток — не збиток

Якщо ви цього року вже встигли побувати на ЄП, але відмовилися від нього, перейшовши на загальну систему оподаткування, то знову стати єдиноподатником у цьому ж календарному році у вас не вийде.

Перейти на спрощену систему оподаткування можна тільки один раз протягом календарного року

Це чітко прописано в п.п. 298.1.4 ПКУ. Друга спроба реєстрації протягом року одна з підстав для відмови в реєстрації платником єдиного податку (п.п. 3 п. 299.6 ПКУ).

До того ж майте на увазі: у цьому випадку береться до уваги безпосередньо факт переходу суб’єкта господарювання на єдиний податок, точніше факт запису, зробленого в Реєстрі платників ЄП, а не кількість випадків подання Заяви на ЄП. Кількість спроб подання Заяви на ЄП, за якими отримано відмову, не враховується!

Тобто якщо ви протягом поточного календарного року вже шукали щастя, але дістали відмову, і тепер, «загоївши набиті гулі», знову подаєте Заяву на ЄП, то відмовити вам у реєстрації, посилаючись на повторність подання заяви, не мають права.

При цьому згідно з п.п. 298.1.4 ПКУ обмеження «один раз протягом року» діє лише в календарному році, у якому було здійснено перехід на єдиний податок. Тобто, якщо особа перебуває на єдиному податку більше календарного року (наприклад, з 01.01.2013 р.) і добровільно вирішила перейти на загальну систему з II кварталу 2014 року, то для зворотного переходу на єдиний податок у цьому ж році з IV кварталу 2014 року формальних перешкод не буде.

Упевнені, що все у вас вийде. І з бажаної дати ви все-таки будете платником єдиного податку на спрощеній системі.

висновки

  • Тим, хто вирішив перейти на спрощену систему з IV кварталу 2014 року, подати Заяву на ЄП потрібно до 16 вересня 2014 року.

  • Перейти на спрощену систему оподаткування можна тільки один раз протягом календарного року.

  • Процес реєстрації платником єдиного податку триває 2 робочі дні з моменту отримання контролюючим органом/держреєстратором Заяви на ЄП.

Єдиний податок додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті