Відповідно до статей 11 та 47 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності
ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Затвердити Тимчасовий порядок повернення коштів, що перераховані на рахунок робочого органу Фонду як часткова сплата за санаторно-курортну путівку, що додається.
…
3. Ця постанова набирає чинності з дня офіційного опублікування і діє до 31 грудня 2014 року.
Голова правління Д. Ю. Третьяков
Затверджено постановою правління
Фонду соціального страхування
з тимчасової втрати працездатності
від 30.05.2014 р. № 19
Зареєстровано в Міністерстві юстиції України
24 червня 2014 р. за № 688/25465
Тимчасовий порядок повернення коштів, що перераховані на рахунок робочого органу Фонду як часткова оплата за санаторно-курортну путівку
1. Цей Тимчасовий порядок визначає умови повернення коштів, що перераховані на рахунок робочого органу Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі — Фонд) як часткова оплата вартості путівки відповідно до пункту 4.13 розділу IV Порядку отримання застрахованими особами і членами їх сімей санаторно-курортного лікування, що сплачується за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого постановою правління Фонду від 25 лютого 2009 року № 12, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 14 квітня 2009 року за № 339/16355 (далі — Порядок № 12).
2. У цьому Тимчасовому порядку терміни вживаються у значеннях, наведених у Законі України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» та Порядку № 12.
3. Дія цього Тимчасового порядку поширюється на випадки, що стосуються неможливості отримання або отримання не в повному обсязі застрахованими особами (добровільно застрахованими особами) і членами їх сімей (далі — застрахована особа) послуг із санаторно-курортного лікування у період з 01 березня 2014 року в санаторно-курортних закладах, розташованих на території Автономної Республіки Крим, з причини відмови надання зазначених послуг санаторно-курортними закладами.
4. Повернення коштів часткової оплати вартості путівки, яка повністю або частково не була використана застрахованою особою, здійснюється районною, міжрайонною, міською виконавчою дирекцією відділення Фонду повністю або у пропорційних розмірах за фактично ненадані послуги із санаторно-курортного лікування в санаторно-курортному закладі.
5. Повернення часткової оплати вартості путівки проводиться на підставі таких документів, наданих страхувальником:
заяви застрахованої особи із зазначенням причин щодо неможливості використання путівки (повністю або частково) протягом терміну її дії в санаторно-курортному закладі;
звернення страхувальника за підписом керівника, головного бухгалтера та голови (уповноваженого) комісії із соціального страхування підприємства, установи, організації із загальнообов’язкового державного соціального страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням (далі — комісія (уповноважений) із соціального страхування);
копії заповненого зворотного талона до путівки або довідки про факт перебування в санаторно-курортному закладі із зазначенням прізвища, імені, по батькові застрахованої особи і члена її сім’ї, фактичного строку перебування, що завірені підписом керівника та скріплені печаткою санаторно-курортного закладу (надається у разі отримання санаторно-курортного лікування);
копії квитанції до прибуткового касового ордеру про сплату застрахованою особою часткової вартості путівки на рахунок робочого органу Фонду або платіжного доручення про перерахування часткової вартості путівки на рахунок робочого органу Фонду.
6. Районна, міжрайонна, міська виконавча дирекція відділення Фонду надсилає звернення до виконавчої дирекції відділення Фонду, яка у свою чергу звертається до Виконавчої дирекції Фонду про повернення коштів, що перераховані як часткова оплата вартості путівки.
7. У разі неможливості використання застрахованою особою путівки протягом усього строку надання послуг із санаторно-курортного лікування страхувальник повертає її районній, міжрайонній, міській виконавчій дирекції відділення Фонду.
У такому випадку комісія (уповноважений) із соціального страхування може приймати рішення про виділення застрахованій особі протягом календарного року путівки до іншого санаторно-курортного закладу в порядку та на умовах, визначених Порядком № 12.
Начальник управління
з питань надання соціальних послуг
Т. В. Антоненко
коментар редакції
Путівки від соцстраху: що нового?
Літо в самому розпалі! Працівники активно обговорюють майбутні відпустки, а точніше, місце їх проведення. Комусь до вподоби закордонні готелі із системою «all inclusive» чи вітчизняні морські курорти, а хтось мріє про гори та походи. Але є працівники, яким вкрай необхідно не тільки відпочити, але й оздоровитися. Як це зробити при мінімумі затрат? Один з варіантів — санаторно-курортне лікування, частково оплачене Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі — ФТВП).
Ви вже, напевно, встигли ознайомитися зі статтею щодо надання соцстрахівської путівки? Якщо ні, то мерщій читайте її (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2014, № 50, с. 23), а потім повертайтеся знов до цього коментаря…
Мабуть, хтось з ваших працівників уже встиг скористатися такими «бонусами» від ФТВП. Для інших їх отримання ще попереду. Й тут як сніг на голову — зміни до механізму надання соцстрахівських путівок, а саме до Порядку отримання застрахованими особами і членами їх сімей санаторно-курортного лікування, що сплачується за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого постановою правління ФТВП від 25.02.2009 р. № 12 (далі — Порядок № 12). Зауважте: постанова, що коментується (див. с. 6) та якою внесено зміни до Порядку № 12, набрала чинності 11.07.2014 р.
Без паніки! Усі зміни, про які варто знати, ми з вами зараз розглянемо. Але забігаючи наперед відзначимо, що не такі вже вони й страшні.
Форми для отримання путівки. У пп. 1.2 та 4.1 Порядку № 12 виправлені нормативно-правові акти, якими затверджені типові форми для отримання путівки. Це стосується форми № 076/о «Санаторно-курортна картка для дітей віком 0 — 17 років включно» та форми № 070/о «Довідка для одержання путівки на санаторно-курортне лікування». Пов’язані такі зміни із приведенням згаданих пунктів у відповідність до чинної нормативки.
Рішення про виділення путівки. Рішення про виділення путівки застрахованій особі приймає комісія (уповноважений) із соціального страхування, утворена на підприємстві. Для добровільно застрахованої особи (про засади добровільного страхування читайте у одному з найближчих наших номерів) таке рішення приймає директор районної, міжрайонної, міської виконавчої дирекції відділення ФТВП. Останнє прямо прописано у доповненому п. 4.1 Порядку № 12.
Ви помітили, що у Порядку № 12 при прийнятті рішення про виділення путівки фігурували комісія (уповноважений) із соціального страхування лише юридичних осіб — підприємств, установ та організацій? При цьому про фізичних осіб — роботодавців не сказано ні слова. Постановою, що коментується, така «несправедливість» ліквідована. Тепер про них йдеться у п. 4.2 Порядку № 12. Такі корективи призвели до оновлення довідки, наведеної у додатку 4 до Порядку № 12 (її ми публікуємо сьогодні для зручності наших читачів).
Чи означає це, що до 11.07.2014 р. працівники, які уклали трудові договори із фізичними особами (підприємцями, такими, що забезпечують себе роботою самостійно), не мали право на путівку від ФТВП? Ні, вони як застраховані особи й до вказаної дати були претендентами на соцстрахівські путівки. Річ у тім, що усі застраховані особи можуть отримати таку послугу від ФТВП незалежно від виду роботодавця, тобто юридична чи фізична він особа (ст. 47 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001 р. № 2240-III).
Поглянемо ще на одне уточнення, внесене до п. 4.2 Порядку № 12. Ним передбачено: особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та віднесені до категорії 1, соцстрахівську путівку надають без оформлення відпустки (на цей період їм оформлюють лікарняний). Щодо правил надання «чорнобильських» відпусток читайте «Податки та бухгалтерський облік», 2014, № 44, с. 32.
Поділ путівок. Соцстрахівську путівку для санаторно-курортного лікування дозволено ділити лише у випадках, визначених п. 4.11 Порядку № 12. Згадана норма містить й обмеження з цього приводу. Одне з них обновили.
Так, забороняється ділити путівки для санаторно-курортного лікування:
— дитини та дорослого — на лікування двох дорослих;
— двох дітей та дорослого — на лікування двох дорослих та дитини.
Як бачимо, тепер немає згадки про «супровід». Це пояснюється тим, що дорослий фактично не тільки супроводжує, а й проходить лікування. Адже для отримання такої путівки він надає довідку за формою № 070/о. Відповідні зміни внесені й до додатку 1 до Порядку № 12.
Варіанти внесення коштів для часткової оплати вартості путівки. Застрахована особа оплачує частину вартості путівки. Як це здійснити? До недавнього часу п. 4.13 Порядку № 12 пропонував працівнику два способи внесення часткової вартості оплати до санаторію: (1) оплатити через банк; (2) внести гроші до каси підприємства — основного місця роботи застрахованої особи. З 11.07.2014 р. до них додався ще один: працівник може внести часткову оплату вартості путівки на поточний рахунок страхувальника, тобто підприємства за основним місцем роботи. Другий та новий способи передбачають, що кошти безпосередньо ФТВП перерахує саме роботодавець протягом трьох банківських днів після їх отримання. Важливо! Майте на увазі, що застрахована особа або страхувальник обов’язково вказують у призначенні платежу номер путівки, за яку здійснюють часткову оплату.
Повернення коштів за невикористану путівку. Застрахована особа внесла часткову оплату за путівку до ФТВП, але так нею й не скористалася. Шкода! Проте пам’ятайте, що ФТВП повертає кошти у такому випадку. Для їх отримання працівнику доведеться побігати, щоб зібрати відповідний пакет документів (п. 4.13 Порядку № 12).
До внесення останніх змін до Порядку № 12 працівник міг повернути свої гроші за нездійснене санаторно-курортне лікування у разі, якщо він повністю не скористався путівкою. Але з 11.07.2014 р. повернути кошти можна навіть при частковому використанні путівки. Майте на увазі, що при частковому використанні путівки ФТВП повертає кошти застрахованій особі у пропорційних розмірах за фактично ненадані послуги.
Документи, необхідні для такого повернення, такі ж самі, як і для повернення коштів за повністю невикористану путівку. Єдина відмінність — необхідно підтвердити не факт повернення путівки, а факт її часткового використання. Наприклад, таким підтвердженням можуть бути дати перебування у санаторно-курортному закладі, які вказують у зворотному талоні або довідці.
Подбав ФВПТ і про ситуацію, коли працівник оплатив соцстрахівську путівку до кримської здравниці, але так нею й не скористався через відмову санаторно-курортного закладу в наданні йому послуг. Тимчасовий порядок повернення коштів, що перераховані на рахунок робочого органу Фонду як часткова оплата за санаторно-курортну путівку, затверджено постановою правління ФТВП від 30.05.2014 р. № 19 (далі — Тимчасовий порядок; див. на с. 9). Він діє з 15.07.2014 р. по 31.12.2014 р.
Як і у загальному випадку, застрахована особа може повернути гроші, якщо не скористалася путівкою повністю або скористалася нею частково. Необхідні для цього документи вказані у п. 5 Тимчасового порядку. Увага: необхідні документи до відповідного відділення ФТВП надає страхувальник, тобто роботодавець.
Важливо! Тимчасовий порядок допускає, що замість невикористаної путівки до кримського санаторно-курортного закладу працівник може отримати путівку до іншої здравниці України.
Печатка підприємства на путівці. Зверніть увагу на зміни до п. 4.16 Порядку № 12. Тепер при видачі соцстрахівської путівки печатку ставлять лише за її наявності. Скоріше за все, це пов’язано із з визначенням фізичних осіб — роботодавців серед страхувальників, через яких надаються соцстрахівські путівки. Однак треба мати на увазі, що невдовзі (цієї осені) очікується набуття чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення порядку відкриття бізнесу» від 15.04.2014 р. № 1206-VII (читайте про нього «Податки та бухгалтерський облік», 2014, № 40, с. 16). Ним буде скасовано обов’язковість використання печаток у більшості сфер господарської діяльності, у тому числі й юридичними особами.
А поки що зазначимо, що прописати слова «за наявності» в інших пунктах, де також прописане обов’язкове застосування печатки підприємства, ФТВП забув. Зауважимо, що про наявність печатки згадується у пп. 3.3 та 4.18 Порядку № 12, її відбиток вимагають й на оновленій формі довідки, наведеній у додатку 4 до Порядку № 12. Сподіваємося, що ФТВП виправить таку нестиковку найближчим часом. А якщо навіть він цього й не встигне зробити, все одно згаданий Закон, що має більшу юридичну силу, розставить все на свої місця.
Людмила Бєлєвцова, експерт з питань оплати праці