Постачальник відмовляється коригувати ПН з помилками

В обраному У обране
Друк
Податки та бухгалтерський облік Листопад, 2015/№ 95
Як можна вплинути на постачальника, щоб він відкоригував зареєстровану ПН, виписану неправильно або з порушенням порядку (наприклад, неправильно зазначена назва фірми або неправильно зазначена дата)? Ірина

Ситуації, коли постачальник відмовляється коригувати податкову накладну (ПН), виписану з помилками, як і раніше, зустрічаються досить часто. До 31.12.2014 р. у руках бухгалтера був залізний інструмент — додаток 8, надання якого було підставою для відображення податкового кредиту за «помилковими» ПН. Зараз додаток 8 має мало практичної користі. Проте його подання, як і раніше, слугує підставою для проведення позапланової перевірки*. Тому зовсім забувати про нього не варто, адже для деяких постачальників імовірність позапланової перевірки може стати достатнім аргументом для того, щоб відкоригувати ПН.

* Але особливо сподіватися, що кривдник буде перевірений і покараний, не варто. Не забувайте про мораторій на перевірки. Якщо у вашого контрагента дохід у межах 20 млн грн., то податківці протягом 2015 — 2016 рр. не зможуть перевірити в нього правильність нарахування податкових зобов’язань без дозволу на те Кабміну ( п. 3 розд. II Закону № 71).

Що робити, якщо постачальника не лякає додаток 8?

Одразу скажемо, ПКУ не передбачає механізмів дії на таких «нелякливих» постачальників. Тому єдиний спосіб — домовлятися, причому заздалегідь. Наприклад, до умов договору можна внести відповідальність за недотримання правил виписки та реєстрації ПН (РК) (логічним буде розмір відповідальності в сумі ПДВ). Як показує практика, суди зі стягненням таких штрафів/збитків нерідко погоджуються (постанови ВГСУ від 27.11.2013 р. у справі № 926/634/13 і від 08.08.2012 р. у справі № 5006/24/22/2012 // «Податки та бухгалтерський облік», 2013, № 53, с. 40).

Бувають випадки, коли постачальник ну зовсім не йде назустріч, а працювати без нього ми ніяк не можемо. Тут залишається тільки нагадати: ВАСУ вважає, що наявність неістотних недоліків у заповненні ПН не може бути підставою для визнання таких ПН недійсними (наприклад, постанова ВАСУ від 18.02.2015 р. у справі № К/9991/1256/11). Але пам’ятайте, далеко не всі недоліки можуть бути визнані неістотними. Наприклад, якщо помилку допущено в назві покупця, за наявності правильного ІПН, ще можна говорити про її неістотність. А ось якщо неправильно зазначена дата ПН — сподіватися на неістотність не доводиться.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити