ЄСВ. Суми страхових внесків, сплачені за договорами довгострокового страхування життя за найманих працівників, віднесені до інших заохочувальних та компенсаційних виплат, що входять до складу зарплати (п.п. 2.3.4 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату від 13.01.2004 р. № 5). Отже,
із сум страхових платежів за договором довгострокового страхування життя необхідно справляти ЄСВ
Підтверджують це і пенсійники (див. лист Пенсійного фонду від 26.08.2011 р. № 17928/03-20), які раніше адміністрували ЄСВ, і фіскали (див. роз’яснення в категорії 301.03), які це роблять сьогодні.
ПДФО. На підставі п.п. «в» п.п. 164.2.16 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (далі — ПКУ) не обкладають ПДФО суми страхових платежів, сплачених роботодавцем за договором страхування життя, якщо одночасно виконуються три умови. Що це за умови? Перелічимо їх:
1) роботодавець, який застрахував життя працівника, є резидентом України;
2) договір страхування життя працівника відповідає вимогам п.п. 14.1.52 ПКУ, тобто є довгостроковим;
3) сума страхових платежів із розрахунку на місяць одночасно не перевищує*:
— 15 % нарахованої працівнику заробітної плати за місяць, за який уноситься страховий платіж. Оскільки страхові платежі за договорами довгострокового страхування життя входять до складу зарплати, то, на нашу думку, 15 % слід брати від загальної суми заробітної плати і страхового платежу. Водночас для того, щоб у перевіряючих органів не виникли сумніви у правильності вибору виду доходу, бажано в колективному (індивідуальному трудовому) договорі в розділі «Оплата праці» передбачити можливість такої виплати;
— п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, установленої законом на відповідний рік. У 2014 році така сума становить 6090 грн. Причому із 6090 грн. слід порівнювати місячний страховий платіж.
* Якщо одночасно з платежами за договором довгострокового страхування життя роботодавець за свій рахунок сплачує на користь працівника страхові платежі за договорами довірчого управління чи будь-якого виду недержавного пенсійного забезпечення, пенсійні внески до недержавних пенсійних фондів та внески на рахунки учасників фондів банківського управління, з граничною неоподатковуваною сумою порівнюється сукупна сума страхових платежів.
Якщо перелічені умови не виконано, сума страхового платежу (її частина, що перевищує зазначені межі), збільшена на «натуральний» коефіцієнт, буде для працівника доходом у вигляді заробітної плати.
У Податковому розрахунку за формою № 1ДФ слід відобразити неоподатковувану суму (її частину) страхових платежів за договором довгострокового страхування життя з ознакою доходу «125», а ту, що обкладається ПДФО,— з ознакою доходу «101» у складі заробітної плати працівника (якщо можливість такої виплати передбачено в розділі «Оплата праці» колдоговору).
Військовий збір (далі — ВЗ). Підпунктом 1.1 п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ визначено, що ВЗ обкладають у тому числі, але не виключно доходи у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховують (виплачують, надають) платникові у зв’язку з трудовими відносинами. Платежі за довгостроковим страхуванням життя є частиною заробітної плати і пов’язані з відносинами трудового найму. Тому з них утримують ВЗ.