(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Перейти до номеру
  • № 97
  • № 96
  • № 95
  • № 94
  • № 93
  • № 92
  • № 91
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
18/18
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Грудень , 2014/№ 98

Орендуємо земельний пай: хто сплачує податок на землю?

Сільгосппідприємство орендує земельні паї у фізичних осіб. Чи сплачує воно земельний податок за ці паї?

Узагалі-то, відповісти на це запитання можна й не залізаючи в юридичні нетрі*, що надійно приховують відмінності між правовими статусами земельної ділянки і земельного паю. Для податкових цілей нам достатньо буде того, що і ділянки, і паї є об’єктами обкладення земельним податком. Про це зазначено в п. 270.1 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (далі — ПКУ).

* Хто все ж побажає — будь ласка, але обов’язково озбройтеся нашими публікаціями в «Податки та бухгалтерський облік», 2014, № 5, с. 20 і 40.

При цьому п.п. 270.1.2 ПКУ уточнює, що оподаткуванню підлягають тільки ті земельні частки (паї), що перебувають у власності. Уже з одного цього ви самі можете зробити висновок, що сільгосппідприємство — орендар земельних паїв до сплати земельного податку за них не має жодного відношення. Його «податкові» повноваження за договором оренди земпаю обмежуються виплатою орендної плати фізособі — орендодавцю паю та утриманню з такої виплати податку на доходи фізичних осіб.

А хто ж у такому разі сплачує земельний податок? Пряму відповідь ви знайдете в п.п. 269.1.1 ПКУ. У ньому платниками земельного податку названі власники земельних часток (паїв). Здавалося б, усе зрозуміло і питання остаточно та безповоротно вичерпане — земельний податок зобов’язані сплачувати фізособи**, з якими у вас укладено договори оренди паїв.

** Протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення із зазначеною в ньому сумою податку, яке контролюючий орган зобов’язаний видати платнику до 1 липня поточного року (див. пп. 286.5 і 287.5 ПКУ).

Утім, залишилася ще одна деталь, причому важлива, нехай не для самого сільгосппідприємства — орендаря паю, але для його орендодавця — фізичної особи. Річ у тім, що відповідно до п. 281.3 ПКУ

на період дії фіксованого сільськогосподарського податку (ФСП) власники земельних часток (паїв) звільняються від сплати земельного податку за умови передачі їх в оренду платнику ФСП

Таким чином, якщо ваше підприємство є платником ФСП (або збирається ним стати з початку майбутнього року), то кожен з громадян, які передали вам свої земпаї в оренду, має (ну або отри­має наступного року) право на зазначену пільгу із земельного податку. Гадаємо, вони будуть вам щиро вдячні, якщо ви роз’ясните їм цей приємний для них момент. При цьому майте на увазі таке.

За загальним правилом, якщо право на пільгу виникає протягом року, то звільнення застосовується починаючи з місяця, наступного за місяцем, в якому виникло це право (див. п. 284.2 ПКУ). Водночас для підтвердження або набуття статусу платника ФСП сільгосппідприємство щороку до 20 лютого подає податковому органу комплект документів, перелічених у п. 308.1 ПКУ. Після чого протягом 10 робочих днів отримує від податківців відповідну довідку (див. п. 308.3 ПКУ). Детальніше про цю процедуру читайте в «Податки та бухгалтерський облік», 2013, № 11, с. 15.

Виходить, абсолютно не виключено, що наступного року ваше підприємство зможе похвалитися такою довідкою перед своїми орендодавцями земпаїв не раніше перших чисел березня. Невже це означатиме, що пільгу за земельним податком вони отримають тільки з квітня?

На наш погляд, настільки буквальне прочитання п. 284.2 ПКУ тут не доречне. Більше того, у цілому не доречно застосовувати цю норму до такої ситуації. Чому, запитаєте ви? Та тому що зазначена довідка підтверджує ваш статус платника ФСП з першого дня того календарного року, в якому її видано. Отже, і фізособи — орендодавці земельних паїв отримують свою «земельну» пільгу з першого дня цього року. А в п. 284.2 ПКУ йдеться, як бачимо, про ситуацію, коли право на пільгу виникає протягом року. Тобто це явно не наш випадок.

Куди більшу небезпеку для незвільнення від земельного податку власників земпаїв, які передали їх в оренду платникам ФСП, приховує в собі консультація в Базі знань, підкатегорія 112.04. У ній податківці вперто наполягають на тому, що право на таке звільнення фізособі — орендодавцю паю дає тільки той договір оренди, який зареєстрований у державному земельному кадастрі*.

* Про всяк випадок зауважимо, що за всіма правилами реєстрація таких договорів оренди проводиться виконавчим комітетом сільської, селищної, міської ради за місцем розташування земельної частки (паю) (див. п. 2 Порядку, затвердженого постановою КМУ від 24.01.2000 р. № 119).

З критикою такого фіскального підходу ви давно знайомі з наших численних публікацій на цю тему (див., наприклад, «Податки та бухгалтерський облік», 2013, № 11, с. 28, № 26, с. 11, № 40, с. 43; 2014, № 22, с. 21). Такими самими аргументами оперують і суди, аж до вищих інстанцій. Так, в інформаційному листі ВАСУ від 28.12.2012 р. № 2614/12/13-12 («Податки та бухгалтерський облік», 2013, № 11, с. 36) зазначається, зокрема, що податкове законодавство не вимагає державної реєстрації договору оренди земельної ділянки (паю). Тобто така реєстрація/нереєстрація не повинна перешкодити тому, щоб кваліфікувати ту чи іншу ділянку як таку, що знаходиться в користуванні сільськогосподарського товаровиробника.

А отже, думку податківців про незвільнення фізосіб — орендодавців земельних ділянок, земельних часток (паїв) від сплати земельного податку в разі, якщо договори оренди не пройшли державної реєстрації, можна сміливо ігнорувати. В усякому разі, у ваших орендодавців — власників земельних паїв є всі шанси відстояти належну їм пільгу із земельного податку у судовому порядку.

земельний пай, податок на землю додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті