Від якої залишкової вартості слід танцювати з 01.01.2015 р. для нарахування амортизації ОЗ, залежить від вашого річного доходу.
Якщо він не перевищує 20 млн грн., то для цілей оподаткування вам слід нараховувати амортизацію тільки в бухобліку і виходячи з бухгалтерської залишкової вартості. Інша справа, якщо ви:
1) «великий» платник (з річним доходом понад 20 млн грн.) і обов’язково (!) повинні коригувати для цілей оподаткування свій фінансовий результат на всі різниці;
2) невеликий платник (з річним доходом не більше 20 млн грн.), але вирішили добровільно коригувати свій фінансовий результат на різниці*.
* Такі підприємства мають право визначати об’єкт оподаткування без коригувань на всі різниці, крім від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих періодів (п.п. 134.1.1 ПКУ).
Тоді для цілей оподаткування слід брати податкову балансову вартість активів, визначену на 31.12.2014 р. ще за старими правилами ПКУ (п. 11 підрозд. 4 розд. ХХ ПКУ). Саме від неї слід відштовхуватися з 01.01.2015 р. при розрахунку податкової амортизації ОЗ і нематеріальних активів за правилами п. 138.3 ПКУ.
А в бухобліку буде своя залишкова вартість, розрахована за П(С)БО або МСФЗ.
Різні показники залишкової вартості ОЗ і нематеріальних активів у податковому та бухобліку будуть джерелом для формування різниць, що виникають при нарахуванні амортизації (пп. 138.1 і 138.2 ПКУ):
— на суму нарахованої амортизації (фінрезультат збільшуєте на суму нарахованої бухамортизації та одночасно зменшуєте на суму податкової);
— на суму залишкової вартості об’єкта ОЗ при продажу/ліквідації (фінрезультат збільшуєте на суму бухгалтерької залишкової вартості, і одночасно зменшуєте на суму податкової залишкової вартості).