Теми статей
Обрати теми

«Інвалідний» звіт: заповнюємо та подаємо без проблем

Редакція ПБО
Стаття

«Інвалідний» звіт: заповнюємо та подаємо без проблем

Серед безлічі звітів, розрахунків, відомостей, які роботодавець повинен сформувати та подати після закінчення звітного 2013 року, не слід забувати і про звіт до Фонду соціального захисту інвалідів. Що це за звіт? У яких випадках та в які строки він подається? Як він заповнюється? Відповісти на ці та інші запитання, що стосуються подання «інвалідного» звіту, — мета цієї статті.

Лілія Ушакова, експерт з питань оплати праці

«Інвалідний» норматив

Право інвалідів працювати на підприємствах та в підприємців з урахуванням їх індивідуальних програм реабілітації, а також займатися підприємницькою та іншою трудовою діяльністю, що не заборонена законом, забезпечене в нашій державі на законодавчому рівні. Так, своєрідними гарантіями права інвалідів на працю є встановлення роботодавцям нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів та обов’язку створення робочих місць для працевлаштування інвалідів (ст. 19 Закону № 875).

Розмір «інвалідного» нормативу для роботодавця дорівнює 4 % СКШП* облікового складу за рік. Якщо ж у нього працює від 8 до 25 осіб — одне робоче місце

Норматив із працевлаштування інвалідів зобов’язані виконувати всі роботодавці**, за винятком:

— роботодавців із кількістю працюючих до 8 осіб;

— представництв іноземних компаній, що не є юридичними особами (див. лист Фонду соціального захисту інвалідів від 17.04.2006 р. № 06ю-75/667 // «Податки та бухгалтерський облік», 2006, № 45).

* Тут і далі СКШП — середньооблікова кількість штатних працівників.

** Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю.

Про виконання нормативу з працевлаштування інвалідів роботодавці звітують шляхом подання відповідного звіту до Фонду соціального захисту інвалідів (далі — Фонд інвалідів) за місцем реєстрації. Про те, як і в які строки необхідно зареєструватися у Фонді інвалідів, поговоримо далі.

Реєстрація у Фонді інвалідів

Роботодавець зобов’язаний заеєструватися у Фонді інвалідів, якщо в нього кількість працівників, працевлаштованих за основним місцем роботи (тобто з трудовою книжкою), збільшилася до 8 і більше осіб (п. 3 Порядку реєстрації). При визначенні кількості найманих працівників за основу береться показник СКШП за звітний рік.

Таким чином, відповідь на запитання «чи потрібно мені реєструватися у Фонді інвалідів?» ви зможете дати собі після закінчення звітного року, коли обчислите СКШП за рік. Якщо цей показник не перевищить 7 осіб, реєструватися у Фонді не потрібно. В іншому разі вам необхідно в період з 1 січня по 1 лютого року, наступного за звітним, у якому кількість працюючих, для яких це місце роботи є основним, збільшилася до 8 і більше осіб, пройти реєстрацію в Фонді інвалідів (див. п. 3 Порядку реєстрації, лист Фонду інвалідів від 25.09.2013 р. № 1/6-296/09 див. на с. 19).

У загальному випадку для реєстрації у Фонді інвалідів вам необхідно буде подати (надіслати рекомендованим листом):

1) заяву за формою, затвердженою наказом Мінпраці від 14.03.2007 р. № 98;

2) копію виписки або витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців (ЄДР).

Важливо! Якщо ви вирішили надіслати документи на реєстрацію поштою, обов’язково посвідчіть їх копії у нотаріуса. Якщо особисто відносите документи — візьміть із собою оригінал виписки або витягу з ЄДР. Вас попросять пред’явити його фахівці Фонду інвалідів, які здійснюють реєстрацію.

Датою реєстрації підприємства (підприємця) у Фонді інвалідів буде дата подання зазначених вище документів, а в разі надсилання їх поштою — дата на поштовому штемпелі (п. 4 Порядку реєстрації).

Доречно зауважити, що санкції за порушення строку реєстрації у Фонді інвалідів законодавством не передбачені (див. лист Фонду інвалідів від 26.02.2008 р. № 1/6-43/06 // «Податки та бухгалтерський облік», 2009, № 73, с. 41). Отже, якщо ви його ненавмисно пропустили, але своєчасно прийшли подавати звіт про працевлаштування інвалідів, то перед поданням цього звіту вас повинні зареєструвати без застосування будь-яких санкцій за порушення порядку реєстрації. І тут цілком очікувано виникає запитання: «У які строки та за якою формою роботодавці зобов’язані відзвітувати перед Фондом інвалідів про виконання нормативу?». Читаємо далі ☺.

Форма та строки подання «інвалідного» звіту

Форму Звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів № 10-ПI (річна) затверджено наказом Мінпраці від 10.02.2007 р. № 42.

Цей звіт подають до Фонду інвалідів ті роботодавці, в яких показник СКШП облікового складу за рік становив 8 і більше осіб (ст. 19 Закону № 875, п. 1 Порядку подання Звіту і п. 1.1 Інструкції № 42).

Не подають форму № 10-ПI:

— роботодавці, для яких «інвалідний» норматив не встановлюється (див. вище);

відокремлені підрозділи підприємств. Ці підрозділи не підлягають окремій реєстрації у Фон­ді інвалідів. Дані щодо них головне підприємство враховує у своєму зведеному «інвалідному» звіті (див. пп. 2 і 3 Порядку реєстрації, п. 1.2 Інструкції № 42, лист Фонду інвалідів від 15.09.2010 р. № 1/6-301/06).

Ну, і нарешті декілька слів про строк подання звіту до Фонду інвалідів. Роботодавці зобов’язані подавати звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів до Фонду щороку до 1 березня, наступного за звітним роком. Саме такий граничний строк його подання зазначено в п. 2 Порядку подання Звіту та п. 2.1 Інструкції № 42. Проте безпосередньо у формі звіту Фонд інвалідів прописав інший строк надання — не пізніше 1 березня після звітного періоду. Ураховуючи, що законодавець у ст. 19 Закону № 875 прямо вказав, що строки подання звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів визначаються КМУ, вважаємо пріоритетним строк, зазначений у Порядку подання Звіту, а не у формі звіту.

Рекомендуємо роботодавцям подавати Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2013 рік не пізніше 28 лютого 2014 року

Звіт до Фонду інвалідів може бути:

— подано особисто роботодавцем;

— надіслано поштою рекомендованим листом.

Подання Звіту в електронному вигляді чинним законодавством не передбачене (див. лист Фонду інвалідів від 15.09.2010 р. № 1/6-299/03-01).

Датою надходження Звіту вважається дата подання роботодавцем Звіту, а в разі надсилання його поштою — дата на поштовому штемпелі (п. 2 Порядку подання Звіту).

Визначившись зі строком та порядком подання Звіту, перейдемо до порядку його складання.

Порядок заповнення «інвалідного» звіту

Порядок заповнення «інвалідного» звіту визначено Інструкцією № 42.

Адресну частину звіту та сітки кодів ви заповнюєте за даними довідки з Єдиного державного реєс­тру підприємств і організацій України (якщо вона у вас є). А от правила заповнення рядків Звіту з кодами 01 — 06 для наочності наведемо в таблиці (див. на с. 28).

 

Код рядка

Що вказуєте

01

Зазначаєте СКШП облікового складу за звітний рік. Показник СКШП визначаєте відповідно до п. 3.2 Інструкції № 286 (див. статтю «Розраховуємо СКШП за рік» // «Податки та бухгалтерський облік», 2014, № 6). Майте на увазі! Дані в рядку 01 вказуєте в цілих одиницях*

02

Наводиться СКШП інвалідів за звітний рік. Цей показник розраховуєте так само, як СКШП усіх працівників, тільки до розрахунку берете інвалідів, для яких це місце роботи є основним.
Важливо! Підприємець-інвалід має право зарахувати себе в рахунок виконання встановленого йому як роботодавцю нормативу з працевлаштування інвалідів (збільшити показник рядка 02 на одиницю) (абзац другий п. 3.2 Інструкції № 42, лист Фонду інвалідів від 15.09.2010 р. № 1/6-301/06).
Дані в рядку 02 зазначаєте в цілих одиницях*

03

Розраховуєте «інвалідний» норматив. Він дорівнює у роботодавців, у яких СКШП облікового складу: — від 8 до 25 осіб 1 людині;
від 25 і більше осіб 4 % від показника, зазначеного в рядку 01 Звіту.
Дані в рядку 03 вказуєте в цілих одиницях*

04

Відображаєте суму нарахованої за звітний рік зарплати штатним працівникам, урахованим у рядку 01**. Перелік виплат, які включаються до фонду оплати праці, ви знайдете в тематичному номері «Виплати працівникам» // «Податки та бухгалтерський облік», 2012, № 76

05

Показник*** визначаєте за формулою: рядок 05 = (ряд. 04 х 1000) : ряд. 01

06

Якщо ви не виконали «інвалідний» норматив (рядок 02 менше рядка 03), тут проставляєте суму адміністративно-господарських санкцій**** (далі — АГС) (див. ст. 20 Закону № 875).
Роботодавці, в яких працює від 8 до 15 осіб (зазначено в ряд. 01), показник розраховують у такий спосіб: ряд. 06 = (1 х (ряд. 05 : 2)). Роботодавці, у яких працює 15 і більше осіб, застосовують іншу формулу: ряд. 06 = (ряд. 03 - ряд. 02) х ряд. 05

* Зверніть увагу: в п. 3.4 Інструкції № 42 прописані правила округлення, що застосовуються при розрахунку показників рядків 01, 02, 03 «інвалідного» звіту. Так, якщо при обчисленні СКШП виникає дробове число, його необхідно округлити до цілого (якщо після коми число 5 і більше, то воно округляється у бік збільшення).
** Інструкція № 42 не містить вказівок як округляти дані цього рядка. На практиці відділення Фонду інвалідів вимагають вказувати фонд оплати праці штатних працівників у тисячах гривень з одним знаком після коми. Наприклад, якщо фонд оплати праці всіх штатних працівників за рік становив 452378,89 грн., у рядку 04 роботодавець повинен проставити «452,4». *** Інструкція № 42 не містить вказівок як округляти дані цього рядка. На практиці відділення Фонду інвалідів вимагають відображати цей показник у гривнях із двома знаками після коми. Наприклад, показник рядка 01 дорівнює 18 осіб, показник рядка 04 — 452,4 тис. грн., отже, у рядку 05 роботодавець вкаже «25133,33» ((452,4
х 1000) : 18).
**** Санкції сплачуються роботодавцями у строк до 15 квітня року, наступного за звітним (за 2013 рік — до 15 квітня 2014 року). У разі несвоєчасної сплати адміністративно-господарських санкцій нараховується пеня виходячи з 120 % річних облікової ставки НБУ, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь строк її існування (ст. 20 Закону № 875).

 

Порядок заповнення роботодавцями «інвалідного» звіту розглянемо на конкретному числовому прикладі.

Приклад 1. Протягом 2013 року кількість найманих працівників підприємства змінилася з 50 до 85 осіб. Наведемо в таблиці розраховані СКШП облікового складу за кожен місяць 2013 року.

 

Показник

Місяці 2013 року

січень

лютий

березень

квітень

травень

червень

липень

серпень

вересень

жовтень

листопад

грудень

СКШП

50

50

60

60

60

70

70

70

85

85

85

85

СКШП інвалідів

1

1

3

3

3

4

4

4

4

 

СКШП за 2013 рік (рядок 01 звіту) по підприємству становитиме:

(50 + 50 + 60 + 60 + 60 + 70 + 70 + 70 + 85 + 85 + 85 + 85) : 12 = 69,17 ≈ 69 (осіб).

СКШП інвалідів за 2013 рік (рядок 02 звіту):

(1 + 1 + 3 + 3 + 3 + 4 + 4 + 4 + 4) : 12 = 2,25 ≈ 2 (особи).

Визначимо виконання нормативу з працевлаштування інвалідів (рядок 03 звіту):

69 х 4 : 100 = 2,76 ≈ 3 (особи).

Виходить, що підприємство мало працевлаштувати у 2013 році 3 інвалідів, проте фактично були працевлаштовані тільки 2 інваліди.

Здійснимо розрахунок суми АГС, які повинне сплатити підприємство, що не виконало «інвалідний» норматив.

Припустимо, що річний фонд оплати праці штатних працівників (рядок 04 звіту) становив 2898,3 тис. грн.

Визначимо середньорічну заробітну плату штатного працівника (рядок 05 звіту):

2898,3 х 1000 : 69 = 42004,35 (грн.).

Розрахуємо суму адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів (рядок 06 звіту):

(3 - 2) х 42004,35 = 42004,35 (грн.)

Документи, що подаються до Фонду інвалідів разом зі звітом

Разом зі Звітом до Фонду інвалідів слід подавати:

— роботодавцям, які повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів, а також іншим неприбутковим організаціям — копію рішення про внесення до Реєстру неприбуткових установ та організацій (п. 2 Порядку подання Звіту). Якщо звіт подаєте особисто, разом із копією рішення пред’являєте його оригінал. Якщо звіт надсилаєте поштою, копію рішення доведеться посвідчити нотаріально;

— роботодавцям, у яких порівняно з раніше поданими даними змінилася кількість відокремлених підрозділів, — Перелік підприємств, що ввійшли до складу господарського об’єднання, та/або відокремлених підрозділів роботодавця за формою додатка до Інструкції № 42 (далі — Перелік підприємств));

— господарським об’єднанням, створеним згідно зі ст. 19 Закону № 875, — окремі Звіти об’єднання та підприємств, що входять до нього; Перелік підприємств та інші документи, перелічені в абзаці п’ятому п. 3 Порядку подання Звіту.

Також не зайвим буде прихопити із собою копію статистичного звіту за формою № 1-ПВ термінова-місячна «Звіт з праці» за січень — грудень звітного року. Як правило, на місцях відділення Фонду інвалідів просять пред’являти її під час подання «інвалідного» звіту.

Відповідальність

Законодавець передбачив можливість притягнення до адміністративної відповідальності за:

1) невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів;

2) неподання Фонду інвалідів звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів.

Таку відповідальність установлено в ч. 2 ст. 1881 КпАП. Це штраф у розмірі від 10 до 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 170 до 340 грн.).

Зазначені вище порушення можуть бути виявлені під час перевірки фахівцями Державної інспекції України з питань праці (далі — Держпраці), які складають протокол про адміністративне правопорушення (лист Фонду інвалідів від 24.05.2013 р. № 1/3-59/68 див. на с. 19).

Рішення про накладення адміністративного штрафу на винних осіб підприємства за ст. 1881 КпАП виноситься судом.

Причому за невиконання «інвалідного» нормативу штраф накладається на посадову особу (фізичну особу, що використовує найману працю), яка має право укладати та розривати трудові договори з працівниками. А от за неподання звіту про працевлаштування інвалідів адмінштраф «світить» посадовим особам, зобов’язаним подавати такий звіт (див. лист Фонду інвалідів від 27.04.2010 р. № 1/6-69/03-01).

І ще один важливий момент. Адмінштраф за невиконання «інвалідного» нормативу має накладатися тільки в тому випадку, якщо норматив не було виконано та АГС за невиконання нормативу не було сплачено або сплачено з порушенням строків, установлених ст. 20 Закону № 875. А от якщо норматив виконано не було, але роботодавець своєчасно сплатив АГС, штраф за ст. 1881 КпАП накладатися не повинен. У цьому випадку вважається, що такий роботодавець виконав вимоги ст. 20 Закону № 875.

Отже, що таке «інвалідний» норматив, чому він дорівнює, як заповнити звіт про зайнятість і праце­влаштування інвалідів та в які строки його подати, ми з вами з’ясували. Залишається на завершення побажати, щоб усі нормативи, які встановлюють наші дбайливі законодавці, не були для вас занадто обтяжливими.

 

висновки


img 1
 
 
  • Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів подають до Фонду інвалідів ті роботодавці, в яких показник СКШП облікового складу за рік становив 8 і більше осіб.

  • Неподання до Фонду інвалідів звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів загрожує посадовим особам підприємства, які зобов’язані подавати такий звіт, адмінштрафом у розмірі від 170 до 340 грн.

 

Документи статті

  1. КпАП — Кодекс України про адміністративні правопорушення від 07.12.84 р. № 8073-X.

  2. Закон № 875 — Закон України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.91 р. № 875-XII.

  3. Порядок подання Звіту — Порядок подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затверджений постановою КМУ від 31.01.2007 р. № 70.

  4. Порядок реєстрації — Порядок реєстрації підприємств, установ, організацій та фізичних осіб, що використовують найману працю, затверджений постановою КМУ від 31.01.2007 р. № 70.

  5. Інструкція № 42 — Інструкція щодо заповнення форми звітності № 10-ПI (річна) «Звіт про зайнятість і праце­влаштування інвалідів», затверджена наказом Мінпраці України від 10.02.2007 р. № 42.

  6. Інструкція № 286 — Інструкція зі статистики кількості працівників, затверджена наказом Держкомстату України від 28.09.2005 р. № 286.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі