Теми статей
Обрати теми

Пошта редакції. Відображення річного перерахунку податкового кредиту в декларації з ПДВ

Редакція ПБО
Відповідь на запитання

Відображення річного перерахунку податкового кредиту в декларації з ПДВ

Як заповнюється рядок 16.4 декларації з ПДВ при проведенні річного перерахунку?

(м. Харків)

Стисло нагадаємо, що платники ПДВ, які придбавають товари (послуги) та необоротні активи, що одночасно використовуються в оподатковуваних та неоподатковуваних операціях, повинні здійснювати розподіл ПДВ, включеного до вартості таких товарів (послуг) та необоротних активів. Такий розподіл здійснюється виходячи з коефіцієнта ЧВ, розрахованого за підсумками минулого року, а для тих, хто тільки почав пільгові операції, — за підсумками першого періоду, в якому були задекларовані неоподатковувані операції. Розподілені показники відображаються в ряд. 15.1 і 15.2 декларації з ПДВ.

За підсумками календарного року коефіцієнт перераховується виходячи з фактичних обсягів здійснених протягом року оподатковуваних і не­оподатковуваних операцій. Як результат податковий кредит перерозподіляється виходячи з нового коефіцієнта ЧВ. У підсумку сума податкового кредиту може збільшиться (при збільшенні ЧВ) або зменшитися (при зменшенні ЧВ).

Таке збільшення (зменшення) відображається в ряд. 16.4 декларації останнього звітного періоду року (відповідно без знака або зі знаком «-»). Заповнення кол. Б цього рядка не викликає сумнівів — до неї переноситься показник кол. 7 табл. 2 додатка 7 до декларації (Д7), а якщо в перерахунку брали участь необоротні активи, то він підсумовується з показником кол. 7 табл. 3 цього додатка. А от щодо заповнення кол. А, в якій за всіма рядками декларації відображаються обсяги придбання (без ПДВ), є питання. Пояснимо чому.

Не секрет, що основою заповнення декларації є Реєстр отриманих та виданих податкових накладних. Перерахунок податкового кредиту за підсумками року відображається в розділі II Реєстру. Зверніть увагу: при відображенні річного пере­рахунку графи 9 і 11 не заповнюються (це випливає з п. 2 розд. IV Порядку ведення реєстру виданих та отриманих податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 25.11.2013 р. № 708 (аналогічна норма була і в його попереднику) та консультації в підкатегорії 101.21 БЗ, що втратила чинність, проте її скасування на суть питання не впливає). Саме в цих графах повинні відображатися обсяги придбання (база, що відповідає коригуванню податкового кредиту, тобто та сума, яка повинна відповідати показнику кол. А ряд. 16.4 декларації). Тобто переносити з Реєстру до декларації нема чого.

Немає інформації про базу ані в додатку Д7 (у ньому відображається тільки власне сума коригування податкового кредиту (гр. 7 табл. 2 і гр. 7 табл. 3)), ані в додатку Д5 (перерахунок за підсумками року в ньому взагалі не відображається). Тому цілком логічно припустити, що кол. А ряд. 16.4 заповнювати не варто, навіть незважаючи на те, що в ній не стоїть знак «Х».

Проте комп’ютерні програми, які використовують бухгалтери при складанні звітності (у тому числі ОПЗ), «вимагають», щоб кол. А ряд. 16.4 була заповнена. Виходить, цей показник визначити все-таки потрібно. Вийти на нього можна лише арифметично, помноживши суму коригування податкового кредиту (тобто показник кол. Б) на 5.

Але навряд чи це логічно, адже отриманий показник буде не більше, ніж ефемерною цифрою, яка нічого не відображає і нізвідки не випливає. Утім, «система» влаштована таким чином, що без заповненої кол. А ряд. 16.4 здати декларацію прос­то не вдасться. Переважна більшість платників податків навряд чи сперечатимуться з цього мізерного питання. Набагато простіше заповнити цю колонку та здати декларацію без проблем.

 

Дмитро Костюк, заступник головного редактора

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі