Ляп у реквізиті «Вид цивільно-правового договору» ПН. Страшно?

В обраному У обране
Друк
Сумцова Ольга, податковий експерт, о.sumcova@buhgalter911.com
Податки та бухгалтерський облік Липень, 2015/№ 62
Помилки в податковій накладній. Ця тема, як і раніше, залишається «гарячою». Сьогодні з’ясуємо, як бути, якщо в ПН неправильно заповнили реквізит «Вид цивільно-правового договору»?
ПДВ-облік, податкові накладні

Спершу стисло нагадаємо, які відомості зазначати в цьому реквізиті. Тим паче, що зовсім нещодавно податківці дещо змінили рекомендації щодо його заповнення в підсумковій ПН. Нагадаємо: раніше вони радили зазначати дату складання підсумкової ПН у полі «від» реквізиту «Вид цивільно-правового договору», а тепер говорять, що це поле заповнювати не слід (роз’яснення в категорії 101.19 ЗІР).

Ситуація

Як заповнювати реквізит «Вид цивільно-правового договору»

Загальний випадок

У полі «вид договору» зазначаємо вид договору згідно з наочною класифікацією ( п. 6 Порядку № 1129*), наприклад: «Договір постачання», «Договір купівлі-продажу», «Договір комісії» тощо.

Як показує практика, податківці хочуть, щоб вид договору, зазначений у ПН, дослівно відповідав назві договору, укладеного між сторонами. Хоча суди більш поблажливі в цьому питанні (про це розповімо далі).

У полях «від» і «№» ставимо дату укладення договору та його номер.

Якщо договір не має номера, то поле «№» не заповнюємо, а залишаємо його порожнім (роз’яснення в категорії 101.19 ЗІР)

Договір укладено в усній формі

Податківці рекомендували заповнювати цей реквізит так:

— у полі «вид договору» зазначаємо «Усний договір купівлі-продажу»;

у полі «від» зазначаємо дату здійснення усної операції (хоча якщо враховувати останні роз’яснення щодо підсумкової ПН, можливо, це поле теж потрібно залишити порожнім. Але, на нашу думку, безпечніше це поле все ж таки заповнити);

— поле «№» не заповнюємо.

Якщо є документ, що підтверджує здійснення усної операції, то податківці рекомендують зазначати й інформацію про нього, у тому числі його дату та номер. Наприклад, якщо є рахунок-фактура, потрібно (роз’яснення в категорії 101.19 ЗІР):

— у полі «вид договору» зазначати «Усний договір купівлі-продажу, рахунок-фактура»;

— у полях «від» і «№» проставляти номер і дату рахунка-фактури

ПН на «умовне» постачання

Цей реквізит не заповнюємо (роз’яснення в категорії 101.19 ЗІР)

Постачання за додатковою угодою до договору

У полі «вид договору» зазначаємо «додаткова угода від ____ № ____ до договору (проставляємо вид договору: «постачання», «купівлі-продажу», «надання послуг»)».

У полях «від» і «№» ставимо дату та номер основного договору (роз’яснення в категорії 101.19 ЗІР)

Підсумкова ПН

У полі «вид договору» записуємо «Договір купівлі-продажу» або «Договір надання послуг», а поля «від» і «№» просто не заповнюємо (роз’яснення в категорії 101.19 ЗІР)

* Порядок заповнення податкової накладної у редакції наказу Мінфіну від 14.11.2014 р. № 1129.

Чи можна закрити очі на помилку?

А тепер з’ясуємо: наскільки взагалі істотна помилка в цьому реквізиті? Чи матиме покупець право на податковий кредит, якщо помилку не виправити?

Реквізит «Вид цивільно-правового договору» включає 3 складові: вид договору, номер договору, дату договору.

Як обов’язковий реквізит п.п. «и» п. 201.1 ПКУ називає тільки вид цивільно-правового договору. А ось дата і номер договору не належать до обов’язкових реквізитів ПН. Тому їх незаповнення / неправильне заповнення не повинне призводити до визнання ПН недійсною (постанова ВАСУ від 17.07.2013 р. № К/800/7790/13).

Так, у Київському апеляційному адміністративному суді розглядався спір за ПН, у полі «від» (реквізиту «Вид цивільно-правового договору») якої помилково було зазначено не номер договору, а дату здійснення постачання. Суд визнав таку ПН дійсною, обґрунтовуючи це тим, що неправильне зазначення дати договору в ПН не може бути свідченням неправомірного формування податкового кредиту (постанова від 24.06.2014 р. у справі № 826/3934/14).

Зазначимо, що суди поблажливі й до помилок, допущених у виді договору. Так, на думку ВАСУ, саме по собі неправильне зазначення назви цивільно-правового договору в ПН не призводить до неможливості ідентифікувати факт і зміст господарської операції і за умови заповнення всіх інших реквізитів не зумовлює недійсність ПН (ухвала ВАСУ від 22.10.2013 р. № К/800/26948/13).

Лояльні суди й до ситуації, коли назва договору, зазначена в ПН, дещо відрізняється від назви «паперового» договору, укладеного сторонами. Так, в Одеському апеляційному адміністративному суді (постанова від 06.11.2013 р. у справі № 815/3879/13-а) «оспорювалася» ПН, у реквізиті «Вид цивільно-правового договору» якої було зазначено «Договір постачання», тоді як укладений договір називався «Договір купівлі-продажу». Проаналізувавши суть договору купівлі-продажу і договору постачання, суд дійшов висновку, що ці два види договорів регулюють однорідні договірні відносини. Тому вид договору зазначено в ПН відповідно до вимог ПКУ.

У Чернігівському окружному адміністративному суді розглядався спір, коли сторонами укладено «Договір на транспортно-експедиційне обслуговування», а в ПН зазначено «Договір транспортного експедирування». Суд визнав, що укладений договір і договір, що зазначений у ПН, є ідентичними (постанова від 27.04.2012 р. у справі № 2а/2570/1293/2012).

Однак ми рекомендуємо намагатися виправляти такі помилки, щоб уникнути зайвих претензій з боку податківців. Тим паче, що виправити помилку зовсім не складно.

Як виправити помилку?

Для цього на дату виявлення помилки потрібно скласти РК до такої ПН ( п. 21 Порядку № 1129). У ньому всі реквізити заголовної частини, у тому числі й помилковий (у нашому випадку «Вид цивільно-правового договору»), потрібно заповнити правильно. «Таблична» частина РК у цьому випадку не заповнюється (роз’яснення в категорії 101.19 ЗІР). Такий РК у загальному порядку слід зареєструвати в ЄРПН.

 

Джерело статті: журнал «Бухгалтер 911», № 24, 2015

 

o.sumcova@buhgalter911.com

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити