Компенсація + ПДФО/ВЗ/ЄСВ = бухгалтер розумничок!

В обраному У обране
Друк
Податки та бухгалтерський облік Листопад, 2015/№ 95
Як оподатковувати компенсацію за невикористану відпустку при звільненні? Ганна Сергіївна

Компенсацію за невикористані дні відпусток віднесено Інструкцією № 5 до фонду додаткової зарплати (див. п.п. 2.2.12). Тому її суму у складі зарплати:

— ураховуйте при визначенні граничної суми доходу, що дає право на застосування ПСП. Адже ПСП надають з урахуванням останнього місячного податкового періоду, в якому платник податку був звільнений з місця роботи ( п.п. 169.3.4 ПКУ);

— обкладайте ПДФО за ставками 15 % і 20 %. Зауважте, до бази обкладення ПДФО сума компенсації має потрапити зменшеною на суму утриманого ЄСВ і ПСП (за наявності);

— обкладайте ВЗ за ставкою 1,5 %. Ставку застосовуйте до нарахованої суми (не зменшуючи на ЄСВ і ПСП).

Із суми компенсації за невикористані дні відпусток, нарахованої працівнику, який звільняється, при проведенні остаточного розрахунку обов’язково справляйте ЄСВ.

Якщо ж компенсацію забули нарахувати при звільненні і нараховують уже звільненому працівнику, наприклад, виправляючи помилку через місяць або рік, після звільнення, то з її суми ЄСВ не справляють. Підстава: вона нарахована особі, яка на цей момент вже не перебуває у трудових відносинах з підприємством, і є виплатою за невідпрацьований час (див. ч. 2 ст. 7 Закону № 2464).

Проте ми не рекомендуємо «гратися» таким чином з компенсацією. Економія на ЄСВ може обернутися великими витратами. Невиплата в день звільнення з вини роботодавця сум, належних працівнику, який звільняється, — порушення трудового законодавства. Це загрожує підприємству штрафом за ст. 265 КЗпП, а його посадовим особам — адмінштрафом за ст. 41 КпАП. Крім того, у разі відсутності спору про розмір належних працівнику сум роботодавець повинен виплатити такому працівнику його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку (див. ст. 117 КЗпП).

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити