Засновник ТОВ змінив прізвище: чи вносити зміни до статуту?

В обраному У обране
Друк
Смердов Віталій, податковий експерт
Податки & бухоблік Листопад, 2014/№ 88
Засновник нашого ТОВ вийшла заміж та змінила прізвище. Чи потрібно з цієї причини вносити зміни до статуту?

Ви, мабуть, пам’ятаєте, що статут товариства з обмеженою відповідальністю (далі — ТОВ) повинен містити відомості, зокрема, про склад засновників (ст. 4 Закону України «Про господарські товариства» від 19.09.91 р. № 1576-XII). Щоб зафіксувати цю інформацію, у ньому як мінімум зазначають П. І. Б. цих осіб. Оскільки прізвище засновника змінилося, відомості у статуті втратили актуальність. Отже, їх потрібно оновити. Причому нагадуємо, що вносити зміни до статуту мають право тільки загальні збори і тільки кваліфікованою більшістю — не менше 3/4 голосів (ч. 2 ст. 98, ч. 4 ст. 145 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 р. № 435-IV).

Але майте на увазі: одного лише внесення змін буде замало. Вам їх доведеться зареєструвати, тобто, інакше кажучи, включити до ЄДР (ч. 3 ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців» від 15.05.2003 р. № 755-IV, далі — Закон № 755). Тільки після цього вони набудуть офіційного статусу, вважатимуться достовірними, і ви зможете посилатися на них у спорах (ч. 1 ст. 18 Закону № 755). Як же їх зареєструвати?

Для цього вам потрібно подати* держреєстратору або надіслати поштою з описом вкладення пакет документів (ч. 1 ст. 29 Закону № 755):

1) реєстраційну картку за формою 3 (у редакції наказу Мін’юсту від 12.05.2014 р. № 749/5). У ній, зокрема, потрібно проставити відмітку в полі «Зміна відомостей про засновників, учасників юридичної особи». Зверніть увагу: якщо документи надсилають поштою, то підпис заявника в реєстраційній картці повинен засвідчити нотаріус** (ч. 2 ст. 8 Закону № 755);

2) примірник оригіналу (копію, нотаріально посвідчену копію) рішення про внесення змін до статуту. Як правило, ним буде протокол загальних зборів;

3) документ, що підтверджує правомочність прийнятого рішення. Ним може бути, зокрема, реєстр присутніх на загальних зборах (див. лист Держкомпідприємництва від 16.04.2010 р. № 4850). Як правило, він є додатком до протоколу загальних зборів;

4) оригінал чинного статуту (копію повідомлення про втрату статуту, опубліковану у спеціалізованому ЗМІ);

5) два примірники змін до статуту у вигляді окремих додатків або два примірники статуту в новій редакції. Причому майте на увазі: вони мають бути прошиті, пронумеровані і підписані учасниками/уповноваженими особами (ч. 5 ст. 8 Закону № 755);

6) документ, який підтверджує внесення реєстраційного збору (копія квитанції банку або платіжного доручення). Нагадаємо, його сума становитиме 51 грн.

* Якщо документи подає особа, яка згідно з ЄДР має право діяти від імені юрособи без довіреності (зокрема, директор), то вона повинна пред’явити держреєстратору паспорт. Якщо їх подає інша особа, то, крім паспорта, вона має пред’явити документ/нотаріально посвідчену копію документа, що підтверджує її повноваження (ч. 8 ст. 29 Закону № 755).

** Підпис особи, уповноваженої діяти від імені виконавчого органу, у реєстраційній картці має бути засвідчений посадовою особою. Що це за посадова особа, Закон не уточнює, але нею може бути, зокрема, нотаріус, директор, голова/член правління тощо (див. лист ДРСУ від 08.06.2011 р. № 19-7-25-11).

Тож документи подані. Що далі? А далі чекати. Якщо з документами все гаразд, то зареєструвати зміни повинні не пізніше 3 робочих днів із дати отримання держреєстратором зазначених документів. Причому держреєстратор повідомить про це, зокрема, і податківців (ч. 14 ст. 29 Закону № 755). Отже, окремо подавати їм заяву за формою № 1-ОПП з відміткою «Зміни» не доведеться. Це підтверджують і самі контролери (див. підкатегорію 119.06 БЗ).

Як бачите, зміна засновником свого прізвища створює чимало клопоту. У зв’язку з цим, у вас/засновників може виникнути бажання не утруднювати себе цією процедурою. Але майте на увазі: такий підхід може спричинити проблеми в майбутньому — зокрема, під час участі такого засновника в загальних зборах, при виплаті йому дивідендів (у частині заповнення Податкового розрахунку за формою № 1ДФ) тощо. Тож без здійснення згаданих заходів не обійтися.

Також зверніть увагу: якщо засновник, який змінив прізвище, одночасно є директором цього підприємства, то, крім зазначених заходів, вам доведеться внести до ЄДР оновлену інформацію про нього (ст. 19 Закону № 755). Для цього вам потрібно подати (надіслати поштою з описом вкладення) держреєстратору реєстраційну картку за формою 4 з відміткою «Зміна відомостей про керівника юридичної особи».

Якщо з документами все гаразд, держреєстратор внесе до ЄДР відповідні зміни і передасть ці відомості, зокрема, податківцям. Отже, подавати їм заяву за формою № 1-ОПП з відміткою «Зміни» за загальним правилом не доведеться (див. підкатегорію 119.06 БЗ). Крім того, у такому разі вам потрібно буде внести зміни і до низки документів, зокрема, до трудової книжки. Утім, як мовиться, це вже зовсім інша історія J. Тим більше, що з цим питанням ви давно знайомі (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2012, № 91, с. 38).

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
Завантажуйте наш мобільний додаток ifactor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд