Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

ОЗ почали використовувати в оподатковуваних операціях: відновлення податкового кредиту

Адамович Наталія, Ковенко Марина, Костюк Дмитро, Нестеренко Максим, Солошенко Людмила, Ушакова Лілія
Податки & бухоблік Листопад, 2014/№ 89
В обраному У обране
Друк
Підприємство працювало з 2011 року з пільгою щодо ПДВ (операції з деревиною). З 13.08.14 р. працюємо з ПДВ. За період, в якому працювали без ПДВ, були придбані основні засоби (повністю не замортизовані). Чи є можливість відновити податковий кредит у частині незамортизованих ОЗ і чи є строк давності за цими операціями? У фіскальній службі відповіли, що це можливо протягом 365 днів.

Із запитання не зрозуміло, як використовувалися основні засоби – тільки в неоподатковуваних операціях або частково в оподатковуваних, а частково — в неоподатковуваних. Дві ситуації регулюються різними нормами ПКУ (п. 198.4 і ст. 199 відповідно), тому наслідки відрізнятимуться.

У першому випадку в періоді використання основних засобів в оподатковуваних операціях платник податків має право відновити податковий кредит на підставі бухдовідки (п. 198.5 ПКУ). Базу відновлення описано в п. 189.1 ПКУ — балансова (залишкова) вартість, що склалася на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції.

Що стосується проблеми «365 днів», то податківці, мабуть, обґрунтовують свою позицію абз. 3 п. 198.6 ПКУ і п. 4 розд. V Порядку № 678. На наш погляд, ці норми встановлюють, що відновити податковий кредит можна за наявності всіх умов для його формування (підтвердження податковою накладною та іншими документами, а якщо їх не буде при перевірці, то податківці можуть прибрати цей податковий кредит і застосувати штраф), а не про ті 365 днів, про які говорять перевіряючі.

Як не дивно, але з роз’яснень самих податківців можна зробити позитивні висновки. Так, в одній з консультацій у БЗ (категорія 101.21) податківці описують порядок відображення в декларації та Реєстрі виданих і отриманих податкових накладних відновлення податкового кредиту і нічого не говорять щодо проблеми «365 днів». А в одній з консультацій у виданні «Вісник податкової служби України», 2013, № 17–18, с. 22 було прямо сказано: до бухгалтерської довідки може бути включено податкову накладну, складену більше року тому, за умови, що таку накладну свого часу за фактом отримання було включено до Реєстру з урахуванням вимог п. 198.6 ПКУ щодо 365 днів і строку давності, визначеного ст. 102 ПКУ.

Тут слід уточнити, що строк давності, визначений у ст. 102 ПКУ (1095 днів), стосується самостійного виправлення помилок і донарахування податкових зобов’язань контролюючим органом. У нашому випадку ні те, ні інше не відбувається. Тому застосовувати його немає підстав.

Тепер про другий випадок. Відновлення податкового кредиту щодо необоротних активів, які брали участь в операціях подвійного призначення, а потім переведені для використання тільки в оподатковуваних операціях, ПКУ не передбачено. Щодо необоротних активів ст. 199 ПКУ передбачено розподіл ПДВ з подальшими перерахунками. Таких перерахунків чотири: один — за підсумками того року, в якому об’єкт почав експлуатуватися (виходячи з  частки вартості (ЧВ) цього року), інші три — за підсумками наступних трьох років з розрахунком ЧВ наростаючим підсумком (без урахування обсягів постачань першого року експлуатації).

Якщо платник податків припинив здійснювати неоподатковувані операції, то перерахунки щодо необоротних активів не припиняються. Такої думки донедавна дотримувалися податківці в одній з консультацій (категорія 101.23 БЗ). З 30.12.2013 р. її переведено в категорії нечинних у зв’язку з появою нової форми декларації з ПДВ. Однак нова форма декларації в цьому плані нічого не змінила, тому вважаємо, що ця рекомендація є актуальною й на сьогодні. Тому ваше підприємство, незважаючи на припинення неоподатковуваних постачань, усе одно зобов’язане виконувати перерахунки ПДВ щодо таких необоротних активів.

Оскільки ЧВ за трьома перерахунками розраховується наростаючим підсумком, а з часом частка оподатковуваних операцій буде дедалі більшою, то в результаті ви зможете включити до складу податкового кредиту максимально справедливу (у межах трирічних обсягів постачань) суму ПДВ.

Окремо слід сказати про ті необоротні активи, які були куплені в 2014 році до моменту припинення неоподатковуваної діяльності. Вони потрапили під розподіл під час придбання виходячи з ЧВ 2013 року. Надалі їх потрібно включити до перерахун­ку за підсумками 2014 року. А от у подальших перерахунках їх відображати не потрібно, адже ЧВ щодо них буде 100 %, але відновлювати весь податковий кредит нелогічно, вони все-таки брали участь у неоподатковуваних операціях.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Увійдіть, щоб читати більше! Авторизовані користувачі одержують безкоштовно 5 статей на місяць