(044) 581-10-10 Передзвоніть менi
Перейти до номеру
  • № 69
  • № 68
  • № 67
  • № 66
  • № 65
  • № 64
  • № 63
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
14/16
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Вересень , 2014/№ 70

Чи можна підписати ЦП-договір у вихідний день?

Так вийшло, що договір купівлі/продажу з нашим контрагентом було підписано у вихідний день. Підкажіть, чи можна було так вчинити?

Так, договір можна підписати й у вихідний день. Але щоб уникнути можливих проблем, вам варто врахувати декілька нюансів. Тепер про все по черзі.

Якщо вже ми говоримо про ЦП-договори, то правила їх укладення потрібно шукати в ЦКУ і ГКУ*. Вони передбачають, що договір вважається укладеним із моменту, коли його сторони дійшли згоди за всіма істотними умовами. У письмовому договорі така згода підтверджується, зокрема, підписом сторін (ч. 2 ст. 207 ЦКУ). При цьому майте на увазі: ані ЦКУ, ані ГКУ не містять обмежень того, щоб такий підпис проставлявся у вихідний день. Тобто тоді, коли підприємство офіційно не працює. Крім того, це не є підставою для визнання такого договору недійсним (ч. 1 ст. 215 ЦКУ). Цей підхід підтримують і суди (див. рішення Господарського суду Волинської області від 15.10.2008 р. у справі № 05/114-92).

На перший погляд, усе гладко. Тоді які ж можуть виникнути проблеми? Їх корінь — у трудових гарантіях. Оскільки договір підписано у вихідний, це означає, що працівник, який його підписав, виконував у цей день трудові обов’язки. Але вам, мабуть, відомо, що за загальним правилом робота у вихідні дні суворо заборонена (ст. 71 Кодексу законів про працю України від 10.12.71 р., далі — КЗпП). Причому зверніть увагу: ця заборона діє навіть у тому випадку, якщо договір підписував директор. Річ у тім, що, з точки зору КЗпП, директор є найманим працівником, а тому на нього, за загальним правилом, поширюються ті самі гарантії. Відмовитися від них за своїм бажанням він, як і будь-який інший працівник, не має права**.

Чим же загрожує порушення цього правила? По-перше, штрафом за ст. 41 Кодекса України про адміністративні правопорушення від 07.12.84 р. № 8073-Х за порушення вимог законодавства про працю. Нагадаємо: його розмір становить від 30 до 100 нмдг, інакше кажучи, від 510 до 1700 грн.

По-друге, робота у вихідний день повинна оплачуватися за особливими правилами — у подвійному розмірі. Якщо цього не зробити, податківці можуть притягнути вас до відповідальності за недоплату ПДФО та ЄСВ. Щоправда, нагадаємо, що за домовленістю з працівником замість такої оплати йому можна надати інший день відпочинку (ст. 72 КЗпП). Зрозуміло, що якщо договір підписував директор, то йому достатньо самостійно прийняти рішення про це.

По-третє, є ризик, що податківці можуть спробувати визнати такий договір недійсним. Як ми вже говорили, підстав для цього немає. Отже, якщо вони приймуть подібне рішення, можете його сміливо оскаржувати.

Чи можна уникнути цих проблем? Вважаємо, що так. Річ у тім, що у виняткових випадках працівників усе ж можна залучати до роботи у вихідні дні. Одна з підстав для такого залучення — виконання невідкладних, наперед не передбачених робіт, від негайного виконання яких залежить нормальна робота підприємства або його окремих підрозділів. Як бачите, ця підстава майже повністю складається з оціночних категорій. При цьому, взагалі-то, вам ніщо не заважає визнати нею й підписання того чи іншого договору. Важливість цих дій можна обґрунтувати, наприклад тим, що від них залежать доля партії товару, своєчасне поповнення оборотних коштів, відносини з контрагентом тощо. Але майте на увазі: це єдина для нашої ситуації підстава, що підходить для залучення до роботи у вихідний день. Перелік таких підстав є вичерпним і розширенню не підлягає. Наприклад, не можна залучити до роботи у вихідний день, мотивуючи це виробничою необхідністю (див. лист Мінсоцполітики від 13.04.2012 р. № 123/13/133-12).

Щоб залучити працівника у вихідний день, доведеться дотримуватись і певного порядку. Для цього директор повинен видати окремий наказ/розпорядження (навіть у тому випадку, якщо підписувати договір буде він), а також заручитися згодою профспілки. І, крім цього, не забувайте про згадані особливості оплати роботи в такі дні (див. вище).

Загалом, з цього питання все. Але, вважаємо, вам буде цікаво дізнатися ще дещо:

1) якщо в договорі як дата підписання фігуруватиме робочий день, але за фактом сторона/сторони підпишуть його у вихідний, то зазначених вище проблем у вас не виникне (звісно, за умови, що факт підписання/виходу на роботу у вихідний день ніде не зафіксовано);

2) у підприємця проблема з підписанням договорів у вихідні дні не виникає. Щоправда, тільки в тому випадку, якщо договір підписує він, а не його найманий працівник. Це пов’язано з тим, що на підприємницьку діяльність КЗпП не поширюється. Якщо ж договір підписуватиме найманий працівник такого ФОП, то в цьому випадку доведеться враховувати загальні правила, розглянуті вище;

3) майте на увазі, що якщо працівнику встановлено ненормований режим робочого дня, то ситуацію це не змінює. Річ у тім, що, в основному, цей режим стосується тривалості робочого дня. Водночас на залучення таких працівників у вихідні поширюються загальні правила.

* Цивільний кодекс України від 16.01.2003 р. № 435-IV та Господарський кодекс України від 16.01.2003 р. № 436-IV.

** Це ж стосується, зокрема, і виплати заробітної плати. Тобто директор не може з власної волі відмовитися від виплати її собі.

договір, підписання додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті