Навряд чи. Нагадаймо, що п. 291.6 ПКУ забороняє єдиноподатнику негрошові форми розрахунків за відвантажені ним товари (виконані роботи, надані послуги). А у нашому випадку виходить, що за надані єдиноподатником послуги з оренди приміщення він не отримає грошей. А порушення негрошової суми розрахунків загрожує:
— по-перше, оподаткуванням доходу за ставкою 15 % ( п.п. 3 п. 293.4 ПКУ);
— по-друге, втратою права перебувати на спрощеній системі оподаткування ( п.п. 4 п.п. 298.2.3 ПКУ).
Щодо позиції податківців, то вони прогнозовано проти взаємозаліку (див. консультацію у БЗ, підкатегорія 108.01.01). І навряд чи є в чому з ними тут посперечатись...
Оскільки наразі єдиноподатник є другогрупником — можливо, він побоюється прийняти оплату за надані орендні послуги живими грошима. Чи не буде це наданням послуг загальносистемнику, що заборонено виходячи з п.п. 2 п. 291.4 ПКУ?
Але тут можна скористатися консультацією із БЗ, підкатегорія 107.04. В ній податківці дозволяють залишатися на спрощеній системі першо- і другогрупникам, які у звітному періоді отримали дохід від заборонених видів діяльності за роботи, виконані під час перебування на загальній системі. Тільки обкласти ці доходи треба за ставкою 15 %.
Тож і у нашому випадку єдиноподатник може залишитися на спрощеній системі, отримавши дохід за діяльність, заборонену другогрупникам. Бо ж фактично він цю діяльність здійснював перебуваючи на третій групі, а зараз лише отримує гроші. І така тенденція до тлумачення норм ПКУ існує вже доволі давно.