Для початку нагадаємо спеціальну «єдиноподаткову» норму. Згідно із нею до складу доходів єдиноподатника не включаються суми поворотної фіндопомоги, отриманої та поверненої протягом 12 календарних місяців з дня її отримання ( п.п. 3 п. 292.11 ПКУ).
Це означає, що єдиноподатник може користуватися отриманою поворотною фіндопомогою 12 місяців. Якщо ж він користується залученими коштами довше, треба відобразити дохід. Причому після цього навіть при подальшому поверненні фіндопомоги єдиноподатником відображений дохід не коригується («Вісник податкової служби України», 2012, № 11, с. 27).
Нарешті, важливо знати, що для єдиноподатників строк користування отриманою поворотною фіндопомогою встановлено в місяцях. Згідно з ч. 3 ст. 254 ЦКУ строк, визначений місяцями, починається з урахуванням вимог ст. 253 ЦКУ і закінчується у відповідне число останнього місяця строку.
Якщо, наприклад, грошові кошти у вигляді поворотної фіндопомоги надійшли єдиноподатнику 23.10.2015 р., строк користування починає обчислюватися з 24.10.2015 р., і користуватися такою фіндопомогою без «дохідних» наслідків можна до 24.10.2016 р. включно.
Відповідно, якщо фіндопомога надходила протягом усього року — для кожної суми фіндопомоги треба розрахувати «свої» 12 місяців. Отримаємо дату і квартал наступного року, у якому сума неповерненої фіндопомоги включається у дохід.