(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Перейти до номеру
  • № 19
  • № 18
  • № 17
  • № 16
  • № 15
  • № 14
  • № 13
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
15/22
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Березень , 2015/№ 20

Чек РРО, розрахункова квитанція і товарний чек — первинні документи чи ні?

Ви, звичайно, прекрасно знаєте, що будь-яка господарська операція повинна знайти своє відображення в обліку підприємства. А підставою для цього слугують правильно складені первинні документи. Цікаво, чи вважаються фіскальний касовий чек, розрахункова квитанція форми № РК-1 і товарний чек первинними документами? Чи можна на їх підставі суми, витрачені на придбання товарів (послуг) за готівку, відносити до витрат підприємства? Чи це тільки розрахункові документи і в облікових цілях в такому разі знадобляться ще додаткові документи — накладні, акти виконаних робіт тощо? З такими запитаннями звернувся до редакції наш читач. Пропонуємо знайти відповіді на них разом.

Щоб зрозуміти, чи можна вважати фіскальний касовий чек, розрахункову квитанцію форми № РК-1 і товарний чек первинними документами, давайте, друзі, насамперед з’ясуємо, що є первинним документом.

Що таке первинний документ

Дізнатися, що є первинним документом, нам допоможе ст. 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.99 р. № 996-XIV (далі — Закон про бухоблік). Там сказано, що це документ, який містить відомості про господарську операцію і підтверджує її здійснення. А господарська операція це дія або подія, що викликає зміни у структурі активів і зобов’язань, власному капіталі підприємства.

Які функції виконують первинні документи? Вони згідно з ч. 1 ст. 9 Закону про бухоблік: (1) фіксують факти здійснення господарських операцій і (2) слугують підставою для бухгалтерського обліку цих операцій. Ну а на даних бухгалтерського обліку базуються фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник (ч. 2 ст. 3 Закону про бухоблік).

Ось таку важливу роль відведено первинним документам!

Проте, щоб отримати високий статус первинного, документ повинен містити обов’язкові реквізити, перелічені в ч. 2 ст. 9 Закону про бухоблік

Ви, напевно, чули про це неодноразово. Ось ці реквізити:

1) назва документа (форми);

2) дата і місце складання;

3) найменування підприємства, від імені якого складено документ;

4) зміст, обсяг та одиниця виміру господарської операції;

5) посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції та правильність її оформлення;

6) особистий підпис або інші дані, які дають можливість ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Складати первинні документи потрібно під час здійснення госпоперації, а якщо це неможливо — безпосередньо після її закінчення.

А ще, як стверджує ВАСУ, документи мають силу первинних тільки в тому випадку, коли господарську операцію було фактично здійснено (див. лист від 02.06.2011 р. № 742/11/13-11 // «Податки та бухгалтерський облік», 2011, № 49, с. 11).

Розрахунковий документ ≠ первинний документ

Тепер конкретно про фіскальний касовий чек, розрахункову квитанцію форми № РК-1 і товарний чек. Чи можна їх вважати первинними документами?

Чесно кажучи, ці документи перш за все розрахун­кові. Їх головне призначення — підтвердити факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів. На це прямо вказує ст. 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.95 р. № 265/95-ВР (далі — Закон про РРО).

А ось назвати їх первинними все ж таки складно. Чому? Зараз пояснимо.

Зазирнемо до Положення про форму та зміст розрахункових документів, затвердженого наказом ДПАУ від 01.12.2000 р. № 614 (далі — Положення № 614). Серед вимог, які встановлено до форми та змісту розрахункових документів, значиться й перелік обов’язкових реквізитів. Що стосується фіскального касового чека, його наведено в п. 3.2, а щодо розрахункової квитанції — в п. 5.3 Положення № 614.

Навіть неозброєним оком видно, що до цих переліків, установлених Положенням № 614, входить багато з тих реквізитів, наявність яких передбачено ч. 2 ст. 9 Закону про бухоблік для первинних документів. Багато, та не всі!

Так, наприклад, фіскальний касовий чек (додаток 1 до Положення № 614) не містить особистого підпису або інших даних, які дають можливість ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Тому, як би нам не хотілося, але без такого обов’язкового реквізиту документ не може вважатися первинним, а залишається тільки розрахунковим

Невже це означає, що він не зможе стати у нагоді підприємству в облікових цілях?

Не кваптеся хапатися за голову і, як герой відомого комедійного фільму, повторювати: «Шеф, усе пропало, усе пропало!..». ☺ Без бухгалтерсько-­податкових витрат ви не залишитеся, будьте певні.

Серед документів, які наділені правом підтверджувати витрати платника, розрахунковим документам теж є місце. Ми в цьому твердо переконані.

Адже вони достатньою мірою доводять факт здійснення господарської операції і складені під час її здійснення. Та і зміни у структурі активів і зобов’язань тут настають. А це якраз те, що «лікар», тобто Закон про бухоблік, прописав. Прислухаємося до нього, бо у справі визначення об’єкта обкладення податком на прибуток бухоблік тепер головний. Про це повідомляє п.п. 134.1.1 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (далі НКУ).

Утім, навіть у період безроздільного панування на «податковоприбутковій» ниві ПКУ його п.п. 139.1.9 до когорти документів, які мали право підтверджувати податкововитратність витрат платника, зараховував і розрахункові документи. Отже, сміливо приймайте їх у «друзі».

Звичайно, в ідеалі хотілося б на додачу до розрахункових документів отримати від постачальника ще й накладну або акт виконаних робіт / наданих послуг. Тим більше, що п. 15 ст. 3 Закону про РРО дає до цього стимул. Він дозволяє покупцю на підкріплення передання права власності на товари (послуги) вимагати від продавця чек, накладну або інший письмовий документ, що підтверджує операцію.

Але чого гріха таїти, продавці нерідко обходяться мінімальним пакетом документів. Наприклад, за послугами ксерокопіювання або сканування вам можуть видати тільки чек.

Що робити, якщо ваш постачальник виявився якраз таким «мінімалістом»? Брати справу у свої руки. ☺

Як обзавестися первинним документом

Для оприбутковування придбаного товару (послуги) на додачу до фіскального касового чека складіть свій первинний документ — прибуткову накладну або акт про приймання, а при списанні — лімітно-забірну карту, накладну-вимогу на відпуск (внутрішнє переміщення) матеріалів або акт про списання. Тоді стовідсоткова підстава для відображення витрат в обліку вам забезпечена.

Перераховані документи можуть стати в нагоді і в разі, якщо ви придбали товари (послуги) у суб’єкта господарювання, який використовує нефіскальний РРО і видав вам чек з написом «Нефіскальний чек».

Зазвичай подібні чеки РРО видають особи, яких ст. 9 Закону про РРО звільнила від обов’язкового застосування у своїй діяльності РРО (наприклад, підприємці-єдиноподатники*). Використовувати РРО в нефіскальному режимі їм дозволяє ст. 13 цього Закону.

* ФОП — єдиноподатники груп 2 і 3 зобов’язані будуть використовувати у своїй діяльності РРО (крім ведення діяльності на ринках і продажу товарів у дрібнороздрібній торговельній мережі через засоби пересувної мережі):
— єдиноподатники групи 3 — з 01.07.2015 р.;
— єдиноподатники групи 2 — з 01.01.2016 р.

Сам по собі такий чек не вважається ані розрахунковим, ані первинним документом, а тому не відкриває покупцю шлях до витрат в обліку.

Але не треба засмучуватися. Ви запросто можете перетворити нефіскальний чек на первинний ­документ. І тут немає жодної магії.

Придивіться: обов’язкові реквізити, передбачені для фіскального касового чека, цей документ містить. І це дуже добре. Не вистачає тут тільки одного реквізиту — особистого підпису особи, яка брала участь у здійсненні господарської операції, або інших даних, які дають можливість його ідентифікувати.

Так-от, попросіть продавця доповнити чек підписом, якого бракує,

і перед вами виявиться первинний документ з усіма обов’язковими реквізитами, наявність яких вимагає ч. 2 ст. 9 Закону про бухоблік

І тоді витрати за ним будуть у вас «у кишені». От і вся магія.

А що, коли ви маєте справу з продавцем, який з дозволу Закону про РРО працює взагалі без РРО і без РК? Він на підтвердження розрахунку за вашу купівлю замість касового чека може видати будь-який інший документ довільної форми.

Щоправда, контролери в ролі такого документа вважають за краще бачити товарний чек. І неважливо, що його форму та зміст законодавчо не встановлено. Тут ні про що турбуватися, — стверджують податківці (див., зокрема, лист ДПАУ від 27.04.2011 р. № 7966/6/23-7015/515 // спецвипуск «Податки та бухгалтерський облік», 2011, № 9, с. 85 і консультацію в підкатегорії 109.10 БЗ). Вони радять суб’єктам господарювання видавати такі чеки в довільній формі і запевняють, що ці документи теж вважатимуться розрахунковими.

Єдина вимога — товарний чек повинен мати напис «Товарний чек» і за наповненням відповідати чеку РРО, тобто містити реквізити фіскального чека РРО, за винятком фіскального номера РРО і напису «Фіскальний чек». При цьому конкретний перелік обов’язкових реквізитів товарного чека, серед яких і підпис особи, яка здійснює розрахунок, контролери в зазначеному листі навели окремо.

Тобто фактично це документ, за формою і змістом подібний до відривної частини розрахункової квитанції форми № РК-1 (додаток 3 до Положення № 614).

У вас є на руках такий правильно складений товарний чек? Чудово! Сміливо прирівнюйте його до первинних документів (адже він якраз повністю відповідає цьому званню) і включайте зазначені в ньому суми до своїх витрат.

Тільки пам’ятайте: при купівлі товарів/послуг за готівку підзвітна особа повинна надати вам Звіт про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт (далі — Звіт), і додати до нього оригінали відповідних первинних і розрахункових/платіжних документів.

При цьому (увага!) в документах, які містять найменування та інші реквізити покупця, мають фігурувати дані суб’єкта господарювання (тобто ваші), а не підзвітної особи. Зрозуміло, це правило не стосується касових чеків.

Майте на увазі: компенсувати відповідні суми підзвітній особі та відобразити в обліку витрати на підставі розрахункових/первинних документів ви зможете тільки після того, як керівник затвердить Звіт.

Детальніше з підзвітними питаннями ви можете ознайомитися в «Податки та бухгалтерський облік», 2013, № 41, а з питаннями ведення первинної документації — в «Податки та бухгалтерський облік», 2011, № 54.

висновки

  • Документи мають силу первинних тільки в тому випадку, коли господарську операцію було фактично здійснено.

  • Серед документів, які наділені правом підтверджувати витрати платника, розрахунковим документам теж є місце.

  • Товарний чек, за формою і змістом подібний до відривної частини розрахункової квитанції форми № РК-1, можна вважати первинним документом.
РРО, чек, розрахункова квитанція, товарний чек, первинні документи додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті