Виправляємо авансові внески
Якщо підприємство має річний дохід понад 10 млн грн., то воно як великий «щасливчик» має сплачувати авансові внески з податку на прибуток. Що робити, якщо при декларуванні податкових зобов’язань за минулий рік їх суму було визначено неправильно? Як виправити таку помилку, адже через неї виявилася неправильно розрахованою і сума щомісячних «прибуткових» авансів? Про це прямо зараз.
Наталія Дзюба, Тетяна Войтенко, податкові експерти
Коли виправляємо?
Платники податків, у яких розмір доходів (показник рядка 01*) у декларації з податку на прибуток за минулий рік перевищив 10 млн грн., повинні щомісячно сплачувати авансові внески з цього податку.
* Про те, що величину доходу визначають, орієнтуючись на цей показник, див. запитання 1 УПК № 1171.
Не сплачують і не декларують авансові внески:
1) новостворені підприємства;
2) сільгоспвиробники (згідно зі ст. 155 ПКУ до них належать підприємства, дохід яких від продажу сільськогосподарської продукції власного виробництва за попередній звітний (податковий) рік перевищує 50 % загальної суми доходу);
3) неприбуткові установи та організації;
4) платники, які за підсумками I кварталу не отримали прибуток або отримали збиток і згідно з абзацом дев’ятим п. 57.1 ПКУ перейшли на щоквартальне подання декларації з податку на прибуток (у II — IV кварталах припиняють сплату авансових внесків);
5) платники, які за підсумками звітного року не отримали прибуток або отримали збиток (тобто не мали базового показника для розрахунку щомісячних авансових внесків). Далі, отримавши за підсумками I кварталу прибуток, вони зобов’язані подати декларації з податку на прибуток за перше півріччя, три квартали та за рік для подальшого щоквартального нарахування і сплати податкових зобов’язань із податку на прибуток (абзац десятий п. 57.1 ПКУ).
Велетні у складі річної декларації подають розрахунок щомісячних авансових внесків, які повинні сплачуватися в наступні дванадцять місяців (з березня поточного року по лютий наступного).
Сума авансових внесків визначається на підставі річної суми податкового зобов’язання
Точніше база для розрахунку авансових внесків повинна визначатися:
— за підсумками 2012 року — як сума рядків 14 і 20 декларації (див. алгоритм розрахунку до рядка 33 декларації, затвердженої наказом № 1213);
— за підсумками 2013 року — за формулою, наведеною в рядку 23 декларації, затвердженої наказом № 872: (рядок 10 + рядок 11 + рядок 12 декларації - рядок 13.1 - рядок 13.2 - рядок 13.6 додатка ЗП) : 12.
Якщо ви самостійно виявили помилку в показниках, задіяних у базі для розрахунку авансів, не сумнівайтеся, ваші авансові внески, які вам потрібно буде сплатити (або вже сплачені вами) з березня по лютий, також розраховані неправильно.
Адже виправлення (збільшення/зменшення) податкових зобов’язань річної декларації відповідно змінить (збільшить/зменшить) суми авансових внесків за всі періоди їх нарахування.
Зауважимо, що виправити авансові внески доведеться й у разі, коли помилки при розрахунку податкових зобов’язань були виявлені під час проведення перевірки річної декларації з податку на прибуток (див. відповідь на запитання 15 УПК № 698, а також консультацію, розміщену в підкатегорії 102.33 БЗ). Як уточнити авансові внески після перевірки, детально дивіться в газеті «Податки та бухгалтерський облік», 2014, № 44, с. 23.
Майте на увазі! Згідно з абзацом одинадцятим п. 57.1 ПКУ сума нарахованого авансового внеску (з рядка 34 декларації за 2012 рік або з рядка 23 декларації за 2013 рік) є узгодженою сумою грошового зобов’язання (п. 54.1 ПКУ). І щомісячно у граничний строк сплати автоматично нараховуватиметься в картці особового рахунка.
Виправлення помилки, пов’язаної з неправильним визначенням податкових зобов’язань за підсумками року, та, як наслідок, авансових внесків із податку на прибуток, краще не ігнорувати. Адже їх переплата може вдарити по кишені підприємства зайвим марнотратством, а заниження — санкціями.
Підприємство повинне дотримуватись умов п. 57.1 ПКУ — сума авансу має бути не менше 1/12 річної суми податку на прибуток. І якщо контролюючі органи виявлять заниження, то, крім необхідності сплати власне суми заниження податкового зобов’язання з авансових внесків, можна отримати штраф у розмірі 25 % суми самостійно визначеного контролюючим органом податкового зобов’язання (п. 123.1 ПКУ). При повторному такому порушенні протягом 1095 днів сума штрафу становитиме вже 50 % суми нарахованого податкового зобов’язання.
Крім того, у будь-якому разі за помилку, виявлену контролюючим органом, керівника підприємства і головного бухгалтера може бути притягнуто до адмінвідповідальності у вигляді штрафу в розмірі від 5 до 10 нмдг (при повторному порушенні протягом року — від 10 до 15 нмдг) (ст. 1631 КпАП).
Як виправляємо?
Найбільш виграшний у всіх відношеннях спосіб виправитися — подати уточнюючу декларацію (далі — УД). Цей спосіб дозволить «миттєво» вивести правильні суми авансових внесків за березень — лютий. Тому для виправлення авансових внесків, а тим більше при їх заниженні радимо користуватися тільки ним.
Виявивши помилку, що спричинила завищення/заниження податкових зобов’язань у декларації за рік, підприємство повинне подати УД, у якій одночасно уточнити:
— податкові зобов’язання (заповнивши рядки 24, 26 — 28 УД);
— суму авансових внесків за рядку 23 (заповнивши рядки 34, 36 — 38 УД). На такому порядку виправлення наполягають і податківці (див. підкатегорію 102.30.03 БЗ). Адже оновлена декларація розроблена саме з урахуванням того, щоб одразу вмістити виправлення таких «пов’язаних» між собою помилок.
Порядок виправлення
Тепер послідовно розглянемо порядок заповнення УД при самостійному виправленні авансових внесків.
Уточнююча декларація заповнюється на базі звичайної (звітної) форми декларації. У ній потрібно лише проставити позначку «Х» у комірці напроти рядка «Уточнююча» в полі 1 вступної частини декларації, у полях 2 і 3 — зазначити період, що «виправляється». Додаток ВП не заповнюємо.
Крок 1. Заповнюємо основну частину УД. Рядки 01 — 22 УД за помилковий період заповнити потрібно так, ніби в ньому не було допущено помилки. Тобто в усіх рядках потрібно навести правильні (виправлені) значення доходів, витрат, об’єкта оподаткування та податку на прибуток.
До рядків, до яких передбачене подання додатків, не забудьте правильно заповнити й «уточнюючі» додатки (з позначкою в полі «Уточнююча»).
Не зупиняючись на порядку уточнення податкового зобов’язання і заповнення рядків 24, 26 — 28 УД (детально див. на с. 14 цього номера), одразу перейдемо до рядків для уточнення авансових внесків.
Крок 2. Визначаємо правильну суму авансового внеску, що підлягає сплаті. На цьому етапі слід правильно розрахувати суму авансового внеску та зазначити її в рядку 23 УД. Зверніть увагу! В описі рядка 23 декларації зазначена «оновлена» розрахункова формула для авансових внесків. Але!
Виправляючи помилки минулих періодів, для уточнення суми авансових внесків правильніше використовувати алгоритм (формулу) розрахунку, що діяв на момент допущення помилки.
Тобто, якщо ви виправляєте помилку в декларації за 2012 рік, для правильного розрахунку авансових внесків за рядком 23 відступаємо від зазначеного в ній алгоритму і беремо правильні (уточнені) показники рядка 14 і 20 УД. Їх суму ділимо на 12 і записуємо до рядка 23 УД. Але для того, щоб у податківців не виникли зайві запитання, до розрахунку суми за цим рядком (адже оновлена декларація містить зовсім інший алгоритм її розрахунку) радимо додати до УД пояснення своїх дій.
Якщо ж ви виправляєте помилки в декларації за 2013 рік, тоді правильну суму авансового внеску для рядка 23 УД розраховуйте за зазначеною в ньому формулі.
Крок 3. Визначаємо суму недоплати/переплати з авансових внесків (заповнюємо рядки 34, 36 — 38 УД). Для цього від показника рядка 23 УД потрібно відняти:
— якщо помилилися в декларації за 2013 рік — помилковий показник із рядка 23 такої декларації;
— якщо помилилися в декларації за 2012 рік — помилковий показник із рядка 34.
Авансові внески, строки сплати яких на дату уточнення не настали, у розрахунку недоплати/переплати участі не беруть
Отриману суму недоплати/переплати помножуємо тільки на кількість місяців, аванси за які на дату подання УД уже сплачені. Наводимо недоплату в рядку 34 УД. Пеню і самоштраф (3 %) записуємо до рядків 36 і 38 УД відповідно.
Якщо переплата — заповнюється тільки рядок 37 УД.
Крок 4. Заповнюємо в УД таблицю «Дванадцятимісячний період для сплати авансових внесків». Ця таблиця заповнюється тільки в разі виправлення сум авансових внесків. До цієї таблиці є виноска (14), в якій зазначено, що в рядку 1 ставиться позначка «+» напроти місяця(ів), авансові внески за яким(ми) уточнюються (виправляються помилки); у рядку 2 — сума до і після уточнення (виправлення помилок) щомісячно.
Як же все-таки заповнити цю таблицю, податківці розтлумачили в листі від 07.03.2014 р. № 5699/7/99-99-19-03-01-17 // «Податки та бухгалтерський облік», 2014, № 30, с. 8, а також у консультації, розміщеній у підкатегорії 102.30.03 БЗ. У рядку 1 у клітинках напроти місяців, строк сплати авансових внесків за які ще не настав, ставимо позначку «+». А в рядку 2:
— у клітинках напроти місяців, за які сплачені авансові внески проставляємо фактично сплачені суми;
— у клітинках напроти місяців, строк сплати за які не настав, проставляємо правильні суми.
Не забудьте! Сплатити донараховану суму податкових зобов’язань з авансових внесків (суму з рядка 34 УД) і самоштраф потрібно до подання УД (п.п. «а» п. 50.1 ПКУ). До подання УД необхідно сплатити і пеню (див. роз’яснення Міндоходів від 16.05.2014 р.). Далі розглянемо обидва наслідки виправлення авансових внесків. Почнемо із заниження.
Якщо суму авансу занижено
Розглянемо механізм виправлення на прикладі.
Приклад 1. У червні 2014 року підприємство виявило помилку в декларації з податку на прибуток за 2013 рік: у рядку 01 декларації підприємство помилково не врахувало дохід від реалізації товару в сумі 120000 грн. За підсумками року підприємство в рядку 14 задекларувало 46800 грн. (при тому, що показник рядка 11 дорівнює рядку 14). Хоча повинне було задекларувати 69600 грн. Відповідно, замість 3900 грн. задекларованого авансу рядок 23 декларації за 2013 рік мав містити суму 5800 грн. Уточнююча декларація подана 5 червня 2014 року, за день до її подання були сплачені штраф і пеня. Облікова ставка НБУ на день заниження — 6,5 %, а з 15.04.2014 р. — 9,5 % (постанова НБУ від 14.04.2014 р. № 212).
Підприємство, потрапивши до категорії платників авансових внесків, повинне було нарахувати їх і вчасно сплатити. Проте помилку виявлено, коли строки сплати авансів за березень (граничний термін сплати за який 28.03.2014 р.), квітень (30.04.2014 р.) і травень (30.05.2014 р.) пропущені. Відповідно, суми авансу за ці періоди були занижені.
Заповнивши правильно основну частину УД, наводимо в рядку 23 розраховану суму авансового внеску — 5800 грн.
Збільшення авансових внесків, строки сплати яких настали до подання уточнюючої декларації, слід відобразити в рядку 34. Для цього суму недоплати (у цьому випадку це різниця між авансовим внеском із рядка 23 УД і рядка 23 помилкової декларації) збільшуємо втричі (було 3 місяці простроченої сплати): 1900 грн. х 3 міс. = 5700 грн.
Заниження задекларованих сум авансових внесків за червень 2014 року — лютий 2015 року до недоплати не призведе, оскільки строк їх сплати ще не настав. Відповідно, ані «самоштраф», ані пеня на них не нараховуватимуться.
Штраф за авансовими внесками (рядок 38 УД) розраховується виходячи із суми недоплати: 5700 грн. х 3 % = 171 грн.
Зверніть увагу! Пеню за авансами слід розрахувати за кожною сумою недоплати авансу по дату її сплати. Потім скласти отримані результати і записати до рядка 36 УД. Розрахуємо пеню:
— за березень (граничний строк сплати авансу — 28.03.2014 р.). Пеня розраховується за період з 29.03.2014 р. по 04.06.2014 р. (включно) по 14.04.2014 р. (включно) — 68 днів прострочення за обліковою ставкою НБУ 6,5 %. З урахуванням наведених вище даних сума пені становитиме:
(1900 грн. : 365 дн. х 68 дн. х 0,065 х 1,2) = 27,61 грн.;
— за квітень (граничний строк сплати авансу — 30.04.2014 р.). Пеня розраховується за період з 01.05.2014 р. по 04.06.2014 р. (включно) — 35 днів прострочення за обліковою ставкою 9,5 %. З урахуванням наведених вище даних сума пені становитиме:
1900 грн. : 365 дн. х 35 дн. х 0,095 х 1,2 = 20,77 грн.;
— за травень (граничний строк сплати авансу — 30.05.2014 р.). Пеня розраховується за період з 31.05.2014 р. по 04.06.2014 р. (включно) — 5 днів прострочення за обліковою ставкою 9,5 %. З урахуванням наведених вище даних сума пені становитиме:
1900 грн. : 365 дн. х 5 дн. х 0,095 х 1,2 = 2,97 грн.
Загальна сума пені за авансами, яку слід показати в рядку 36 УД: 27,61 грн. + 20,77 грн. + 2,97 грн. = 51,35 грн. або 51 грн.
До картки особового рахунка стосовно авансів з УД потраплять показники:
— рядка 34 за місяці, строк сплати за які сплив на дату подання УД (березень, квітень, травень 2014 року) — 5700 грн.;
— рядка 23 за інші місяці (строк сплати на дату подання УД не закінчився) — по 5800 грн. за місяць;
— рядка 36 — пеня у сумі 51 грн.;
— рядка 34 — штраф у сумі 171.
Після виправлення помилки платник податків повинен буде сплачувати в установлені строки авансові внески вже у відкоригованому (збільшеному) розмірі.
Таблиця 1. Фрагмент УД до декларації з податку на прибуток за 2013 рік
Показники | Код рядка | Сума |
1 | 2 | 3 |
… | ||
Авансовий внесок ((рядок 10 + рядок 11 + рядок 12 Податкової декларації з податку на прибуток підприємства - рядок 13.1 - рядок 13.2 - рядок 13.6 додатка ЗП до рядка 13 Податкової декларації з податку на прибуток підприємства)/12), що підлягатиме сплаті щомісячно | 23 | 5800 |
Самостійне виправлення помилок12 | ||
Збільшення податкового зобов’язання звітного (податкового) періоду, що уточнюється (позитивне значення (рядок 16 - рядок 16 Податкової декларації з податку на прибуток підприємства, яка уточнюється) + позитивне значення (рядок 22 - рядок 22 Податкової декларації з податку на прибуток підприємства, яка уточнюється) або рядок 01 таблиці 2 додатка ВП до рядків 24 — 27, 29 — 32 та 34 — 37 Податкової декларації з податку на прибуток підприємства) | 24 | 22800 |
… | ||
Сума штрафу від недоплати при наданні уточнюючої Податкової декларації з податку на прибуток підприємства (рядок 24 х 3 %) | 25 | 684 |
Пеня, нарахована на виконання вимог підпункту 129.1.2 пункту 129.1 статті 129 глави 12 розділу II Податкового кодексу України (у разі виправлення помилки(ок) у складі звітної/звітної нової/консолідованої Податкової декларації з податку на прибуток підприємства (повинна дорівнювати рядку 03 таблиці 2 додатка ВП до рядків 24 - 27, 29 - 32 та 34 - 37 Податкової декларації з податку на прибуток підприємства) | 26 | 414* |
… | ||
Самостійне виправлення помилок по авансових внесках з податку на прибуток12 |
|
|
Збільшення податкового зобов’язання звітного (податкового) періоду, що уточнюється (позитивне значення (((рядок 23 х ___13) - (рядок 23 х ___13) Податкової декларації з податку на прибуток підприємства, яка уточнюється) або рядок 09 таблиці 2 додатка ВП до рядків 24 — 27, 29 — 32 та 34 — 37 Податкової декларації з податку на прибуток підприємства) | 34 | 5700 |
… | ||
Пеня, нарахована на виконання вимог підпункту 129.1.2 пункту 129.1 статті 129 глави 12 розділу II Податкового кодексу України (у разі виправлення помилки(ок) у складі звітної/звітної нової/консолідованої Податкової декларації з податку на прибуток підприємства повинна дорівнювати рядку 11 таблиці 2 додатка ВП до рядків 24 — 27, 29 — 32 та 34 — 37 Податкової декларації з податку на прибуток підприємства) | 36 | 51 |
… | ||
Сума штрафу від недоплати при наданні уточнюючої Податкової декларації з податку на прибуток підприємства (рядок 34 х 3 %) | 38 | 171 |
… |
* Сума пені: (22800 грн. : 365 дн. х 85 дн. х 0,065 х 1,2) = 414,15 грн. або 414 грн.
№ з/п | Дванадцятимісячний період для сплати авансових внесків14 | |||||||||||
2014 рік | 2015 рік | |||||||||||
березень | квітень | травень | червень | липень | серпень | вересень | жовтень | листопад | грудень | січень | лютий | |
1 | - | - | - | + | + | + | + | + | + | + | + | + |
2 | 3900 | 3900 | 3900 | 5800 | 5800 | 5800 | 5800 | 5800 | 5800 | 5800 | 5800 | 5800 |
Якщо суму авансу завищено
Такі дії не загрожують платнику податків будь-якими штрафними санкціями, встановленими ПКУ. Проте для підприємства надмірне перерахування до бюджету коштів протягом 12 місяців зовсім зайве, адже ці кошти воно цілком може використовувати, наприклад, на розвиток та організацію виробництва, поліпшення якості продукції тощо. Тому допущену помилку виправити однозначно варто.
Зауважимо, що після виправлення помилки переплата авансових внесків може бути зарахована:
1) у рахунок сплати майбутніх авансових платежів у наступних місяцях автоматично без подання заяви про подібне зарахування;
2) у рахунок сплати податку на прибуток за заявою. Адже для податку на прибуток і щомісячних авансів передбачено різні коди бюджетної класифікації та рахунки. А отже, по суті, податкове зобов’язання погашається за рахунок помилково та/або надміру сплачених сум з іншого податку (п. 87.1 ПКУ).
На це звертають увагу і податківці (див. лист Міндоходів від 24.04.2014 р. № 6599/6/99-99-19-03-02-15 // «Податки та бухгалтерський облік», 2014, № 42, с. 4, а також консультацію податківців, розміщену в підкатегорії 102.32 БЗ).
Розглянемо приклад.
Приклад 2. У червні 2014 року підприємство виявило помилку в декларації з податку на прибуток за 2013 рік: у рядку 01 декларації з податку на прибуток за 2013 рік була зазначена сума більше 10 млн грн., тому в рядку 23 була розрахована сума авансового внеску — 3500 грн., яку підприємство щомісячно сплачувало з березня 2014 року. Насправді торішній дохід не перевищує 10 млн грн. (у IV кварталі підприємство помилково врахувало у складі доходів зайві 80000 грн.). За підсумками року підприємство в рядку 11 задекларувало 42000 грн. Хоча повинне було задекларувати 26800 грн.
Виявивши зайву суму доходу, підприємство потрапляє до категорії платників із доходом до 10 млн грн., які сплачувати авансові внески не повинні. Проте помилку виявлено, коли аванси за березень (граничний термін сплати за який 28.03.2014 р.), квітень (30.04.2014 р.) і травень (30.05.2014 р.) сплачено. Щоб не сплачувати авансовий внесок ще і за червень 2014 року, подати УД до річної декларації за 2013 рік потрібно встигнути до граничної дати його сплати — 27.06.2014 р.
Заповнивши правильно основну частину УД та отримавши в рядку 01 суму менше 10 млн грн., рядок 23 не заповнюємо.
Зменшення авансових внесків, строки сплати яких настали до подання УД, слід відобразити в її рядку 37. Для цього суму переплати (у цьому випадку це вся сума авансового внеску з рядка 23 помилкової декларації за 2013 рік) збільшуємо втричі (були 3 місяці переплати): 3500 грн. х 3 міс. = 10500 грн.
Задекларовані суми авансових внесків за червень 2014 року — лютий 2015 року до переплати не належать, оскільки строк їх сплати ще не настав.
До картки особового рахунка з УД потраплять показники:
— рядка 37 за місяці, строк сплати за які сплив на дату подання УД (березень, квітень, травень 2014 року), — 10500 грн.;
— рядка 23 за інші місяці (строк сплати на дату подання УД не закінчився).
Оскільки рядок 23 УД порожній, після виправлення помилки сплачувати авансові внески підприємство не зобов’язане.
Таблиця 2. Фрагмент УД до декларації з податку на прибуток за 2013 рік
Показники | Код рядка | Сума |
1 | 2 | 3 |
… | ||
Авансовий внесок ((рядок 10 + рядок 11 + рядок 12 Податкової декларації з податку на прибуток підприємства - рядок 13.1 - рядок 13.2 - рядок 13.6 додатка ЗП до рядка 13 Податкової декларації з податку на прибуток підприємства)/12), що підлягатиме сплаті щомісячно | 23 | — |
Самостійне виправлення помилок12 | ||
Зменшення податкового зобов’язання звітного (податкового) періоду, що уточнюється (від’ємне значення (рядок 16 - рядок 16 Податкової декларації з податку на прибуток підприємства, яка уточнюється) + від’ємне значення (рядок 22 - рядок 22 Податкової декларації з податку на прибуток підприємства, яка уточнюється) або рядок 04 таблиці 2 додатка ВП до рядків 24 — 27, 29 — 32 та 34 — 37 Податкової декларації з податку на прибуток підприємства) | 27 | 15200 |
… | ||
Самостійне виправлення помилок по авансових внесках з податку на прибуток12 | ||
… | ||
Зменшення податкового зобов’язання звітного (податкового) періоду, що уточнюється (від’ємне значення (((рядок 23 х ___13) - (рядок 23 х ___13) Податкової декларації з податку на прибуток підприємства, яка уточнюється) або рядок 12 таблиці 2 додатка ВП до рядків 24 — 27, 29 — 32 та 34 — 37 Податкової декларації з податку на прибуток підприємства) | 37 | 10500 |
… |
№ з/п | Дванадцятимісячний період для сплати авансових внесків14 | |||||||||||
2014 рік | 2015 рік | |||||||||||
березень | квітень | травень | червень | липень | серпень | вересень | жовтень | листопад | грудень | січень | лютий | |
1 | - | - | - | + | + | + | + | + | + | + | + | + |
2 | 3500 | 3500 | 3500 | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
Помилилися в авансових внесках: коли виправляти рядок 13.7
У декларації за який звітний період коригувати «зменшуючий» показник рядка 13.7 таблиці 1 додатка ЗП: за той період, коли було перекручено значення рядка 13 унаслідок допущення помилки, чи коли помилку було виявлено? Для відповіді на це запитання зробимо невеликий «екскурс» у норми ПКУ.
Так, сплата щомісячних авансових внесків із податку на прибуток — це обов’язок «річників». Для них базовим податковим (звітним) періодом є календарний рік. При цьому звітний податковий період починається з першого календарного дня податкового періоду і закінчується останнім календарним днем податкового періоду (п.п. 152.9.1 ПКУ). А от 12-місячний період для сплати авансових внесків визначається починаючи з березня поточного звітного року по лютий наступного року включно (п. 57.1 ПКУ).
При обчисленні податкового зобов’язання за звітний (податковий) рік, що відображається в рядку 14 декларації, сума нарахованого щомісячного авансового внеску зараховується у зменшення нарахованої суми податку на прибуток шляхом відображення в рядку 13.7 додатка ЗП і подальшого перенесення до рядка 13 зазначеної декларації. Причому в декларації за поточний звітний рік ураховуються нараховані авансові внески за період січень — грудень такого року. Подібного висновку дійшли і податківці, відповідаючи на запитання 11 УПК № 1171. У свою чергу, авансові внески, які припадають на січень — лютий наступного звітного року, враховуються в декларації, що подається за підсумками такого майбутнього року (див. підкатегорію 102.31 БЗ).
Тобто щодо зменшення нарахованого податку на суму щомісячних авансів діє правило: на який звітний рік припадає їх нарахування, за той і здійснюємо залік — уключаємо до рядка 13 декларації
Стосовно 2013 року податкове зобов’язання, яке було визначене «річниками» в декларації за 2013 рік, підлягало зменшенню на суму нарахованих авансових внесків за період січень — грудень 2013 року. Тобто сума зменшення складалася із двох частин: тих авансових внесків, які були нараховані (1) у січні та лютому 2013 року у розмірі 1/9 нарахованої до сплати суми податку за 9 місяців 2012 року, й (2) у березні — грудні 2013 року за підсумками декларування за 2012 рік.
Давайте припустимо, що підприємство виявило помилку, яка допущена при декларуванні податку на прибуток за підсумками 2012 року та вплинула на величину щомісячних авансових внесків, урахованих ним у декларації за 2013 рік. Оскільки величина щомісячних авансів, розрахованих за даними помилкової декларації за 2012 рік, «зіграла» у зменшення податкового зобов’язання в декларації за 2013 рік, то, на наше переконання, і сума їх уточнення повинна спричинити коригування останньої. Адже, як ми зазначили раніше, у декларації за поточний звітний рік (у випадку, що розглядається, — 2013) ураховуються нараховані авансові внески за січень — грудень такого року. Якраз розмір розрахованих за результатами декларування за 2012 рік авансових внесків склав «другу» частину суми зменшення, а саме нарахування за березень — грудень 2013 року. За таких обставин підприємство повинне подати УД не тільки за 2012 рік (де, власне, буде виправлена помилка), а й за 2013 рік (де буде підправлено значення рядка 13.7 додатка ЗП і, відповідно, рядка 13 самої декларації).
У принципі виправити помилку можна із застосуванням ПД, але така можливість з’явиться, нагадаємо, тільки у 2015 році, коли закінчиться граничний строк подання річної декларації за 2014 рік. Якщо вже згадали про декларацію за 2014 рік, уточнимо, що в ній потрібно буде відобразити вже відкоригований розмір авансового внеску з податку на прибуток, який повинен сплачуватися за січень — лютий 2014 року за результатами поданої УД за 2012 рік.
Висновок! Зменшення/збільшення значення рядка 13.7 додатка ЗП унаслідок допущення помилки здійснюємо шляхом уточнення показників декларації за той період, коли авансові внески «зіграли» у зменшення податкового зобов’язання з податку на прибуток.
Проілюструємо описану ситуацію на прикладі.
Приклад 3. У червні 2014 року підприємство-«річник» виявило помилку, допущену в декларації за 2012 рік: не враховано дохід від реалізації товарів у сумі 50000 грн. У результаті допущеної помилки податкові зобов’язання з податку на прибуток були занижені на 10500 грн. (50000 грн. х 21 % : 100 %). Зважаючи на те, що підприємство є платником щомісячних авансових внесків, їх величина також виявилася заниженою на 875 грн. за кожен місяць. Це спричинило перекручення даних рядка 13 декларації за 2013 рік, куди з рядка 13.7 додатка ЗП замість нарахованих за січень — грудень 2013 року авансових внесків у сумі 71250 грн. було перенесено 62500 грн. Тобто сума заниження становила 8750 грн. (нараховані аванси за березень — грудень 2013 року за підсумками декларування за 2012 рік: 875 грн. х 10 міс.). Із метою виправлення самовиявленої помилки підприємство подало дві УД — за 2012 і 2013 роки.
Як помилка позначилася на показниках відповідних декларації, показано в табл. 3.
Таблиця 3. Відображення виправлення даних рядка 13 декларації внаслідок уточнення значення рядка 13.7 додатка ЗП
Показники | Код рядка | За 2012 рік | За 2013 рік | ||||
дані помилкової декларації | сума уточнення | виправлені дані, відображені в УД | дані помилкової декларації | сума уточнення | виправлені дані, відображені в УД | ||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
Доходи, що враховуються при визначенні об’єкта оподаткування | 01 | 11080000 | +50000 | 11130000 | 12430000 | — | 12430000 |
Витрати, що враховуються при визначенні об’єкта оподаткування | 04 | 10780000 | — | 10780000 | 11970000 | — | 11970000 |
Об’єкт оподаткування від усіх видів діяльності | 07 | 300000 | +50000 | 350000 | 460000 | — | 460000 |
Податок на прибуток від діяльності, що не підлягає патентуванню (рядок 07 - рядок 08 - рядок 09 (при позитивному значенні) х 21 (19)* : 100) | 11 | 63000 | +10500 | 73500 | 87400 | — | 87400 |
Зменшення нарахованої суми податку | 13 ЗП | — | — | — | 62500 | +8750 | 71250 |
Податок на прибуток за звітний (податковий) період | 14 | 63000 | +10500 | 73500 | 24900 | -8750 | 16150 |
* Ставка податку на прибуток, установлена п. 10 підрозд. 4 розд. ХХ ПКУ, становить з 1 січня 2012 року по 31 грудня 2012 року включно — 21 %, а з 1 січня 2013 року по 31 грудня 2013 року включно — 19 % | |||||||
Розрахунок авансового внеску з податку на прибуток11 | |||||||
Авансовий внесок, що підлягатиме сплаті щомісячно | 23 | 5250 | +875 | 6125 | 7283 | — | 7283 |
Як бачимо, з одного боку, в 2013 році підприємство недоплатило авансові внески за березень — грудень 2013 року в сумі 8750 грн., а з іншого боку, за підсумками декларування за 2013 рік переплачено податок на прибуток у тій же сумі. Тож за результатами виправлення допущеної в декларації за 2012 рік помилки сплаті до бюджету замість 24900 грн. підлягають 16150 грн. У протилежній ситуації, коли внаслідок виправлення підприємством помилки виявиться, що авансові внески було переплачено, значення рядка 13 помилкової декларації, навпаки, буде завищене, а отже, виникне недоплата з податку на прибуток.
Зверніть увагу: повернути переплату з податку на прибуток або зарахувати її в рахунок сплати щомісячних авансових внесків можна на підставі відповідної заяви довільної форми (див. лист Міндоходів від 24.04.2014 р. № 6599/6/99-99-19-03-02-15).
Власне, подібний принцип відображення у зменшення податкових зобов’язань із податку на прибуток уточнених авансових внесків працює і для «квартальників»-десятимільйонників, які перейшли на квартальне декларування та встигли сплатити щомісячні аванси за січень — березень звітного року.
висновки | | |
|