Середня зарплата для повторно мобілізованого

Ушакова Лілія, експерт з питань оплати праці
Мобілізований працівник, відслуживши рік, був демобілізований у липні 2015 року. Проте 5 серпня його повторно мобілізували. Чи зберігаються за ним місце роботи та посада? Чи потрібно йому виплачувати середню зарплату за період мобілізації? Якщо так, то як її розрахувати?

За працівником, призваним на військову службу за призовом у зв’язку з мобілізацією, на особливий період, на підприємстві, де він працював на момент призову, зберігаються місце роботи, посада і компенсується з бюджету середній заробіток (див. ч. 3 ст. 119 Кодексу законів про працю від 10.12.71 р.). Причому все це справедливо і для випадку повторної мобілізації.

Розрахунок середньоденної зарплати для оплати періоду мобілізації здійснюєте відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою КМУ від 08.02.95 р. № 100 (далі — Порядок № 100). При розрахунку обов’язково врахуйте «мобілізаційні» доповнення, внесені до п. 4 Порядку № 100 постановою КМУ від 29.07.2015 р. № 542* (далі — постанова № 542).

* Про них ви могли прочитати в «Податки та бухгалтерський облік», 2015, № 64, с. 3.

Роботодавець зобов’язаний виплачувати повторно мобілізованому працівнику середню зарплату не нижче тієї, що зберігалася за ним протягом періоду попередньої служби за призовом під час мобілізації, на особливий період

Постанова № 542 набула чинності з 7 серпня 2015 року. А отже, її положення необхідно враховувати при розрахунку та нарахуванні середнього заробітку працівникам, які були повторно мобілізовані в серпні 2015 року. Адже середню зарплату ви розраховуватимете та нараховуватимете наприкінці цього місяця, коли зміни вже працюватимуть.

Наведемо покроковий алгоритм розрахунку середньої зарплати для працівника, якого після демобілізації повторно мобілізували в серпні 2015 року.

Крок 1. Розраховуємо середньоденну зарплату за загальними правилами, установленими Порядком № 100, тобто виходячи з виплат за останні два місяці роботи, що передують події, з якою пов’язана відповідна виплата. Для повторно мобілізованого працівника такою подією буде початок проходження служби у зв’язку з повторною мобілізацією.

Якщо протягом останніх двох календарних місяців працівник не працював, середньоденну зарплату обчислюєте виходячи з виплат за попередні два місяці роботи.

Якщо і протягом цих місяців працівник не відпрацював жодного робочого дня, середньоденну заробітну плату обчислюєте шляхом ділення встановленої йому у трудовому договорі тарифної ставки, посадового (місячного) окладу на середньомісячне число робочих днів. У свою чергу середньомісячне число робочих днів визначаєте діленням на два сумарного числа робочих днів за останні два календарні місяці згідно із затвердженим графіком роботи підприємства (індивідуальним графіком роботи працівника).

Для зручності назвемо таку середньоденну зарплату новою середньоденною.

Крок 2. Порівнюємо нову середньоденну зарплату з показником середньоденної зарплати, що використовувалася для оплати днів періоду попередньої мобілізації.

Крок 3. Якщо нова середньоденна зарплата більше попередньої середньоденної, період повторної мобілізації оплачуємо виходячи з розміру нової середньоденної зарплати. У зворотній ситуації — виходячи з розміру попередньої середньоденної.

Використовуючи умови запитання, припустимо, що працівник у період між демобілізацією та повторною мобілізацією не відпрацював жодного дня (перебував у щорічній відпустці). Отже, розрахунок нової середньоденної зарплати здійснюємо виходячи з окладу. Припустимо, що оклад працівника 5000,00 грн.

Тоді сума нової середньоденної заробітної плати дорівнюватиме:

5000,00 : ((20 + 23) : 2) = 232,56 (грн.),

де 20 і 23 — кількість робочих днів у червні та липні 2015 року відповідно згідно з графіком роботи підприємства.

Попередня середньоденна зарплата дорівнювала:

1 варіант — 400,00 грн. У цьому випадку період повторної мобілізації оплачуємо виходячи з попередньої середньоденної зарплати, що дорівнює 400,00 грн.;

2 варіант — 200,00 грн. Період повторної мобілізації оплачуємо виходячи з нової середньоденної зарплати, що дорівнює 232,56 грн.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі