Теми статей
Обрати теми

Визначаємо відпускний стаж

Богданова Анастасія, податковий експерт
Щоб спокійно відправити працівника відпочивати, потрібно знати, чи дозволяє його стаж роботи на вашому підприємстві скористатися правом на відпустку. Про те, як визначити такий стаж, ми з вами, любі друзі, зараз і поговоримо.

Відпускний стаж, тобто стаж роботи, що дає право на щорічну відпустку (як основну, так і додаткові), визначають відповідно до ст. 82 КЗпП і  ст. 9 Закону про відпустки.

За загальним правилом,

відпускний стаж обчислюють з першого дня прийняття працівника на роботу

Тобто щоразу, звільняючись з попереднього місця роботи та влаштовуючись на роботу до нового роботодавця, працівник починає з першого дня роботи заново заробляти собі стаж, що дає право на щорічну відпустку.

Виняток із цього правила — ситуація, коли працівник прийнятий на роботу в порядку переведення з іншого підприємства і при цьому повністю або частково не використав щорічні основну та додаткові відпустки і не отримав за них грошову компенсацію. У цьому випадку йому пощастило ☺ — до стажу роботи, що дає право на щорічні основну та додаткові відпустки на новому місці роботи, зараховують час, за який він не використав ці відпустки за попереднім місцем роботи ( ч. 3 ст. 9 Закону про відпустки).

Щоб зрозуміти, які періоди входять до стажу роботи, що дає право на щорічну відпустку, скорис­тайтеся таблицею.

Стаж роботи, що дає право на щорічну відпустку

№ з/п

Періоди, які включають до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку

1

Час фактичної роботи (у тому числі на умовах неповного робочого часу) протягом робочого року, за який надається відпустка

На цій підставі, наприклад, жінка, яка працює у відпустці для догляду за дитиною до 3 років на умовах неповного робочого часу, має право на щорічну відпустку (див. лист Мінпраці від 06.06.2007 р. № 179/13/116-07).

2

Час, коли працівник фактично не працював, але за ним згідно із законодавством зберігалися місце роботи (посада) і заробітна плата повністю або частково (у тому числі час оплаченого вимушеного прогулу у зв’язку з незаконним звільненням або переведенням на іншу роботу)

Саме тому до стажу роботи, що дає працівнику право на щорічну відпустку, уключають періоди звільнення від роботи у зв’язку із призовом на строкову військову службу, військову службу у зв’язку з мобілізацією або за контрактом ( ч. 3 і 4 ст. 119 КЗпП).

3

Час, коли працівник фактично не працював, але за ним зберігалося місце роботи (посада) і йому виплачувалася допомога по державному соціальному страхуванню

На цій підставі до стажу роботи, що дає право на щорічну відпустку, включають періоди:

— відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами ( п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону про відпустки);

— тимчасової непрацездатності.

А що якщо працівниця спочатку перебувала у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами, а потім одразу ж — у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку? Тоді до відпускного стажу жінки включайте тільки час її перебування у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами.

4

Час, коли працівник фактично не працював, але за ним зберігалося місце роботи (посада) і йому не виплачувалася заробітна плата в порядку, визначеному ст. 25 і 26 Закону про відпустки. Виняток — період відпустки без збереження заробітної плати для догляду за дитиною до досягнення нею ( п. 4 ч. 1 ст. 9 Закону про відпустки):

— 6-річного віку;

— 16-річного віку — якщо дитина хвора на цукровий діабет I типу (інсулінозалежна);

— 18-річного віку — якщо дитині встановлено категорію «дитина-інвалід підгрупи А»

Зауважте: не включають до стажу роботи, що дає право на щорічну відпустку, час перебування працівниці/працівника у відпустці без збереження заробітної плати в дні, надані понад кількість днів, передбачену ст. 25 і 26 Закону про відпустки.

5

Час навчання з відривом від виробництва тривалістю менше 10 місяців на денних відділеннях професійно-технічних навчальних закладів

6

Час навчання нових професій (спеціальностей) осіб, звільнених у зв’язку зі змінами в організації виробництва та праці, у тому числі у зв’язку з ліквідацією, реорганізацією або перепрофілюванням підприємства, скороченням чисельності або штату працівників

7

Інші періоди роботи, передбачені законодавством

Періоди, які включають до стажу роботи, що дає право на щорічну додаткову відпустку

1

Час фактичної роботи із шкідливими, важкими умовами або з особливим характером праці, якщо працівник зайнятий у цих умовах не менше половини тривалості робочого дня, установленої для працівників цього виробництва, цеху, професії або посади

До стажу роботи, що дає працівнику право на щорічну додаткову відпустку на підставі ст. 7 і 8 Закону про відпустки, не зараховують періоди:

— перебування на лікарняному, у навчальній відпустці, у відпустці без збереження заробітної плати, на курсах підвищення кваліфікації тощо (див. лист Мінпраці від 27.01.2011 р. № 14/13/116-11);

— звільнення від роботи у зв’язку із призовом на строкову військову службу, мобілізацією, на особливий період, або військовою службою за контрактом (див. лист Мінсоцполітики від 29.01.2016 р. № 26/13/116-16).

2

Час щорічних основної та додаткової відпусток за роботу із шкідливими, важкими умовами та за особливий характер праці

3

Час роботи вагітних жінок, переведених на підставі медичного висновку на легшу роботу, на якій вони не піддаються дії несприятливих виробничих факторів

висновки

  • Відпускний стаж роботодавець обчислює з першого дня прийняття працівника на роботу.

  • Період звільнення від роботи у зв’язку з мобілізацією входить до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку. Проте цей період не включають до стажу роботи, що дає право на щорічну додаткову відпустку.

  • Час перебування у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку не включайте до відпускного стажу.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі