Позика і вексель

В обраному У обране
Друк
Нестеренко Максим, податковий експерт
Податки & бухоблік Листопад, 2014/№ 95
Чи можна заборгованість за грошовою позикою погасити векселем?

Якщо йдеться безпосередньо про виписування векселя, тоді не можна. З кількох причин. Перша — відповідно до договору позики у разі, якщо були отримані гроші, то і повертати теж потрібно гроші у тій самій кількості (ст. 1046 ЦКУ).

Натомість вексель — це цінний папір, який посвідчує безумовне грошове зобов’язання векселедавця або його наказ третій особі сплатити після настання строку платежу визначену суму власнику векселя (векселедержателю) (ч. 1 ст. 14 Закону про цінні папери). Простіше кажучи, вексель озна­чає відстрочення фактичної сплати грошових коштів.

Далі, і це не менш важливо: видавати векселі (як переказні, так і прості) можна лише для оформлення грошового боргу за фактично поставлені товари, виконані роботи, надані послуги (ст. 4 Закону про обіг векселів). Інакше кажучи, сама природа векселів виключає можливість застосовувати їх у «зв’язці» з договорами позики.

Отже, слід розуміти, що вексель застосовується для оформлення заборгованості за товари (роботи, послуги), у разі якщо така заборгованість не може бути у встановлені строки погашена грошовими коштами. У випадку ж із договором позики власне факт укладання договору означає оформлення заборгованості, і «переоформити» її на вексель у рамках договору позики неможливо.

Усі ці обставини говорять про те, що позика і виписування векселя є поняттями несумісними. А якщо позичальник має вексель, придбаний у інших осіб або отриманий від них в рахунок оплати товарів (робіт, послуг)? Прямо використати його для погашення позики ми б не рекомендували. Але якщо позикодавець погодиться купити вексель, можна буде згодом здійснити взаємозалік грошових заборгованостей. Тобто зарахувати заборгованість позичальника з повернення позики і заборгованість позикодавця з придбання векселя.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
Завантажуйте наш мобільний додаток ifactor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд