У рядку 6 розділу I декларації за звітний період підприємець зазначає види діяльності, які здійснювалися у звітному періоді. Кожен вид діяльності наводиться в окремому рядку із зазначенням коду і назви відповідно до КВЕД:2010. Для єдиноподатників групи 2 важливо навести правильний перелік своїх видів діяльності. Нагадаємо, що їм дозволено здійснювати тільки ті види, які закріплено за ними в Реєстрі єдиноподатників. Інакше їм доведеться заплатити податок за ставкою 15 % і залишити спрощенку.
На практиці, переходячи на спрощену систему, підприємці вносять до Реєстру відомості про види діяльності з невеликим запасом. Наприклад, наводять список із п’яти — семи назв, а займаються одним або двома.
У декларації наводити повний перелік дозволених видів діяльності не потрібно. Тут зазначають тільки ті, які фактично здійснювалися у звітному періоді (роз’яснення податківців в розділі 107.08 БЗ)ср.
До речі, види, відомості про які «забули» внести до Реєстру, теж доведеться зазначити, хоча це і призведе до зазначених негативних наслідків.
Підхід цілком справедливий. А як заповнити декларацію єдиноподатнику, який переключився з одного заняття на інше? Дуже просто: зазначити обидва види діяльності — старий і новий.
Як правило, підприємці не вилучають із Реєстру старі види діяльності, навіть якщо перестають їх здійснювати. Вони тільки додають нові. Для цього єдиноподатник групи 2 подає заяву до своєї ДПІ не пізніше 20 числа місяця, наступного за тим, в якому сталися зміни (п. 298.5 ПКУ). До речі, якщо зміна виду діяльності вплинула на ставку єдиного податку, то з цього місяця аванс сплачують за новою ставкою (підкатегорія 107.06 БЗ).
Але врахуйте ще один нюанс. Постарайтеся пригадати, чи зазначено при державній реєстрації вид діяльності, що планується. Якщо ні, то спочатку відомості про нього внесіть до Єдиного держреєстру. Чи обов’язково це робити, чи наполягають на цьому податківці? Дивно, але в підкатегорії 107.01 БЗ вони дають суперечливі і консультації. В одній — не бачать перешкод, щоб у Реєстрі єдиноподатників були види діяльності, не зазначені в Єдиному держреєстрі, в іншій же нагадують, що підприємницькі види діяльності мають бути в облікових даних. Інакше доходи від них вважатимуться доходами звичайного громадянина і обкладатимуться за встановленою ставкою ПДФО . На жаль, дані якого реєстру маються на увазі, фахівці ДФСУ не уточнили (Єдиного держреєстру чи єдиноподатного), тому краще підстрахуватися і занести їх обидва.
Додамо, що якщо, раптом, у Реєстрі єдиноподатників ви «перекодувалися» з КВЕД:2005 на КВЕД:2010 тільки у 2014 році, то орієнтуйтеся на коди та назви чинного класифікатора.