Дві «коригувальні» події не обов’язкові

В обраному У обране
Друк
Нестеренко Максим, податковий експерт
Податки та бухгалтерський облік Листопад, 2015/№ 88
Лист ДФСУ від 08.10.2015 р. № 21401/6/99-99-19-03-02-15

висновок документа


Постачальник має право при поверненні товарів від неплатника ПДВ скласти РК та зменшити нараховану суму ПЗ з ПДВ після реєстрації РК в ЄРПН

Проблема, що її порушено у листі, який коментується, не нова. Стосується вона випадків, коли постачальнику треба здійснити коригування своїх податкових зобов’язань (ПЗ) з ПДВ за операцією постачання неплатнику ПДВ. Причому в тому випадку, коли постачальник відвантажив товар, а покупець (неплатник) не встиг його оплатити й повернув назад.

Приводом для дискусії було різне тлумачення п. 192.2 ПКУ, що дозволяє зменшити ПЗ у випадку коли змінилася сума компенсації за вартість товарів/послуг, наданих особам, що не були платниками ПДВ на дату постачання. Але лише за умови, що покупець повернув раніше поставлені товари у власність постачальника, а останній надав отримувачу повну грошову компенсацію їх вартості.

Податківці протягом певного часу наполягали, що підстав для ПДВ-коригування немає, оскільки не відбулися обидві події, зазначені у п. 192.2 ПКУ. Але потім (див. БЗ 101.07) пристали на більш зважену позицію. Щоправда, стосується вона ситуації, коли постачальник повертає неплатнику аванс, за яким іще не здійснював постачання. Тобто фіскали за певних умов визнають право постачальника коригувати ПЗ у операціях з неплатником ПДВ за першою (вона ж єдина) подією. Сьогоднішній лист дає підстави для оптимізму щодо можливості зменшити ПЗ й тоді, коли «ходили» не гроші, а товари.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити