Позовна давність і сторнування ПЗ

В обраному У обране
Друк
Бобро А., Гуль Т., Дзюба Н., Клиженко Я., Костюк Д., Нестеренко М., Павленко О., Савченко О., Скрипкіна К., Солошенко Л., Ушакова Л., Хмелевська О.
Податки та бухгалтерський облік Липень, 2015/№ 57
Три роки тому нами було отримано передоплату за договором, було нараховано ПДВ, але постачання ми виконати не змогли і гроші покупцю не повернули. У червні за цією заборгованістю минув строк позовної давності. Чи можемо ми сторнувати ПЗ як за постачанням, що не відбулося?

ПЗ і ПК

Оскільки «податкові» строки давності, установлені у ст. 102 ПКУ, цієї ситуації (цього ПЗ) не стосуються*, то вважаємо зменшення ПЗ цілком коректним. Адже постачання товарів (або послуг) так і не відбулося, а отже, об’єкт обкладення ПДВ відсутній. Причому (що дивно) з таким підходом погоджуються й податківці. Про можливість сторнування ПЗ в аналогічній ситуації вони прямо написали в листі від 23.06.2014 р. № 11237/6/99-99-19-03-02-15, потім — дещо детальніше — у БЗ (див. їх відповідь на подібне запитання в категорії 101.07).

* Підтверджується й консультацією фіскалів у БЗ (див. категорію 101.07).

Податківці в листі чітко не вказали, чи застосовувати до цієї ситуації норми «коригувальної» ст. 192 ПКУ. А ось у консультації в БЗ вони приписують зменшити продавцю ПЗ (а покупцю — ПК) на підставі бухгалтерської довідки — і в періоді списання кредиторської заборгованості. Нехай вас не бентежить, що підставу для сторнування фіскали обрали у вигляді бухгалтерської довідки, а не традиційного РК. Річ у тім, що ця ситуація в норми ст. 192 ПКУ не вписується, тому податківці про РК і не обмовилися. Позитивним моментом є також і те, що податківці факт зменшення ПЗ продавцем не поставили в залежність від зменшення ПК покупцем при списанні «минулої» дебіторської заборгованості з такої передоплати.

А ось при списанні «минулої» дебіторської заборгованості за поставлені товари (послуги) податківці сторнувати продавцю ПЗ не дозволяють (детальніше див. в їх консультації в БЗ, категорія 101.5). І це цілком логічно, адже об'єкт оподаткування нікуди не подівся

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити