(044) 581-10-10 Передзвоніть менi
Перейти до номеру
  • № 11
  • № 10
  • № 9
  • № 8
  • № 7
  • № 6
  • № 5
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
9/19
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Лютий , 2015/№ 12

Податкова накладна: наднова, але нічого фатального

Ось ми й перетнули першу значущу дату на шляху до світлого майбутнього O. З 1 лютого запрацювала в тестовому режимі система електронного адміністрування (СЕА): загальна реєстрація ПН у ЄРПН, штрафи за прострочення в реєстрації більше 30 днів… І до цієї радісної події Мінфін трохи підправив правила виписування ПН. Новинок небагато, але є серед них і мегаістотні. Починаємо…

У цьому матеріалі йтиметься про зміну Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Мінфіну України від 22.09.2014 р. № 957, що вже зазнав редакції від 14.11.2014 р. № 1129 (далі — Порядок № 957). Номер наказу обговорюваних сьогодні змін специфічний — № 13 ☺, а ось дата ну звичайнісінька собі — від 23.01.2015 р. (далі — наказ № 13). Але зараз немодно бути забобонними, а сучасного бухгалтера не злякати такою дрібницею. Як варіант можна перехреститися ☺. На цьому залишимо словоблудство і перейдемо до суті.

Коли набуває чинності?

Люблять, звичайно, наші законодавці й безпосередні виконавці їх волі доставляти документи користувачам як гарячі пиріжки: тільки створили, уже застосовуйте. Наказ № 13 почав діяти із 30 січня 2015 року. Це випливає з п. 6 документа, який свідчить, що наказ набуває чинності з дня офіційного опублікування, а воно відбулося саме 30.01.2015 р. у бюлетені «Офіційний вісник України», 2015, № 6.

Ну що ж, ми звикли, тим більше що

форми ПН і РК залишилися практично в незмінному вигляді. Новинки стосуються порядку їх заповнення

Чи змінилися форми ПН і РК?

Коли подібні документи приймаються/впроваджуються з космічною швидкістю — це найбільш хвилююче питання. Адже важко з такою самою швидкістю налаштувати ПЗ під нові форми. Причому історії відомі приклади, що навіть через крап­ки, пробіли, дати наказу у платників ПДВ були проблеми.

Поспішаємо вас заспокоїти: форми мають такий самий вигляд. А якщо точніше, майже такий самий ☺. Єдина відмінність: у ПН під таблицею прибрали фразу-рудимент «…і включені до реєстру виданих та отриманих податкових накладних». І цих слів, дійсно, бути не повинно. Адже Реєстру ПН з 01.01.2015 р. вже не існує. Платники можуть вести його самі за бажанням для зручності формування показників декларації, але тепер це документ виключно для внутрішнього користування.

Зрозуміло, що постачальники найближчим часом налаштують електронні форми ПН — приберуть зайві слова. Але якщо ви — покупець і вже встигли в ці дні отримати ПН з фразою-рудиментом, то ми вас переконливо просимо: не потрібно «кошмарити» своїх продавців проханням замінити ПН. Не пришиють до такої ПН недійсність.

Виправлення помилок: чи є ясність?

Мабуть, це найважливіша новинка. Стосується вона порядку виправлення ПН, коли в неї закралися помилки, не пов’язані з вартісними показниками. От як розв’язали проблему автори наказу № 13 (п21):

У разі складання розрахунку коригування з метою виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, не пов’язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг, у розрахунку коригування зазначаються виправлені дані.
Не допускається виправлення даних щодо дати складання податкової накладної та її порядкового номера

З цього небагатослівного, але, безумовно, важливого пункту, ми зробили такі висновки:

— виправляти помилки ПН треба тільки (!) через РК: жодних додаткових нових ПН;

— якщо це помилка в заголовній частині ПН (наприклад, найменування покупця/постачальника/ІПН), то слід виписати РК до помилкової ПН з правильними даними (найменування покупця/постачальника/ІПН), а в табличній частині нічого не заповнювати: залишити порожні комірки. Щоправда, тут одразу виявилася технічна проблема: такі РК не пропускають на реєстрацію в ЄРПН. Який же вихід? Поки не налаштували програми під нові правила, у «виправляючих» РК заповнювати табличну частину, показуючи одночасно дані як з «-», так і з «+». Деякі програми пропускають РК на реєстрацію, якщо заповнено перші три графи РК: дата, причина коригування, номенклатура. Цей варіант теж можна використовувати тимчасово (за умови, що такі РК пропустить сервер ДФСУ).

До речі,

такі РК не змінюють суму компенсації, тому вони реєструються продавцем (п. 22 Порядку № 957)

— якщо помилка пов’язана з датою виписки ПН (наприклад, за другою подією), яка вже потрапила до ЄРПН, то тут виписуємо:

а) РК до помилкової ПН, щоб обнулити дані в ЄРПН (такий РК реєструватиме покупець*);

б) нову ПН з правильною датою, новим номером.

* Виняток: РК до ПН, виписаних до 01.02.2015 р., реєструє продавець (п. 22 Порядку № 957).

І, на жаль, у цьому випадку, доведеться отримати «по заслугах»: якщо ми виявили помилку після граничного строку реєстрації, то для продавця це загрожує штрафом за несвоєчасну реєстрацію за ст. 1201 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755 — VI (далі — ПКУ)**; для покупця — неможливістю включити суми за такою ПН у ПК доти, доки він не отримає від продавця нову правильну ПН (але не пізніше 180 днів).

** Граничний строк реєстрації в ЄРПН — 15 днів, наступних за днем складання ПН (п. 201.10 ПКУ). З 01.02.2015 р. до 01.07.2015 р. не застосовується 10 % штраф за несвоєчасну реєстрацію, що дає додатковий проміжок продавцям до 30 днів (п. 35 підрозд. 2 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ).

Тип причини: що нового?

Тут нічого революційного, просто додано ще один тип причин «17». Його використовують для складання ПН на суму перевищення собівартості самостійно виготовлених товарів/послуг над фактичною ціною їх постачання.

Як ви пам’ятаєте, з 1 січня 2015 року п. 188.1 ПКУ запровадив мінімальну планку для бази обкладення ПДВ, і вона залежить від категорії активів :

Вид активу

Мінімальна база для ПДВ

Тип причини в ПН

Для купованих товарів/послуг

не нижче купівельної вартості

15

Для необоротних активів

не нижче балансової (залишкової) вартості з бухобліку на початок періоду продажу

16

Для товарів/послуг виготовлених самостійно (у тому числі ГП)

не нижче їх собівартості

17

 

Причому до 30.01.2015 р., якщо виробники продавали товари/послуги за вартістю нижчою за мінімальну планку, то при виписуванні ПН на дельту використовували тип причини — «15».

З урахуванням сьогоднішніх змін при постачанні звичайному платнику ПДВ товарів/послуг нижче собівартості, підприємство-виробник має виписати дві ПН:

першу на договірну вартість без типу причини, що видається покупцю, — за нею він поставить собі суму ПДВ у ПК;

другу на суму перевищення собівартості над договірною вартістю з типом причини «17» — не видається покупцю. Причому в цій другій ПН продавець у полях для покупця заносить свої дані, а в «номенклатурній» графі 3 табличної частини ПН додає особливе застереження згідно з пп. 15, 20 Порядку № 957: «перевищення собівартості самостійно виготовлених товарів/послуг, указаних у податковій накладній № _______»*.

* Наводиться порядковий номер першої ПН, складеної на фактичну (договірну) вартість таких товарів/послуг (п.п. 2 п. 15 Порядку № 957).

І ще. З 1 лютого 2015 року перша ПН підлягає реєстрації в ЄРПН в обов’язковому порядку незалежно від суми (п. 11 підрозд. 2 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ). А ось друга ПН (на дельту, що не видається покупцю): з одного боку, має бути зареєстрована в ЄРПН (п. 11 підрозд. 2 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ), але з іншого — фінсанкцій за ст. 1201 ПКУ за її нереєстрацію немає (лист ДФСУ від 19.01.2015 р. № 1403/7/99-99-19-03-01-17 // «Податки та бухгалтерський облік», 2015, № 8, с. 3; далі — лист № 1403).

Інші зміни

Серед інших змін у нас набралося дві позиції.

Постачальники електричної енергії. Складають ПН щодекадно на суму оплати, що надійшла. В останній день місяця такі платники складають ПН/РК з урахуванням проведених постачань та отриманих грошей (п. 4 Порядку № 957).

Реєстрація РК до «долютневих» ПН. У цьому документі зафіксували в офіційному порядку правило реєстрації РК до ПН, виписаних до 01.02.2015 р.**, — у будь-якому випадку їх реєструє продавець, незалежно від того, зменшується/збільшується/не змінюється сума компенсації (п. 22 Порядку № 957). Трохи раніше таке послаблення було доведене фіскалами в листі № 1403.

** Раніше тут фігурувала дата — 01.01.2015 р.

А ось до ПН, виписаних з 01.02.2015 р., РК, за якими зменшується сума компенсації продавцю, мають бути зареєстровані покупцем.

висновки

  • Новий порядок виписки ПН почав діяти із 30 січня 2015 року.

  • Виправляти помилки ПН, не пов’язані зі зміною суми компенсації вартості товарів/послуг, треба тільки (!) через РК. Жодних додаткових нових ПН. У РК відображаються виправлені дані.

  • У ПН, виписаній самому собі на суму перевищення собівартості готової продукції над її договірною вартістю, зазначається тип причини — «17».

  • Постачальники електроенергії виписують ПН щодекадно.
податкова накладна додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті